רומי קנבל, 48, בת למשפחת עיני ממושב טל שחר, אביה ויקטור עיני ז"ל, שימש כמזכיר הישוב והיה אחד 'מנערי בן גוריון', באמצעותו ספגה את יכולת ההשפעה והנתינה. 

בביה"ס היסודי למדה בטל שחר, ובתיכון ב'הרי יהודה' בקיבוץ מעלה החמישה (שלימים הועבר לצרעה ונקרא 'הר טוב'), בצבא שימשה כקצינת ת"ש כמפקדת השלמת קורס קצינות ת"ש, ושנה נוספת בקבע כמנהלת לשכת אלוף פיקוד מרכז, דני יתום. לאחר השחרור מצה"ל נסעה ללמוד באנגליה תואר ראשון במשפטים, וסיימה בהצטיינות יתירה. עם חזרתה לארץ ערכה התמחות במשרד עו"ד ש. הורוביץ. בעלת  שני תארים שניים במשפטים מאוניברסיטת ת"א וירושלים באוריינטציה מסחרית ודיני חברות.

עם בעלה וילדיה

לפני 22 שנה הזדמן לידיה תיק גירושין מורכב אותו ייצגה בהצלחה, הלקוח המרוצה העביר אליה לקוחות נוספים, בעטיו חישבה 'מסלול מחדש' ופתחה משרד עצמאי בתל אביב. משרדה מדורג בין המובילים בארץ (לפי דן אנד ברדסטריט), ועוסק בתחום דיני משפחה, ירושה, סכסוכים בין אחים, אימוץ, פונדקאות, ידועים בציבור, הסכמים בני אותו מין ועוד. במשרדה מועסקים ארבעה עו"ד שכירים.

בין יתר עיסוקיה, קנבל, משמשת כיו"ר ועדות הקשר ודיני ירושה בלשכת עורכי הדין במחוז ת"א,  יו"ר  הנהגת הורים בביה"ס 'השחר' בטל שחר, חברת ועד מקומי בטל שחר וועדת חינוך ותרבות, חברת הנהגת ראש המועצה, מרצה בפקולטה למשפטים במרכז האקדמי פרס ולהגדרתה תפקידה העיקרי - אימא במשרה מלאה.

רומי נשואה לאלרואי קנבל, אב לשירה מנישואיו הקודמים, רו"ח ועו"ד - יזם בתחום הנדל"ן בחו"ל, להם שני ילדים משותפים, אהוד (19), סטודנט לרפואה בתכנית 'צמרת' - פרויקט יוקרתי של צה"ל ללימודי רפואה, אלון בן 8.5, ושירה (23), אותה היא אוהבת כמו את שני בניה.

בתחילת הנישואים התגוררו בת"א ולפני כ- 15 שנה העתיקו ביתם לטל שחר - כור מחצבתה של רומי.

 

מדוע בחרת בתחום דיני משפחה וירושה?

"התחלתי בתחום המסחרי, בהגדרה היבשה לא רציתי לעסוק בתחום משפחה, או פלילי כתחומים פחות "אקדמאים", בחיים בסוף, כמו ההתחלה, חזרתי למקום הקרוב ללבי אליו אני מחוברת. הייתי בצבא קצינת ת"ש ובדיעבד, נפש האדם מתחברת לייעודו".

עם צוות משרדה

המשרד שלך בת"א ולא באזור ירושלים, או מטה יהודה?

"כשהתחלתי את הקריירה גרנו בת"א, וכשיצאתי לדרך עצמאית טבעי היה שאפתח משרד בת"א. למרות שיש לי לקוחות רבים מירושלים ומטה יהודה. בוודאות אומר כשלקוח רוצה עו"ד שייצג אותו הוא יגיע אליו לכל מקום. בתחום דיני משפחה מעגלי חייו של אדם מתפרקים, כולל הישגים כלכליים שמתחלקים לשניים. הסערה גדולה לכן, בחירת עו"ד מורכבת מכימיה, נגישות והיכולת לסמוך על מי שייצג אותך. במשרדי יש לקוחות מעפולה, נצרת, באר שבע ושאר חלקי הארץ כך גם המגוון הסוציו-אקונומי מאלפיון עליון ועד לקוחות ברמה כלכלית פשוטה. בצנעה אומר, לקוחות מגיעים אליי כמשרד נחשב ובין הטובים בתחום".

