הנושא של סריקת תמונות גדולות יכול לעלות בשני הקשרים: מצד אחד, ייתכן שאתם מעוניינים לסרוק תמונה חשובה שיש לכם אותה רק בפורמט מוגדל מעבר למידות הסטנדרטיות של תמונה מודפסת. מצד שני, ייתכן ואתם דווקא מעוניינים לבצע סריקה והגדלה של תמונות מודפסות במידות סטנדרטיות. הבשורה הרעה היא שלא תוכלו לעשות את זה בעצמכם, והבשורה הטובה היא שישנם בהחלט גורמים מקצועיים שיודעים לבצע סריקת תמונות גדולות בשני ההיבטים שהזכרנו.

 

כשיש לכם רק את התמונה המוגדלת, ולא את התמונה המקורית

בעידן התמונות המודפסות וסרטי הצילום, היה נהוג לפתח מספר תמונות מרכזיות באירועים חשובים כמו חתונה או בר מצווה למשל, בפורמט מוגדל שיכול להגיע למידות דף A4 ויותר. לפעמים טרח איש המקצוע לספק לכם את התמונה גם במידות הסטנדרטיות, ולעיתים לא. כרגע, יש בידיכם אך ורק את התמונה המוגדלת, ואותה אתם רוצים לסרוק למדיה דיגיטלית. המכשור המקצועי המשמש כיום לצורך סריקת תמונות, יודע לעבוד עם מגוון רחב של מידות תמונה, כך שלא אמורה להיות בעיה לבצע את הסריקה הדרושה לכם. במידה ומדובר בתמונה גדולה במיוחד, למשל פוסטר, ניתן לבצע סריקה בחלקים, שלאחריה מבוצע חיבור דיגיטלי של כל החלקים הסרוקים בצורה שיוצרת תמונה אחידה ואותנטית בפורמט דיגיטלי.

 

סריקה והגדלה – אפשרי אך לא ללא פגיעה באיכות התמונה הסרוקה

בהיבט של סריקה והגדלה של התמונות המודפסות, בהחלט ניתן לבצע את המשימה, אך חשוב להבין שאיכות התמונה הסרוקה היא האיכות המקסימלית, וכל הגדלה שלה תוביל לפגיעה באיכות. הסיבה לכך היא שכל נקודה על גבי התמונה המודפסת נסרקת לכדי פיקסל דיגיטלי. מכונות הסריקה המודרניות יודעות לסרוק בצפיפות פיקסל גבוהה, מה שמאפשר גמישות רבה יותר בהגדלת התמונות, אך ככל שמגדילים את התמונה כך הולכים הפיקסלים ומתרחקים זה מזה, עד ליצירת מראה מגורען. מאחר ותמונות מודפסות הן בדרך כלל במידות 10 ס"מ על 15 ס"מ, גודל קטן יחסית, היכולת להגדיל אותן מבלי ליצור פגיעה מהותית באיכות התמונה היא יכולת מוגבלת למדי.

 

אפשרויות מתקדמות שיודעים אנשי מקצוע מסוימים להציע

בהתאם לכך, מומלץ פשוט לפנות לגורם מקצועי המציע שירותי סריקת תמונות, ולברר מהן האפשרויות העומדות בפניכם. במקרים מסוימים, יוכל להציע לכם נותן השירות סריקה באיכות HD, שתעמיד לרשותכם רמת גמישות גבוהה יותר בהגדלת התמונה לאחר הסריקה, הכל כתלות באיכות המקורית של התמונה, באיכות הצבעים והפרדת הצבעים, ובאיכות הפוקוס של התמונה המקורית.