איך שהזמן טס... רבע הגמר הגיע. נכון, זו כבר לא האינטנסיביות של שלב הבתים, אבל המתח מחפה ועוד איזה מתח...

לפני שנתיים יצאו לדרך כ-200 נבחרות למסע, עשרות מתוכן, בעיקר מיבשות אסיה, אפריקה ואזור מרכז אמריקה, נפרדו מהר מאוד. אחר כך החלו המוקדמות באירופה ושלבי הגמר ביתר היבשות. באוקטובר הושלמה רשימת ה-32 ובנובמבר נערכה ההגרלה וכך העברנו חצי שנה בספקולציות.

עברנו את שלב הבתים, שמינית הגמר גם מאחורינו ובסופ"ש הקרוב - רבע גמר. 8 נבחרות שתתמודדנה על ארבעה כרטיסים לחצי הגמר. 

נפרדנו מארגנטינה, ספרד, גרמניה ומכסיקו וכמובן אי אפשר שלא להזכיר את הולנד ואיטליה שלא עלו בכלל מהמוקדמות. ומי שחושב שקיבלנו שמינייה ברמה ירודה לא יודע על מה הוא מדבר. זו שמינייה מרתקת ביותר, נבחרות שהפגינו יכולת מצוינת, רוח לחימה ואת כל הטוב והאיכותי שבכדורגל והרוויחו את מקומן ברבע הגמר ביושר.

יתרה מכך, כל שמונת הנבחרות זכו בעבר לשחק בחצי הגמר! חלקן פעם אחת וחלקן אף יותר וביניהן אלופות עבר. אגב, לא בכל מונדיאל זה קרה, רק בחלק.

 להלן גרף ההישגים:

אל תצפו למבול שערים...

אכן רשימה מיוחדת ביותר וכולנו תקווה כי אכן שלב רבע הגמר יהיה מרתק. אל תצפו להרבה שערים. בחמישה מונדיאלים מתוך שמונת האחרונים נכבשו בכל ארבעת משחקי רבע הגמר 7 שערים ומטה, פחות משני שערים למשחק. מנגד היה מקרה חריג של מונדיאל 1994 עם 15 שערים (כמעט 4 במשחק), תופעה שהייתה חריגה אף באותו מונדיאל שהממוצע הסופי שלו היה 2.71 ובו נרשם ה-0:0 היחיד במשחק גמר.

לעומת זאת, שלבי שמינית הגמר היו הרבה יותר עתירי שערים. רק במונדיאל אחד ממוצע הכיבושים בשמינית הגמר היה מתחת לשני שערים  והיו שני מונדיאלים שנרשם בהם ממוצע של של מעל 3 שערים למשחק בשמינית הגמר. למעשה, מאז הונהגה שיטת משחקים שיש בה שמינית גמר, קרה רק שלוש פעמים שממוצע הכיבושים בשמינית הגמר היה פחות מזה של הממוצע הכללי באותו מונדיאל. 

בשמינית הגמר של המונדיאל הנוכחי נכבשו 23 שערים, שזה כמעט 3 שערים למשחק. כך היה גם במונדיאל 1998 ורק בשני מונדיאלים נכבשו יותר שערים בשמינית הגמר אך לא בהרבה (26 ב-1986 ו-25 ב-1994).

 

נפגשנו כך...

למעט רוסיה וקרואטיה, הנפגשות זו מול זו לראשונה בתולדות המפעל. יתר הנבחרות כבר פגשו זו את זו. להלן המספרים

ברזיל ובלגיה נפגשו פעם אחת בלבד, בשמינית גמר 2002, ברזיל ניצחה 2:0 בדרכה לגביע חמישי ואחרון עד כה.

אנגליה ושבדיה נפגשו פעמיים ושני המפגשים הסתיימו ללא הכרעה (2002 (2:2), 2006 (0:0)). האם הפעם תהיה הכרעה? האם אנגליה מוכנה לעוד מתח של פנדלים?

אורגווואי וצרפת נפגשו ביניהן שלוש פעמים. ניצחון אחד לאורוגוואי (2:1 ב-1966) ושני מפגשים הסתיימו בתיקו 0:0 (2002, 2010 - שני מונדיאלים שצרפת תרצה לשכוח - הגיעה אליהן כאלופה וכסגנית ועפה בשלב הבתים ללא ניצחון).

 

ומה צפוי לנו הפעם? נמתין ונראה. שבת שלום!