רוסיה

הישגים: לכל השואלים אם רוסיה היא ממשיכתה של נבחרת ברית המועצות בכל הקשור לנתונים סטטיסטיים מצטברים, להלן ציטוט מתוך הערך של הנבחרת הרוסית ב'"ויקיפדיה": "פיפ"א מכירה בנבחרת הלאומית של רוסיה כממשיכת דרכן הישירה של הנבחרות הלאומיות של חבר המדינות העצמאיות ושל ברית המועצות". אבל שימו לב לשני רקורדים מנוגדים בתכלית. בעוד הנבחרת הסובייטית עלתה שלב ב-6 מתוך 7 המונדיאלים בהם השתתפה (הישג שיא: מקום 4 ב-1966; היעדרויות: 2 בלבד), הנבחרת הרוסית השתתפה רק בשלושה מתוך שישה מונדיאלים ובאף אחת לא עלתה שלב.

מהצד: גם בטורניר האולימפי פער בין שני העידנים: שתי מדליות זהב ושלוש מדליות ארד לסובייטים. לרוסים: 0. 'יורו': הנבחרת הסובייטית הייתה האלופה הראשונה במפעל (1960) ושלוש פעמים סגנית. רוסיה: חצי גמר ב-2008, ביתר הטורנירים לא עלתה שלב (יורו 2000 לא עלתה).

צ'ק אין: עלתה אוטומטית כמארחת.

צ'ק אאוט: כל תוצאה פחות מעליית שלב תיחשב לכישלון. חוץ מדרום-אפריקה (2010) לא היה דבר כזה שמארחת לא תעלה שלב. רוסיה לא רוצה לשחזר את התקדים.

מגורי סגל: על טהרת הליגה הרוסית - למעט השוער השני גבאלוב המשחק בקלאב ברוז' הבלגית והקשר דניס צ'רישב המשחק בוויאריאל הספרדית.

אורוגוואי

הישגים: נבחרה לארח את המונדיאל הראשון ב-1930 לאחר שתי זכיות רצופות בזהב האולימפי (1924 ו-1928; מאז אגב, לא השתתפה בטורניר זה...) וגם זכתה בו. החרימה את שני המונדיאלים שנערכו לאחר מכן באיטליה ובצרפת כמחאה על ההשתתפות הדלה של נבחרות אירופה במונדיאל אותו אירחה. השתתפה ב-12 מתוך 17 המונדיאלים שנערכו מאז מלחמת העולם השנייה - רשמה אליפות נוספת ב-1950, ו-3 פעמים זכתה במקום הרביעי (1954, 1970, 2010).

מהצד: שיאנית הזכיות ב'קופה אמריקה' – 15 זכיות (לעומת 14 של ארגנטינה ו-8 של ברזיל).

צ'ק אין: מקום שני בבית הדרום-אמריקאי.

צ'ק אאוט: על הנייר אין שום סיבה מוצדקת לא לעלות שלב. מעבר לשמינית גמר – בונוס.

מגורי סגל: רק תשעה משחקים בליגות אמריקה הלטינית, שניים מתוכם בלבד בליגה המקומית של אורוגוואי. כל היתר באירופה. שלושה חלוצים מתוך ארבעה חצו את גיל 30: כריסטיאן סטואני מז'ירונה, אדינסון קבאני מפ.ס.ז'. ולואיס סוארס מברצלונה.

מצרים

הישגים: מונדיאל שלישי, ראשון מזה 28 שנים. בשניים הקודמים לא עלתה שלב.

מהצד: שבע פעמים אלופת אפריקה, ארבע מתוכן מאז ההופעה הקודמת במונדיאל. שני חצאי גמר אולימפיים (1928, 1964).

צ'ק אין: מקום ראשון בבית הגמר מס.3 באפריקה.

צ'ק אאוט: העם המצרי מתפלל לרפואתו השלמה של מוחמד סלאח לאחר הפציעה בגמר האלופות. מצרים זה לא ליברפול, כך שהעפלה לשמינית הגמר מבית יחסית קשה תיחשב לסנסציה.

מגורי סגל: לא רק מוחמד סלאח משחק מחוץ לבית. שישה שחקנים נוספים בסגל המצרי משחקים באנגליה ויש גם נציגים בליגות של יוון, טורקיה וארצות-הברית. יתר השחקנים משחקים בליגות של מצרים וערב הסעודית.

ערב הסעודית

הישגים: מונדיאל חמישי. עלתה לשמינית הגמר במונדיאל הראשון בו השתתפה (1994) עם שער סלאלום בלתי נשכח של סעיד אל-אוואריאן בניצחון 1:0 על בלגיה. מאז לא עלתה שלב.

מהצד: באימפריית הנפט החליטו בתחילת שנות ה-80 להשקיע בכדורגל. מאז, זכתה הנבחרת הלאומית שלוש פעמים באליפות אסיה ושלוש פעמים הייתה סגנית. ב-1989 זכתה נבחרת הנערים בגביע העולם! ועם הסגל הזה הגיעה לראשונה למונדיאל 1994, עלתה לשמינית הגמר כאמור אך לחלום הזה לא היו פרקי המשך ששווים צפייה. הכרת תודה: יזמו את 'גביע המלך פהד', שהפך עם הימים ל'גביע הקונפדרציות' ואף אירחו אותו בשלוש הפעמים הראשונות אי שם בשנות ה-90 של המאה הקודמת.

