כשהשחקנית רוזאן בר מציתה סערה תקשורתית סביב ציוץ גזעני במיוחד נגד יועצת שחורה של הנשיא לשעבר אובמה, בו ביום שרשת בתי הקפה "סטארבקס" סוגרת 8,000 סניפים כדי להכשיר את 175 אלף עובדיה נגד גזענות – ברור לכול שאמריקה עוברת רגעים של התפכחות ביחס לתופעת הגזענות שאינה מרפה.

יו"ר סטארבקס הווארד שולץ מאמין כי "באמריקה בת זמננו יש שבירה של האנושיות". אולם להשקפתי, השבירה באמריקה הייתה עוד קודם, אלא שרק כעת, כתוצאה מהגלובליזציה, היא הולכת ונגלית, מאפשרת לזהות בעיות ולגשת לפתור אותן במהרה. סטארבקס חוותה זאת על בשרה והובילה שינוי ראשונה. לאחר שבחודש שעבר נעצרו שני שחורים בסניף בפילדלפיה, ללא סיבה, חיפשה רשת בתי הקפה דרך מקורית לשקם את תדמיתה. התוצאה הייתה הכשרות מיוחדות לעובדים בנושא הגזענות. אחרת, ברור לה ולמחרימיה, שהעסק המצליח יגווע. כך גם הבינו קברניטי רשת ABC שהחליטו במחי יד להוריד את "רוזאן" – סדרת הטלוויזיה המצליחה ביותר בארה"ב.

לעומת תאגידים וחברות עסקיות, החברה האמריקנית יכולה להשתמש בנקודת-זמן המיוחדת הזאת כדי לנקוט במספר צעדים ברורים לקראת עתיד מאוחד יותר. ראשית, אין לקבל כמובן מאליו כי נותני שירות יהיו אובייקטיבים ובלתי תלויים כלפי הלקוחות שלהם. מטבעם האנושי הם לא ייפתחו לדעות קדומות וסטראוטיפים שיש להם ברגע שהם נפגשים עם אנשים שונים במקום העבודה.

שינוי תכליתי שכזה דורש תהליך חינוכי ואימון מתמיד וקבוע. אין צורך לחכות לתקרית הגזענות הבאה כדי לקבל החלטה שכל גוף עסקי בארה"ב יכשיר את עובדיו להתייחס בשווה לכל לקוח באשר שהוא, בלי התייחסות למראהו החיצוני, למקום הולדתו, להתנהגותו או למבטאו. הכשרה כזו מחויבת להתבצע בטרם העובד מגיש שירות לזולת. אחרת, וכאן נדרש לחוקק חוק ברור, רישיון העסק יילקח מעסקים כאלו.

בעוד שבארגונים ניתן לבצע הסדרה ולחייב להכשרה כזו, כשמדובר ביחסים שלנו בחברה, ישנו תהליך פסיכולוגי הדרגתי נוסף שעליו להתבצע. מעבר לסיסמאות ולהטפות המוסר, על החברה אמריקנית ועל החברה האנושית כולה, לפתח תחושה אמיתית של אחדות בין בני האדם. השסע הגזעי לא ייעלם מעצמו. מוכרחים להכיר כי בני אדם הם תוצאה של הדרך שבה הם חונכו, של השפעותיהם בילדות ושל האווירה שספגו לאורך חייהם. לחלקם קל להתעלם מההבדלים, לחלקם קשה. לכן כאן ממש נדרשת בניית מערכת יחסים חברתית שתאחה את כל הניגודים.

מתוך הניסיון לבנות קשר נכון מעל לניגודים שבינינו, מתוך שאיפה לאיחוד הרמוני כשם שהטבע קיים, אנו מעוררים כוח חיובי שטמון בטבע. ממש כך. הכוח המיוחד הזה, הוא האמצעי שיכול לשנות את היחס השלילי בין בני אדם, לקרב ולאחות מחדש את הקשרים שנפרמו בינינו, עד שנרגיש כאיש אחד בלב אחד.

לכן, אילו כל ארה"ב הייתה סוגרת את עסקיה ליום אחד ומתרגלת בסדנאות את מה שתירגלו בסטארבקס, אילו הייתה הכשרה בסיסית לסולידריות במרתון לאומי בכל בתי הספר, האוניברסיטאות, מוסדות הציבור וכו', היינו יוצאים נשכרים כחברה. באופן מפתיע את המסר הארוך הזה העברתי בתמצית בציוץ קצר בחשבון הטוויטר שלי באנגלית לפני כחודש, ציוץ שרוזאן בר בעצמה נתנה לו לייק...