פרויקטים של מגורים מטעם המחיר למשתכן הם מבצעים שבהם יכולים הזוכים לרכוש דירות בכל רחבי הארץ במחירים כדאיים מאד. המבצע פונה אל מי שאין בבעלותו דירה, כלומר בעיקר לזוגות צעירים ומשפחות שללא ההנחה של המבצע – הם לא יכולים לקנות דירה בכוחות עצמם. מה מקנה המבצע ואילו משכנתאות מוצעות דרכו?

עולם המשכנתאות הוא אחד הסבוכים והמרתקים שקיימים בתחום הכלכלה והפיננסים. אין בו כללים אחידים שנכונים באופן גורף עבור קבוצת אנשים רחבה והוא מבוסס על התאמה אישית של מסלול החזר המשכנתא עבור כל לקוח ולקוח. יחד עם זאת, ישנן קבוצות מסוימות של לקוחות שיש להם הטבות או תכונות אחרות שמשפיעות על המשכנתא שניתן לקבל, כמו למשל עצמאיים, עובדי מדינה או אנשים שרכשו את הדירות שלהם דרך הגרלות של המחיר למשתכן.

איך ניגשים ללקיחת משכנתא במסגרת המחיר למשתכן?

בין אם קונים דירה דרך המחיר למשתכן ובין אם מדובר באדם שפשוט מעוניין לקנות דירה במחיר רגיל – חשוב מאד לפנות לשירות מקצועי של ייעוץ משכנתאות. מדובר בשירות שהערך שלו לא רק שלא יסולא בפז אלא גם יכול לחסוך סכום עצום של כסף עבור הלקוחות. לא כל אדם יכול להיות בקיא ברמה גבוהה בכל מה שקשור לעולם המשכנתאות ולכן כאשר יעמוד לצידו איש מקצוע שכן בקיא בתחום זה – הוא יכול לחסוך לא מעט כסף בזכות השירות הזה. לזוכי המחיר למשתכן כדאי הרבה יותר לפנות אל יועצי משכנתאות, להלן כמה מהסיבות:

  • ברוב המקרים מדובר בזוגות צעירים או בהורים במשפחות צעירות שלא תמיד אפילו מבינים את המשמעות של הזכייה בהגרלה.
  • אף אדם לא יכול באמת ללמוד לעומק את הנושא של המשכנתא ברמה כזאת שתספיק לו לעמוד לבדו מול גופים כמו בנקים, עורכי דין או חברות ביטוח.
  • הפגנת חוסר ידע או תום לב עלולה להסתיים בניצול תכונות אלה וביצוע פעולות, כמו גם קבלת החלטות של הבנק ללא מתן הסברים ללקוח על המשמעות העמוקה של הדברים.
  • אדם פרטי לא תמיד יכול להבין לעומק את ההשלכות לטווח הארוך של שינויים כאלה ואחרים במסלול המשכנתא שהוא מבקש. החזרי המשכנתא מבוצעים לאורך 20 או אפילו 30 שנה וצריך שאיש מקצוע יסביר וימחיש מה יקרה לאורך זמן זה עם המשכנתא.

משכנתא במחיר למשתכן – יתרונות

היתרון מתחיל כבר בשלב החישוב של אחוז המימון. באופן כללי וגורף, מעניקים הבנקים 75 אחוז מימון למי שקונה דירה מבלי שיש לו הון עצמי לשם כך – מה שנכון עבור רובם של זוכי ההגרלות במחיר למשתכן. הכוונה ב- 75% היא משווי הדירה. מכיוון שהדירות, בשוק החופשי, שוות יותר מהמחיר שהן שוות דרך המחיר למשתכן, הרי שעבור הלקוח מדובר בעצם ביותר מ- 75 אחוז מימון. ככל שגדל אחוז המימון – הרי שיקטן החלק של ההון העצמי, סכום הכסף שיצטרך הלקוח לדאוג לו בדרכים אחרות (הלוואות או עזרה משפחתית). מדובר בהטבה משמעותית עבור אנשים שללא זכייה בהגרלה המחיר למשתכן כלל  לא היו יכולים להרשות לעצמם דירה.

משכנתא במחיר למשתכן – חסרונות

החיסרון הגדול ביותר כאשר לוקחים משכנתא דרך הגרלות המחיר למשתכן הוא שאי אפשר לנהל משא ומתן הקשור לאופן החזר התשלומים. במידה ואדם מסוים קונה דירה בעצמו (יד שנייה או דרך קבלן) הוא יכול לשאת ולתת עם הבנק. כאן המצב שונה וכל יועץ משכנתאות יודע שעליו להפנות את תשומת ליבם של הלקוחות שלו לעניין הזה. חסרון נוסף הוא שצריך בדרך כלל לשלם את ההון העצמי (100,000 ₪ לכל הפחות) מיד בתחילת תקופת התשלום. רק במקרים נדירים מקלים הבנקים בהנחיה זו. לאחר מכן ישנן שלוש תקופות עיקריות שלהן נחלקת המשכנתא וחשוב לקבל הסברים ולהבין בדיוק במה דברים אמורים.

זכאות לקבלת משכנתא

מקובל מאד להתבלבל בין זכאות לקבלת משכנתא בתנאים מועדפים לבין זכאות להרשמה להגרלות המחיר למשתכן. חשוב מאד להצטייד גם בזכאות הראשונה – ומוטב לעשות זאת מבעוד מועד. לאחר הזכייה ולפני התחלת תשלום ההחזרים – יש לתעודת זכאות זו מקום חשוב בקביעת סכום התשלום הסופי ואופן לקיחת משכנתא שנוחה ומקלה על תזרים המזומנים של כל לקוח ולקוח. מדובר בתקופה של כשבועיים וניתן להגיש את הבקשה ולהמתין לקבל האישור על הזכאות לאחר שנרשמים להגרלת המחיר למשתכן. כך או כך – לא מומלץ לוותר על זכאות זו.

 

משכנתא משיגים במשא ומתן

גם אם המשכנתא נלקחת במסגרת זכייה בהגרלה המחיר למשתכן – עדיין עומדת לזכותו של הלקוח הזכות לנהל משא ומתן על התנאים, על גובה הריבית ועל מסלול ההחזר. כאשר מקבלים ייעוץ מקצועי מטעם יועץ המשכנתאות אפשר להתחשב בעצם הזכייה וכמובן להתחשב בה ובמחיר הסופי על מנת להתאים לכל אדם את המסלול שמתאים לו. גם אם שמו של הלקוח עלה בהגרלה של המחיר למשתכן – אין בכך כדי לומר שהמשכנתא שלו לא צריכה להיות מותאמת לו באופן אישי.