ביומיים האחרונים סקרנו את בתים א'-ד'. מטבע הדברים הייתי אמור לסקור היום את בתים ה'-ו', אבל שם נמצאות ברזיל וגרמניה ואני מעדיף לשמור אותן לפרק האחרון מחר. במעבר חד, לנבחרות שחלקן תעלינה על המטוס הראשון, ולנבחרות שאי עליית שלב תהיה מחדל ומה שמעבר לרבע גמר - הפתעה

אנגליה

הישגים: אליפות אחת (1966) ומקום רביעי ב-1990. הופעה מס. 15.

מהצד: פעמיים הגיעה לחצי גמר היורו וזכתה בזהב בשני הטורנירים האולימפיים הראשונים תחת השם 'בריטניה' אבל זה היה עוד לפני מלחמת העולם הראשונה.

צ'ק אין: מקום ראשון בבית 6 של המוקדמות באירופה.

צ'ק אאוט: עם הגרלה הרבה פחות קשה מפעם שעברה הציפייה לעליית שלב בהחלט ריאלית. חצי הגמר נראה חלום רחוק ומפתיע. המונדיאל הקודם היה הראשון בו לא ניצחה אף משחק והראשון מזה 60 שנה שבו לא עוברת שלב. עדיין מדובר בנבחרת שקשה לנצח. 13 מתוך 16 ההפסדים של אנגליה במונדיאל לדורותיו היו על חודו של שער והפוטנציאל עדיין קיים.

מגורי סגל: סגל מרשים על טהרת הפרמייר ליג. הזירה האירופית לא האירה העונה פנים לקבוצות האנגליות. לנבחרת אין מנהיג על כפי שהיה בדורות קודמים. בחוד יש דווקא חלוצים בעלי ניסיון (ורדי, וולבק וקיין) ולצידם הצעיר מרכוס רשפורד. מהפכת הזרים בליגה האנגלית נותנת את אותותיה בעיקר בעמדת השוער, שהפעם מקווים שלא תהיה נקודת תורפה.

 

בלגיה

הישגים: מבין האירופאיות שלא זכו היא בעלת מספר ההופעות הרב ביותר – זו הפעם ה-13. רק ב-1982 עלתה לראשונה שלב עם ניצחון מדהים במשחק הפתיחה על ארגנטינה האלופה הנכנסת. ב-1986 רשמה הישג שיא: מקום רביעי. במונדיאל הקודם חזרה בסערה אחרי 2 היעדרויות והגיעה עד לרבע הגמר.

מהצד: סגנית אלופת אירופה (1980)

צ'ק אין: מקום ראשון בבית 8 של המוקדמות באירופה.

צ'ק אאוט: נבחרת מוכשרת מאוד. בפעם הקודמת ענתה על הציפיות וגם הפעם הוגרלה לבית ממנו היא מסוגלת לעבור שלב. מבין כל השמות הפחות הנוצצים, היא המועמדת הבכירה להפתיע.

מגורי סגל: חצי סגל באנגליה, שניים בסין והיתר בליגות אירופאיות מובילות. יתרון בכל העמדות. אם קורטואה בשער, קומפני בהגנה, דמבלה בקישור, הזאר ולוקאקו בחוד ייתנו את מה שהם יודעים – השמיים הם הגבול.

 

טוניסיה

הישגים: הופעה חמישית. מעולם לא עלתה שלב.

מהצד: אלופת אפריקה (2004).

צ'ק אין: מקום ראשון בבית הגמר מס.1 באפריקה 

צ'ק אאוט: על הנייר ובדרך הטבע – מה שהיה הוא שיהיה.

מגורי סגל: יוהאן בנלואן משחק בלסטר סיטי ועוד שבעה שחקנים משחקים בצרפת. כל היתר בליגות מזרח תיכוניות ובליגות אירופאיות חלשות.

 

פנמה

הישגים: הופעת בכורה.

מהצד: פעמיים מקום שני באליפות היבשתית (גביע הזהב של קונאקאקף: 2005, 2013).

צ'ק אין: מקום שלישי בבית הגמר של צפון-מרכז אמריקה והקאריביים.

צ'ק אאוט: מקום שני באליפות היבשתית הספיק בשביל לתת פייט לנבחרות הוותיקות ולסיים במקום השלישי בבית הגמר שהספיק לכרטיס אוטומטי. עקפה את ארצות-הברית, השאירה אותה בבית לראשונה מאז 1986 ובקצב הזה מסוגלת להפתיע את אנגליה. ואם זה לא יקרה, אף אחד לא יבוא בטענות.