 

נדמה כי בשנים האחרונות יש זילות במוסד הנישואין?

"מוסד הנישואין שמרני במהותו, בדורות הקודמים מי שלא נישא - נחשב חריג. מאז, העולם השתנה כולל נישואים חד מיניים, המצב לא הפך טוב יותר, אך האופציות של לפרוץ את הנורמה הפכו חלק מהנורמה. כמי שעוסקת בתחום הגירושין אני פוגשת לקוחות מגוונים, לא אחת הורים באים אליי לפגישה עם הילדים ומעודדים אותם להתגרש מאחר והם רוצים ילדים מאושרים, כך שבמקרים רבים גירושין הוא הצעד הנכון. אחוז המתגרשים עלה מאחר ואנו חיים בחברה פתוחה וסובלנית יותר לתהליך זה, בשונה מפעם. ולצורך הדוגמא, בעבר היו לא פחות ואולי יותר (?), בגידות וניאופים רק שמענו עליהם הרבה פחות, כיוון שהם התקיימו מתחת לפני השטח".

 

 

מה מאתגר אותך בעבודה?

"מכלול נושאים. האישיות שלי באה לידי ביטוי בעבודה, כאדם יסודי, חרוץ והישגי, במהות אני אוהבת לנהל ולפצח דברים ומשום כך אני מגיעה לתוצאות. כל תיק שאני מייצגת זוכה להתערבות מקסימלית, כאשר אני מאמינה בתיק ובהנחה שיש כימיה טובה ביני ובין הלקוח. ייצוג בתחום הגירושין חייב אקלים של נתינה מוחלטת, להיות בזמן ובמקום הנכון עבור הלקוח ברגעיו הקריטיים. חלק מהדינמיקה הוא תהליך שמכניס את הצדדים לפרופורציות עם כל המשתמע".

 

האם יש לך קווים אדומים בעבודה שלעולם לא תחצי?

"בוודאי! לא אשקר בבית משפט בעבור אף לקוח. אני יכולה לטעון באופן בלתי מתפשר, או אינטנסיבי ואגרסיבי אך לעולם לא אשתול שקרים במודע. אין שקר לבן בדיני משפחה, ניתן להציג תמונת מצב של לקוח, אולם לא לשקר. ייצוג זה בפירוש אמנות שכנוע שנקודת הראייה והסכסוך היא הנכונה".

תוך כדי הריאיון שמעתי מקנבל סיפורים מרגשים, לצד קשים והזויים, מה שהדגיש וחידד את ההבנה שתחום דיני משפחה במשמעותו הכוללנית מורכב ואמוציונאלי. כדוגמה עצובה, קנבל עסקה בתיק גירושין קשה שהצדדים כמעט ולא תקשרו ביניהם ולצדו, בתם חלתה במחלת האנורקסיה ומצבה הנפשי התערער, וקיים קשר ישיר אותו ילדים של... נאלצים לשלם. "לתפיסתי, הכל עניין של בחירות בחיים. לפני שנים קיבלתי טיפ מאישה חכמה שאמרה: "אגו לא יכול לנהל שום קשר זוגי ומשפחתי, אם אגו מכתיב התנהלות - התוצאות הרסניות"".

עם שני בניה

ולצד זה ישנם רגעים מרגשים על אף הקושי?

