אם אתם מרבים לנסוע על כבישי ישראל, ובפרט על כבישים בהם קיימת נוכחות גבוהה של משטרת ישראל, ואם אתם לא מקפידים על הימנעות משליחת סמסים בזמן הנהיגה, ייתכן מאוד שאתם חלק מאותה קבוצה מאוד לא קטנה שחטפה דו"ח על הסטת מבט מהכביש, או שלפחות נחשפתם על הכביש לסצנה של ניידת משטרה בזמן הענקת דו"ח לאחד מחברי הקבוצה הזאת. הסיפורים, אם שאלתם את עצמכם, הם אמיתיים לחלוטין, ואלפי נהגים בישראל חטפו לאחרונה דו"חות תנועה על הסטת המבט מהכביש, לא רק בגין שליחת הודעות סמס, אלא גם בשל הרמת כוס קפה, התעסקות ברדיו או כל סיבה אחרת.

אל תחליטו בעצמכם – פנו לעו"ד תעבורה

לדברי עו״ד תעבורה דמיטרי אניקין, רבים מאותם נהגים מרגישים את תחושת האשמה הזאת של מי שנתפס בקלקלתו, ובהתאם לכך מקבלים על עצמם את הדין מבלי להתווכח ומבלי לנסות להתגונן. זאת על אף שהמערכת הדמוקרטית כולה מיועדת לאפשר לכל אזרח להתגונן מפני השלטון, וישנם מקרים רבים בהם ישנו בהחלט מקום לנסות ולהתגונן, גם אם הרגש אומר לנו אחרת. העניין הוא שבהיעדר הידע המקצועי והניסיון עם מקרים דומים, יהיה לכם קשה למדי לקבל את ההחלטה הנכונה לגבי השאלה האם ישנו מקום להתגונן במקרה שלכם, אם לאו. בדיוק מהסיבה הזאת, אם חשוב לכם לחסוך את כספי הקנס ואת נקודות התעבורה שנרשמו לחובתכם, אתם רוצים לפנות לעו"ד תעבורה מקצועי שיבחן עבורכם את המקרה.

מעט קווי הגנה – אבל אפשר בהחלט לבנות אחד

חייבים להודות שמגוון קווי ההגנה מול דו"ח על הסטת מבט מהדרך הוא מוגבל למדי. יחד עם זאת, עו"ד תעבורה מקצועי יכול למצוא שורה של אלמנטים, חלקם טכניים וחלקם מהותיים, שעל בסיסם ניתן בהחלט לגשת לבית המשפט ולדרוש ביטול של הדו"ח או לפחות הקלה בעונש. אפשרות זו נשמעת מפתה במיוחד עבור אנשים שמתפרנסים ממקצועות הנהיגה, וכל נקודת תעבורה שנרשמת לחובתם יכולה לייצר פגיעה ביכולתם להתפרנס. אפשרות זו יכולה להתאים מאוד גם לאנשים שמרבים בנהיגה ועוברים קילומטרז' רב בכל יום.

בעיקר לנהגים מקצועיים ולמרבים לנהוג

בניגוד לאנשים שנוהגים ק"מ בודדים בכל יום, ישנם נהגים המבלים זמן רב על הכביש, ובכך מעלים את ההסתברות שייתפסו בקלקלתם. לא מדובר באמת בנהגים פחות טובים או פחות אכפתיים מהחוק, אלא בנהגים שלאור היקפי הנהיגה שלהם, חשופים לאמצעי האכיפה ברמה גבוהה יותר. גם עבור נהגים אלה יכולה להיות חשיבות רבה ליכולת ההתגוננות שלהם מפני דו"ח כזה, כמובן בסיוע של עו"ד תעבורה מומחה שמכיר את החוק לפני ולפנים, ואוחז בניסיון ובהיכרות עם מקרים אחרים, שעל בסיסם יוכל לגבש קו הגנה אפקטיבי.