מגורי סגל: סגל בלי בשורה. השמות הכי חמים הם הקשרים ריקרדו אבילה וחוסה רודריגז המשחקים בקבוצת המילואים של גנט הבלגית והחלוץ איסמאל דיאס המשחק בקבוצת המילואים של לה-קורוניה. שני שקנים נוספים משחקים ברומניה ובסלובקיה והיתר ביבשת.

 

יפן

הישגים: השתתפה לראשונה ב-1998 ומאז לא החמיצה – שישי ברציפות. עלתה פעמיים לשמינית הגמר (2002, 2010).

מהצד: ארבע פעמים אלופת אסיה. מקום שני בגביע הקונפדרציות (2001). מדליית ארד אולימפית (מכסיקו 1968).

צ'ק אין: מקום ראשון בבית הגמר מס.2 באסיה.

צ'ק אאוט: בשני מונדיאלים על אדמת אירופה לא עלתה שלב. מחוץ לאירופה הצליחה בפעמיים מתוך שלוש. כל תוצאה מלבד אפס נקודות תתקבל בהבנה.

מגורי סגל: החלוץ שינג'י אקזאקי משחק בלסטר סיטי. לנבחרת לא פחות משבעה נציגים בבונדסליגה ועוד שישה בליגה המקומית.

 

סנגל

הישגים: הופעה שנייה כאשר הופעת הבכורה הייתה בלתי נשכחת. ב-2002 הפתיעה במשחק הפתיחה את האלופה צרפת והמסע הקסום הסתיים בהארכה מול טורקיה ברבע הגמר.

מהצד: סגנית אלופת אפריקה (2002)

צ'ק אין: מקום ראשון בבית הגמר מס.4 באפריקה.

צ'ק אאוט: בבית אחד עם יפן, קולומביה ופולין הסיכוי להפתיע לא רע בכלל.

מגורי סגל: חוץ מהשוער השני המשחק בליגה של גינאה כולם באירופה! שבעה באנגליה – הבולט שלהם ללא ספק סאדיו מאנה, כובש השער היחיד לזכות ליברפול בגמר ליגת האלופות.

 

פולין

הישגים: פעמיים מקום שלישי (1974, 1982). הופעה שמינית.

מהצד: השתתפה לראשונה ביורו רק ב-2008 ומאז לא נעדרה. ביורו האחרון רשמה הישג שיא: רבע גמר. שתי מדליות כסף אולימפיות (1976, 1992).

צ'ק אין: מקום ראשון בבית 5 של המוקדמות באירופה.

צ'ק אאוט: מאז 1986 לא עלתה שלב ואם יש אירופית שיש לה את מירב הסיכויים להפסיד לנבחרת אחרת, זו פולין.

מגורי סגל: למעט ארבעה המשחקים בליגה המקומית כולם מפוזרים ברחבי אירופה. גם הפעם השם החם הוא רוברנט לבנדובסקי, שחקן ביירן מינכן, שכבש 16 שערים במוקדמות והיה גורם מכריע בהעפלה ראשונה מאז 2006.

 

קולומביה

הישגים: הופעה מס.6 לנבחרת שככל הנראה לנצח תהיה בצד שכנותיה הבכירות – ברזיל וארגנטינה. ב-2014 רשמה הישג שיא: רבע גמר. האירוע הבלתי נשכח היה דווקא ב-1994. אחרי 5:0 במקודמות על ארגנטינה היו בטוחים שחבורת ולדראמה ושות' תחזור עם הגביע אבל אחרי הפסדים לרומניה וארצות-הברית חזרה בתום שלב הבתים. אנדרס אסקובר, כובש השער העצמי מול ארצות-הברית, נורה למוות לאחר ששב למולדתו.

מהצד: אלופה פעם אחת (2001).

צ'ק אין: מקום רביעי בבית הדרום-אמריקאי.

צ'ק אאוט: בלי שינויים מרחיקי לכת בהרכב ועם הגרלה לא מאיימת – שמינית גמר זה יעד ריאלי לחלוטין.

מגורי סגל: רוב מוחץ של ההרכב משחק באירופה ובכללם מלך השערים של המונדיאל הקודם חאמס רודריגס (ביירן מינכן) והקפטן הוותיק רדאמל פלקאו (מונאקו).

צילומי הדגלים: pixabay