"בוודאי. ייצגתי בתיק גירושין שוטר שנישא למתנדבת יפיפייה, ונולדו להם בטרם עת תאומים, אחד מהם נולד פגוע מוחין. בבית החולים הכינו אותם לאפשרות שהילד לא ישרוד, או שיצטרכו לוותר עליו. האב לא ראה את הילד עם לידתו כחלק מהטראומה, לאחר כמה ימים כשעלה במעלית רגליו הובילו למחלקת הפגים, ולראשונה ראה את בנו מחובר לצינורות רבים, הערכת הרופאים הייתה כי קיים סיכוי קלוש שהעולל ישרוד את החיים. האב נגע בילד ויש האומרים כי בזכות החום והקרבה של אביו הילד ניצל. בין ההורים התגלעו מחלוקות, האם לא יכלה להכיל את הילד ולא רצתה אותו (מבלי לשפוט חלילה), על רקע זה הם החלו תהליך גירושים. האב פנה אליי שאייצג אותו בתיק ונלחם בכדי לראות את בתו, אחות התאום. בסוף  תהליך מאוד עצוב וטעון רגשית הגענו להסכמות בין הצדדים, והשופטת בתיק הודתה לנו ברמה האנושית מעבר לצד המשפטי. עד היום כשהוא שולח לי תמונות של התאומים מחובקים ואוהבים - אין מרגש ממראה זה".

 

דמות משפיעה ומעוררת השראה בחייך?  

"אימא שלי!! עודדה אותי ללמוד ולהרחיב אופקים. בזכותה הלימודים תופסים מקום חשוב בחיי, אני אוהבת ללמוד ולהתמקצע, ידע - משמעותו כוח. לפני כל בחינה חשובה אימא שלי הייתה מדליקה נר ומברכת אותי להצלחה. עד היום הנכדים מתקשרים אליה ומבקשים שתדליק נר עבורם, כחלק בלתי נפרד ומשפחתי שמשרה על כולנו רוגע. אודי בכורי, מאוד מחובר לטקסיות זו, אולם, הצחיק אותי, אלון בני הקטן, שהתקשר לאימא שלי וביקש שתדליק נר כי יש לו מבחן בחשבון".

 

את אדם אמוני?

"מאוד. גדלתי בבית שערכים ומסורת היו חלק משמעותי בחינוך. סביב החגים זה בא לידי ביטוי במפגשים משפחתיים בבית ההורים, עד היום הנכדים ודור ההמשך חווים את זה. בתחילת הנישואים לאלרואי הכל נראה חדש, כי הוא גדל בבית אחר ועם אחות אחת, היום הוא מחובר ואוהב לגמרי. למשפחתיות יש  ערך מוסף גבוה הרבה מעבר לדת, או אמונה מה שיוצר חיבורים, שייכות וזהות".

 

"השמיים הם הגבול", כיצד אימרה זו מתחברת אלייך?

"מחייכת. במהות אני אדם פרקטי שאוסף פרויקטים על האדמה ושתי רגליי יציבות על הקרקע. אני מכירה גם חולמים שמתקיימים מחלומות - הפוך ממני. לפני כל תחום בו אני פועלת, אני שואלת את עצמי כיצד אפשר  לחולל שינוי ושם אני נמצאת".

כאשת קריירה עסוקה, כיצד את משלבת חיי משפחה?

"זמן הוא פונקציה חשובה, אולם זמן איכות עם ילד חשוב יותר. אלרואי ואני, יודעים מה הלו"ז של הילדים בכל רגע נתון, לעיתים יותר מהורים נוכחים. גם כאשר אלרואי שוהה בחו"ל הוא בקשר שוטף איתם. כשילדיי מתקשרים אין אופציה שלא אענה להם באותו רגע לוודא שהכל בסדר. כמשפחה, פעמיים בשנה אנחנו נוסעים עם הילדים לחו"ל ומתנתקים מהכל, רק הם ואנחנו. סופ"ש, הוא זמן משפחה, ועיקר העיקרים שלושת הילדים מבינים שאנחנו תמיד שם עבורם.