צ'ק אין: מקום שני בבית הגמר מס.2 באסיה.

צ'ק אאוט: שמינית גמר תיחשב להפתעה.

מגורי סגל: שלושה משחקים בליגה הספרדית: סלאם אל-דווסארי (ויאריאל), יחיא אל-שערי (לאגאנס) ופאהד אל מוולאד (לבנטה). כל היתר בליגה המקומית.

ספרד

הישגים: אלופת עולם ב-2010 ומקום רביעי ב-1950. שיא עולמי: העפלה תשיעית ברציפות מהמוקדמות. נעדרה 6 פעמים (פעמיים פרשה מרצונה), כאשר ההיעדרות האחרונה הייתה ב-1974. ההיעדרות ההזויה ביותר הייתה ב-1954. הוגרלה לפלייאוף מול טורקיה. כל אחת ניצחה בביתה אך לספרד היה הפרש שערים עדיף, אך אז הפרש השערים לא קבע והיה משחק מכריע במגרש נייטרלי (רומא), שהסתיים ב-0:0. פנדלים? אז לא הייתה חיה כזו. בפיפ"א הכריעו בהטלת מטבע. מה לעשות שהטורקים עדיפים במשחקי מזל...

מהצד: הנבחרת היחידה שזכתה פעמיים ברציפות באליפות אירופה (2008, 2012), זכתה גם ביורו 1964 ובזהב האולימפי ב-1992.

צ'ק אין: מקום ראשון בבית 7 של המוקדמות באירופה ("הבית הישראלי").

צ'ק אאוט: ברקורד הספרדי יש גם לא מעט אכזבות כאשר המהדהדת ביותר הייתה במונדיאל הקודם, אליו הגיעה כאלופת עולם וכאלופת אירופה פעמיים. בשחזור גמר 2010 הובסה 5:1 בידי הולנד ואת שלב הנוקאאוט ראתה מהבית. ההגרלה הנוכחית לא מצדיקה הדחה בשלב הבתים. רבע גמר נראה ריאלי, פחות מכך – אכזבה. חצי גמר וצפונה – חלק יופתעו וחלק לא.

מגורי סגל: על טהרת ה'לה ליגה', למעט שישה שחקנים. שישה שחקנים מסגל אלופת אירופה, ריאל מדריד; וארבעה מסגל אלופת ספרד, ברצלונה.

פורטוגל

הישגים: מונדיאל שביעי בסך הכול אבל חמישי ברציפות. העפילה פעמיים לחצי הגמר (1968, 2006).

מהצד: מגיעה למונדיאל כאלופת אירופה בפעם הראשונה בתולדותיה.

צ'ק אין: מקום ראשון בבית 2 של המוקדמות באירופה.

צ'ק אאוט: נבחרת פורטוגל היא אחת ההוכחות החזקות שהישג אינו פוליסת ביטוח לטורניר שאחרי. בשתיים מתוך חמש המונדיאלים האחרונים הודחה בשלב הבתים, כולל זה הקודם. על הנייר היא אמורה לעלות וזו תהיה אכזבה אם לא. כמו שכנתה לבית ולגיאוגרפיה - העפלה לחצי הגמר תיחשב גם כהפתעה וגם כדבר מובן מאליו – תלוי את מי שואלים...

מגורי סגל: רק שישה משחקים בליגה המקומית. CR7, הלוא הוא כריסטיאנו רונאלדו הגדול, שם את ידו כבר על כל תואר אפשרי, למעט גביע הזהב של פיפ"א.  

 

איראן

הישגים: מונדיאל חמישי. מעולם לא עלתה שלב.

מהצד: שלוש פעמים ברציפות אלופת אסיה (1968, 1972, 1976).

צ'ק אין: מקום ראשון בבית הגמר מס.1 באסיה.

צ'ק אאוט: שמינית גמר תיחשב כהפתעה.

מגורי סגל: 12 שחקנים משחקים הרחק מן הבית: בפורטוגל, רוסיה, בלגיה, יוון, הולנד, שבדיה וגם נציג בליגה האנגלית: אשקן דז'אגה בנוטינגהם. כל היתר משחקים קרוב: באיראן ובקטאר.

מרוקו

הישגים: מונדיאל חמישי, ראשון מזה 20 שנות היעדרות. ב-1986 הייתה לאפריקאית הראשונה שעולה לשמינית הגמר וסימלה את קץ ההפסדים בכבוד ביבשת השחורה. מאז בכל מונדיאל יש תמיד נבחרת אפריקאית אחת בשמינית הגמר (ב-2014 היו אפילו שתיים). ביתר המונדיאלים לא עלתה שלב.

מהצד: אלופת אפריקה פעם אחת (1976).

צ'ק אין: מקום ראשון בבית הגמר מס.3 באפריקה.

צ'ק אאוט: שמינית גמר תיחשב כהפתעה.

מגורי סגל: למעט שני שחקנים בליגה המקומית ושחקן נוסף בליגת איחוד האמירויות, כל השאר בליגות האירופאיות – ספרד (6), טורקיה (4), הולנד (3), צרפת וגרמניה (2), איטליה, אנגליה ובלגיה (1).

צילומי דגלים: pixabay