אז חצי הגמר מאחורינו - זהות הפינאליסטיות כבר ידועה ורגע לפני המופע העיקרי, הגמר כמובן, יש את מופע החימום הקבוע - המשחק על המקום השלישי.

זה המקום לציין כי בכל מונדיאל שואלים את עצמם הפרשנים והעוסקים בתחום, האם משחק זה נחוץ בכלל. ביורו למשל, אין משחק כזה. בטורניר האולימפי יש דווקא ובסיומו המנצחת מקבלת מדליית ארד. במונדיאל לעומת זאת, גם המפסידה מקבלת. 

לא פעם התשובה נעוצה בזהות הנבחרות המשחקות. ישנן נבחרות למשל, שמרגישות מובכות להיות החימום שלפני הגמר ומדובר בנבחרות שראו את עצמן מועמדות בטוחות לגמר ולאחר ההפסד בחצי הגמר היו מעדיפות להינפש במקום לשחק עוד משחק. עבור קבוצות שחצי הגמר היה עבורן בבחינת הערכה חלומית זו בהחלט הזדמנות להיפרד בטעם טוב. אנגליה ובלגיה למשל, לדעת רבים, עונות על הקריטריון הזה. בחמישה מונדיאלים הייהתה המארחת במעמד זה - בהחלט הזדמנות להיפרד בטעם טוב. שלוש מארחות אכן נפרדו בטעם של ניצחון (צ'ילה 1962, איטליה 1990, גרמניה 2006) ושתי מארחות נפרדו בהפסד (קוראיה הדרומית 2002, ברזיל 2014).

זו הפעם הראשונה בתולדות המפעל שמשחק זה מפגיש בין שתי נבחרות שהיו באותו בית מוקדם. למען הדיוק יצוין, כי במונדיאל 1954, המשתתפות במשחק זה - אורוגוואי ואוסטריה - השתייכו לאותו בית אך לא קיימו משחק ביניהן. לפי השיטה שפעלה אז (פלה פעם אחת בלבד), חולקו ארבע נבחרות הבית לשני דרגים - א' וב', כאשר נבחרות מאותו דרג לא משחקות זו מול זו וכך נוצר שלב בתים עם 2 מחזורים בלבד.

משחק אחר שהייתה בו התמודדות על מקום שלישי אך רשמית לא הוגדר ככזה היה ב-1950. גם זה היה מונדיאל בו פעלה שיטה חד פעמית ובו ארבע הקבוצות שזכו בראשות הבתים עלו לבית גמר בשיטת ליגה שבסיומו יוענק הגביע לקבוצה שסיימה ראשונה. הפרט המעניין הוא, שלאור תוצאות שני המחזורים הראשונים, יצא שהמשחק בין ברזיל ואורוגוואי הוא על המקום הראשון ואילו המשחק בין שבדיה וספרד היה על המקום השלישי. פרט מעניין נוסף הוא שעקב תוצאת תיקו 2:2 במחזור הראשון בין ספרד ואורוגוואי, יצא שברזיל וספרד היו זקוקות לתיקו במשחק השלישי כדי לצאת כשידן על העליונה אך בפועל שתיהן הפסידו. עבור ברזיל, שעדיין הייתה נטולת גביע, זו הייתה טרגדיה לאומית. מאז זכתה חמש פעמים בתואר (שיא כידוע), אך כישלון ביתי חוזר ב-2014 הציף מחדש את זיכרון ה'מרקאנסו 1950'. עבור ספרד, זה היה הישג שיא במפעל עד זכיית הבכורה 60 שנה מאוחר יותר (2010). עבור אורוגוואי זה היה תואר שני ואחרון עד כה וגם הופעה אחרונה עד כה בגמר, ועבור שבדיה זו הייתה הופעה שנייה ברצף בקרב על המקום השלישי אך עם הרכב שונה לגמרי, שכן בין מונדיאל זה לקודמו (1938, ברזיל זכת במקום השלישי, הופעת בכורה בחצי הגמר) הפרידו תריסר שנים ומלחמה אחת גדולה וארורה.

והיה גם את המונדיאל היחיד שלא היה בו כלל משחק על המקום השלישי, במונדיאל הראשון 1930 באורוגוואי. שתי המפסידות בחצי הגמר היו יוגוסלביה וארצות הברית, שהפסידו בחצי הגמר לאורוגוואי ולארגנטינה (בהתאמה) באותה תוצאה - 6:1, נתון סטטיסטי שהיום ניתן רק לחלום עליו....

שובר שיוויון מספר 2

למי שכבר הספיק לשכוח, כאשר בלגיה ואנגליה נפגשו זו מול זו לפני שבועיים וקצת הן הגיעו עם מאזן מושלם של שתי ניצחונות וגם כמות זהה של שערי זכות ושערי חובה. משחק זה היה שובר שיווין בבית שלהן וכזכור, בלגיה שברה את השיוויון. מסתבר, כי המשחק ביניהן מחר, יהווה שובר שיוויון במאזן המשחקים בין השתיים בתולדות המפעל. המפגש הראשון ביניהן, ב-1954, הסתיים בתיקו 4:4. בשמינית גמר 1990 ניצחה אנגליה 1:0 בשנייה האחרונה של ההארכה. במשחק ביניהן הפעם, בשלב הבתים, ניצחה בלגיה 1:0 והנה לכם שיוויון מושלם במאזן המשחקים והשערים כאחד.

ומה יהיה מחר? נמתין ונראה!