כהורים, אנחנו מאוד מעורבים בחיי הילדים, ולצד זה, לא ויתרנו על קריירה והתפתחות אישית. היום, כאשר אני רואה את הבחירה של הבן שלי ללמוד באקדמיה לימודים חשובים מתוך תשוקה וערכים, אני גאה בו ומבינה שזה לא מקרי. אלרואי ואני, מחנכים ללמידה והתפתחות אישית, כל אחד בדרכו ותחומי העניין שיצר לעצמו".

 

טיפ להצלחה?

"חריצות, דבקות במטרה, אהבה למקצוע וחוכמה לבחור סביבך אנשים נאמנים ונמרצים, ולדעת לסמוך עליהם. מעבר לזה, אני מנהלת את הזמן שלי ביעילות, למרות שלעיתים אני עובדת עד השעות הקטנות של הלילה".

 

כיצד את נרגעת?

"כשאני בחופש, בעיקר בחו"ל, ומתנתקת לגמרי. קיימים בי סקרנות וצורך לראות עולם ולבקר במקומות חדשים, עניין שמרגיע אותי מאחר והשוטף שלי מורכב".

כאישה, מה דעתך על הקמפיין העולמי ME TOO, נשים יוצאות מהחושך ומשתפות בהטרדה מינית?

"מאוד קשה לי עם זה. קשה לי עם הפן המאשים. לתפיסתי, נדרש לחנך נשים מגיל צעיר שיש בכוחן לעצור כל דבר שהוא בניגוד לרצונן, ככלל, והטרדה מינית, בפרט. אני חלילה לא מבקרת נשים שהוטרדו, כנראה שבחינוך ובמבנה האישיות שלהן הן לא קיבלו את הכלים הנכונים. אם הגבולות של כל אישה ברורים - אף אחד לא יוכל לה. עניין של חינוך וגישה".

 

כיצד את שומרת על גזרך המרשימה כגבעולית ודקיקה?

(הצחיקה אותה השאלה שמאפיינת בעיקר נשים, א.ב.ע), "שהמראה לא יטעה, אני מאוד אוהבת לאכול טוב, ומודה שאני לא אוכלת באופן מסודר. אודי בני, מעיר לי בכל פעם מחדש בהקשר זה, כי אני יכולה לחטוף אוכל לא בריא במהלך היום. ואם אני חושבת ברצינות אני מניחה שזה עניין גנטי, במבנה אני מאוד דומה לאבי ז"ל".

 

היכן תהיי בעוד 5 שנים?

"מניחה שבאותו תחום ורדיוס, ובשאיפה תמידית להתפתחות המשרד שלי. במקביל, אני רוצה להמשיך את הלימודים לתואר שלישי ודוקטורט במשפטים".

 

משהו כללי כמסר?

"כאשר אדם מאושר בתוך הבית פנימה - הוא מאושר בחוץ, וכאשר הוא משקיע מחוץ לבית - הוא יקבל את אותו יחס בחזרה, ויהווה דוגמא אישית לדורות הבאים. אם לא נתרום אחד לשני איזה חותם נשאיר בעולם הזה?"

 

את רומי הכרתי באופן מינורי כשערכתי לפני כ- 3 שנים פרויקט ליום האישה הבינלאומי, עם נשות קריירה ממגוון תחומים. לראשונה, נפגשנו עם קיום הריאיון. אני עוקבת אחריה ברשת החברתית פייסבוק, ולעיתים מתעייפת מהמחשבה כיצד היא מקפצת בקלילות ברחבי הארץ מבלי לעצור לרגע.

היא מעוררת השראה, מכירה בערך עצמה וביכולותיה שניכרים בתרומתה למשפחתה ולחברה.

היא מהווה דוגמא להצלחה בזכות חריצות, דבקות במטרה ומציאת הייעוד האישי - מה שאינו מובן מאליו.    

 כאדם היא מרשימה, ייצוגית ועמוקה. השמים הם הגבול שלה למרות שהעידה על עצמה כנטועה על הקרקע. מניחה שעוד נשמע על הישגיה.