עצמאות שמח לך, אמריקה.  את חוגגת 242 שנים שבמהלכן צמחת ממדינה קולטת מהגרים למעצמה עולמית, מקונפדרציה רופפת למדינה בעלת חוקה מוצקה, ממעצמה בעלת ערכים מופשטים לסמל של חירות, אפשר לומר פסל של חירות.

החירות היא המוצר ששיווקת לכל אדם. הסמל שמיתגת עבור האנושות. החלום האמריקאי שהפחת בו רוח חיים. אולם החירות שהצעת לכול משהתחילו לסחור בה, לנצלה, ירד ערכה והיא הפכה להיות מוקד למאבק על הצדק. עם התפוגגותה של החירות התפתחו שני כוחות ניצים, האחד שמאלני והאחר ימני. דעתנים, וכחנים, מאשימים זה את זה.

ילדייך גדלו ללא שום גבולות, פיתחו ביטחון עצמי מופרז, עיצבו השקפת עולם בלתי מתפשרת וחשיבות עצמית נטולת רסן. כל אחד מהם הסתגר במבצרו, ירה חיצים של עוינות אל לב אחיו כדי להגן על צדקת דרכו.

אמריקה, כשלושים אחוזים מאזרחייך מודאגים מכך שצפויה לפרוץ בך מלחמת אחים כואבת. לכן, הגיע הזמן שתלמדי את בנייך ובנותייך כיצד להתאחד ולהשלים. כי במשפחה, אפשר לריב, להסתכסך, לשמור על דעות מנוגדות ואפילו לא לוותר כל-כך מהר – אולם שלום-בית צריך להיות מעל הכול.  אל תתני לחופש הביטוי להשתלט על ביתך, הוא מסכן את שלום המולדת. אם אחד משני הכוחות, השמאלני או הימני, מקצין ומסית נגד האחר, הגבילי אותו בחוקים נוקשים.

זה תלוי רק בך, אמריקה. עד היום אפשרת חופש, כעת עלייך לחנך. הגיעה השעה להקים גוף על-מפלגתי שבו יושבים יחד נבחרים מכלל קשת החברה, גוף שבו לומדים להכיל את האחר ולא נופלים לשיפוטיות ולקיצוניות, אלא מתמידים לרומם את האחדות מעל ההבדלים.

במקום להקניט ולהתקוטט כמו שני ילדים קטנים יש לשנות את כללי המשחק: לקחת את המיוחד מכל אחד ולבנות יחס חדש ומאוחד. כך עובד הטבע – בין שני הפכים מתקיימת הרמוניה, בין שני ניגודים מורגשים החיים.

עזרי להם בכל המשאבים העומדים לרשותך. דאגי לכונן כלִי תקשורת שאינו משוחד וכל מטרתו תהיה לפרסם את האחדות כפתרון; ספקי דוגמאות לשימוש נכון בחופש הביטוי בעזרת מערכת המשפט שברשותך; הקימי גוף מחקר הממומן מתקציב המדינה בלבד ולא מאף גורם זר, ושרטטי תמונה אובייקטיבית על המצב המשפחתי-לאומי; בעיקר השקיעי תקציב וכוח אדם איכותי לחיזוק פעילות קהילתית מאחדת למען כולם ולמהלכים חינוכיים בכל סביבה.

דרושות עוד שנים מועטות של חינוך לאחדות. אז יהיה מובן שיש מקום לניגודים, לדעות שונות וגם לסכסוכים ומאבקים – זאת בתנאי שכל הדאגה היא לשלום בית, ובעיקר שעל כל פשעים תכסה אהבה. עצמאות אין פירושה לא להיות נשלט והחופש לנטות פעם לימין ופעם לשמאל, אלא היכולת להתעלות למקום חדש, לאיזון משותף שניצור בינינו. עצמאות שמח, אמריקה!