הורים השביתו את המעון במושב נחם שליד בית שמש בעקבות התפרצות מחלת הדיזנטריה. על פי אתר YNET, שם התפרסמה הידעה לראשונה, 17 פעוטות ושלוש מטפלות במעון בנחם נדבקו בדיזנטריה. על פי אותו פרסום ב-YNET, אחת הפעוטות, בת שנתיים, מאושפזת בבידוד בבית החולים הדסה עין כרם לאחר שאיבדה את ההכרה, הפסיקה לנשום ופרכסה. מפקחת מטעם משרד הבריאות צפויה לפרסם דו"ח בנושא בתחילת השבוע הבא. למרות שרשרת ההידבקויות שנבעה מהתפשטות החיידקים סלמונלה ושיגלה, המעון המשיך לפעול עד שההורים הכריזו על שביתה, החל מיום שישי האחרון. הפעוטות והמטפלות שנדבקו סבלו מכאבי בטן, חום גבוה, הקאות ושלשולים. הסכנה המרכזית מהדבקה בחיידקים הללו היא פגיעה במערכת העצבים, ובמקרים חמורים מתפתחת דלקת קרום המוח.

בהודעה על פתיחתם בשביתה ציינו ההורים כי "העדר שקיפות והעדר טיפול ראוי מצד המערכת הביאו אותנו לכלל החלטה כי זהו הצעד הנדרש – הן כדי לנקות ולהבריא את השטח והן כדי שנצליח לבוא לכדי שיח אמיתי וכן דין ודברים עם ההנהלה אודות המשך הטיפול בנושא ומיגורו".

תגובות

בעקבות תלונות ההורים מנהלת הפעוטון פרסמה הודעה שבה כתבה כי "נושא הניקיון וההיגיינה במעון הוא אחד הדברים שאני שמה עליהם דגש מרבי. בשבוע האחרון כובסו הצעצועים, הוחלפו המצעים ובחדר ההחתלה שומרים על הכללים (כפפות, משטח החתלה, שטיפת ידיים וחיטוי בין ילד לילד). העברנו רשימת ילדים שחלו למשרד הבריאות וכרגע אנחנו מחכים לתוצאות הדו"ח ונפעל בהתאם".

מתנועת "אמונה" נמסר בתגובה לפנייתנו כי "אכן, לפני כשבועיים נשלח הביתה אחד הילדים, אחרי ששלשל. כעבור כמה ימים הודיעו הוריו כי נמצא אצלו החיידק. ואולם כל מי שבקי בנושא יודע שיש תקופת דגירה ועד שמתבררת המחלה, חלפו ימים שבהם הילד שהה במעון, שיחק עם ילדים. בינתיים נדבקו ילדים ואנשי צוות. הדבר דווח לאלתר הן למשרד הבריאות והן לאגף המעונות במשרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, וכמובן להנהלת אמונה. המעון הזה מצטיין ובולט בניקיונו. נלקחו דגימות על ידי משרד הבריאות ועדיין לא נמסר דו"ח רשמי, אבל המידע שיש כרגע מלמד שמקור המחלה לא קשור במטבח או במזון, אלא כאמור באותו ילד. מנהלת המעון, המפקחת, מנהלת האגף ומנכ"ל אמונה נמצאים כל העת בתמונה וגם בקשר עם ההורים. יש הורה או שניים שמנסים להלהיט את הרוחות, אך כל הנושא נמצא מהרגע הראשון בטיפול כל הגורמים המוסמכים".