הלוחמים, שיצאו להגיש סיוע לגוש עציון הנצור, ונקלעו לאחד הקרבות העזים במלחמת העצמאות. עוזי קאחו מנהל מחלקת הספורט, האחראי על הצעדה: "מטה יהודה מצווה לזכור ולא לשכוח. כל מי שלקח חלק בצעדה תרם תרומה גדולה להנצחת זכרם של הלוחמים".

בשני (26.3.18), התקיימה צעדת הל"ה המסורתית במועצה האזורית מטה יהודה, זו השנה ה-23. המשתתפים בצעדה ייצאו מהישוב אביעזר לגבעת הקרב, 70 שנה לאחר נפילת הלוחמים. אירוע הצעדה מחולק לשניים, כאשר בשעות הבוקר מתקיימת צעדת הזיכרון המיועדת לתלמידי בית הספר ובשעות הערב נערכת צעדת לילה לתושבי קיבוץ נתיב הל''ה.

מדי שנה נוטלים חלק באירוע אלפי ילדים, בני נוער, תושבים ואזרחים הנחשפים לסיפורם האישי של הלוחמים, לאירועי התקופה ולערכי המסירות והנתינה של לוחמי התקופה ההיא. ממטה יהודה השתתפו 3 חטיבות ביניים והשנה הצטרפו לצעדה קבוצת צועדים עובדי המועצה.

צעדת התלמידים החלה בשעה שמונה וחצי בבוקר ונמשכה עד שעות הצהריים. הצועדים לוו על ידי מדריכים וקיבלו הסבר נרחב על האזור ועל הקרב. במהלך הצעדה,  התקיים טקס זיכרון קצר במהלכו הוקראו שמות הנופלים, תפילת אל מלא רחמים וקדיש. את הצעדה מארגנת מחלקת הספורט במועצה.

מחלקת הל"ה הייתה מחלקה של 35 לוחמים, בפיקודו של דני מס, שהיה קודם לכן מפקדו של גוש עציון. המחלקה יצאה במלחמת העצמאות, על מנת להגיש סיוע לגוש עציון הנצור ולתגבר אותו בלוחמים ובאספקה. אור ליום שישי, ה' בשבט תש"ח, 16 בינואר 1948, התגלו הלוחמים בדרכם ובעקבות כך כותרו על ידי המוני ערבים מהסביבה ונפלו בקרב שנמשך לאורך כל היום.

עוזי קאחו מנהל מחלקת הספורט, האחראי על הצעדה :"מטה יהודה מצווה לזכור ולא לשכוח. כל מי שלקח חלק בצעדה תרם תרומה גדולה להנצחת זכרם של הלוחמים, זו ציונות, אלה ערכים של אהבת הארץ. חובתנו להמשיך, לעשות ולבנות את המולדת, ולנצור בליבנו לעד את הלוחמים שנפלו בקרב על הגנת המדינה".