מהו שיקום הפה?

כמו שאפשר להבין מהשם של הטיפול – טיפולים של שיקום הפה עוסקים בהחזרת המראה התקין והיפה לשיניים, לחלל הפה ובזכותם – למראה הכללי. במקרים רבים, כאשר מדובר על תהליך מורכב – ייתכן והוא יכלול כמה טיפולים שונים אשר קשורים לכמה תחומים שונים – יישור השיניים (אורתודנטיה), השתלות שיניים, רפואת שיניים כירורגית (במקרה שבו יש צורך גם בעקירה) וכמובן בחינה מעמיקה של מצב החניכיים – מה שיכול להשפיע על הטיפול כולו.

אילו אלמנטים יהיו כלולים בהחלטה האם יש צורך בטיפול לשיקום הפה?

 • ניתוחי לסת – במקרים שבהם צריך להחזיר את עצמות הלסת למקומן או לוודא את מיקומן הנכון.
 • טיפול ברקמות העור שסביב הפה ואזור הלסת – תחום אשר נושק לתחום הפלסטיקה ויש לו חשיבות אסתטית גבוהה מאד.
 • השתלת עצמות בחניכיים או במיקומים שונים של הלסת.
 • עקירת שיניים מיותרות או כאלה שמשפיעות על המיקום של שיניים אחרות.
 • מתן טיפול או מענה לבעיות חניכיים כאלה ואחרות.
 • טיפולים מעולם רפואת השיניים המסורתי – סתימת חורים, ציפוי או הלבנת השיניים הקבועות או טיפול שורש לניקוי עמוק והחזרת הבריאות לשורש השן.

מתי הגיע הזמן לשקול טיפולי שיקום הפה?

אף אדם לא יכול לדעת באמת מה המצב של השיניים והפה שלו, מבלי שביקר אצל רופא השיניים והתייעץ איתו בעניין. על מנת להבין בדיוק מה המצב – כולל שורשי השיניים ועצמות הלסת – צריך גם לבקר באופן שגרתי אצל רופא השיניים וגם לבצע צילומים או אבחנות שונים שנותנים את התמונה המלאה הקשורה למצב הפה והראש בכלל – צילומי רנטגן מקיפים, צילומים פנורמיים ולעיתים אפילו צילומי CT. אחרי שהמומחה ינתח את הממצאים – הוא יוכל להמליץ על הטיפול שהכי מתאים ודרוש לכל מטופל ומטופל.

איך לבחור את המומחה לשיקום הפה?

להלן כמה טיפים חשובים שצריך לקחת בחשבון כאשר מחפשים מומחה לשיקום הפה לצורך קבלת חוות דעת או ביצוע טיפולים:

 1. ידע וניסיון – כמו כל תחום אחר – יש חשיבות עצומה לניסיון שיש למומחה זה או אחר בביצוע טיפולים דומים.
 2. חדשנות ועדכון – תחומי הרפואה השונים מחדשים ומתעדכנים כל הזמן. מומלץ לוודא שהמומחה שפונים אליו עובר השתלמויות, קורסים או סדנאות מקצועיים על מנת להישאר עם האצבע על הדופק ולהיות מעודכן כל הזמן.
 3. מתן מגוון של שירותים במקום אחד – מומחה מקצועי בעל שם יוכל להציע כמה שיותר טיפולים במרפאה שלו ללא צורך לשלוח את המטופל לבצע טיפול זה או אחר במרפאה אחרת. הטיפול אינו פשוט וכל דרך להקלה על המטופל עצמו תהיה מוערכת וכדאית.
 4. מתן סיוע או עזרה ראשונה במהלך הטיפולים או אחריהם – מכיוון שמדובר בטיפול ארוך ומורכב, לא אחת המטופלים צריכים תמיכה, סיוע או כל עזרה אחרת הן הזמן הטיפולים וגם אחרי שיסתיימו.
 5. מחיר – אמנם המחיר של הטיפול לא נמוך אך הוא יכלול את שלל הטיפולים שיהיה צורך לבצע, כולל שימוש בחומרי גלם או מכשירים מיוחדים. רופא מומחה ומקצועי יסביר בדיוק מה כולל כל סעיף של התשלום ולא יפתיע בסיום הטיפול.

מה החשיבות של בחירת מומחה מנוסה ומקצועי?

בריאות הפה, הלסת והשיניים הוא נושא רחב ומגוון בעולם רפואת השיניים. יש הרבה מה לדעת על כל נושא בנפרד, על החיבור שבין התחומים ועל שילוב טיפולים מכמה תחומים לכדי הגעה למטרה אחת שהיא מראה טוב, יפה ואסתטי לפנים והראש בכלל. כאשר פונים אל איש מקצוע מומחה, מוביל, בעל ידע רב וחשוב מכך – שיש לו הרבה ניסיון בביצוע טיפולים מורכבים שכאלה – אפשר להיות בטוחים שנמצאים בידיים טובות ולמרות תקופה מסוימת של חוסר נוחות – לבטח הטיפול יסתיים עם התוצאות הרצויות ותוך השגת המטרות שהוצבו.

מה לשאול את המומחה לשיקום הפה שייתכן ויבצע את הטיפול?

חשוב לשוחח עם הרופא, להתרשם מהתקשורת הבינאישית שלו, לשמוע ממנו אודות הניסיון שיש לו בטיפולים דומים, מה לוח הזמנים ומה כדאי שיהיה סדר הטיפולים.