משלחת של שבעה תלמידי שכבה י"ב ממגמת הפיזיקה של תיכון "הרטוב" שבמועצה האזורית מטה יהודה, בראשות המורה כנה אופיר, שבה לאחרונה ממסע לימודי בן חמישה ימים ב'סרן' (CERN), המרכז הגדול בעולם לחקר חלקיקים השוכן בגבול שווייץ-צרפת. מדובר במסע ראשון מסוגו בתיכון הרטוב ובמועצה בכלל * ראש אגף החינוך במועצה, ניב בר גיא: "למשלחת ערך מוסף אדיר והיא נותנת מענה לתלמידים מצטיינים. המשלחת הרחיבה אופקים לתלמידים במרחב המדעי והעולם הפיזקאי. אני מברך על קיומה של המשלחת, כן ירבו"

שבעה תלמידי מגמת פיזיקה בתיכון "הרטוב" זכו לשבוע לימודים לא שגרתי. התלמידים ביקרו במאיץ החליקיקיםLHC  הנמצא במרכז המחקר סרן שבשוויץ. מאיץ LHC הוא מאיץ החלקיקים הגדול בעולם, הניסויים הנערכים באמצעות המאיץ נועדו לענות על שאלות העומדות בבסיס הפיזיקה. בניית המאיץ היא הפרויקט הגדול ביותר בתולדות הפיזיקה מבחינת מספר הפיזיקאים המשתתפים בו ומספר המדינות שהיו שותפות בהקמתו ובמחקרים הנערכים בעזרתו. הפרוייקט הינו שני רק לתוכניות החלל מבחינת ההשקעה הכספית.

הוצאת תלמידי תיכון הרטוב למשלחת הינה יוזמה של המורה לפיזיקה בתיכון, כנה אופיר, ולימור גור מנהלת בית הספר, בשיתוף אגף החינוך של המועצה שסייעה בסיבסוד המסע. ההכנות למשלחת ערכו מספר חודשים והן כללו הרצאות שונות ומגוונות הכוללות מרצים ממכון וויצמן. במשלחת היו שותפים תלמידים משני בתי ספר נוספים. התלמידים פתחו כל בוקר בצעידה מרעננת מהמלון בו לנו בצרפת אל מרכז המחקר אשר בשוויץ.  במהלך הביקור שמעו התלמידים שלל הרצאות בעברית ובאנגלית מפרופסורים בכירים מכל העולם, סיירו במרכז השליטה של סרן, מרכז הבקרה של ניסוי המתבצע בתחנת החלל הבינלאומית, במעבדות המחקר של מאיץ החלקיקים וגולת הכותרת-  ביקור בגלאי החלקיקים אטלס (ATLAS) הנמצא כמאה מטר מתחת לאדמה. התלמידים למדו על הפיזיקה הנמצאת בחזית המחקר והגילויים החדשים במסגרתו ואף בנו בעצמם מיני- גלאי חלקיקים.

התלמידים הנלהבים סיפרו בסיכום המשלחת: "העובדה שכל העולם משתף פעולה למען מטרה גדולה, לעשות פיזיקה, מרגשת. אנו יודעים שזה קיים, אבל פעם ראשונה שאנו רואים את זה. אנו רואים את עצמנו חלק ממשהו כזה בעתיד". עוד הוסיפו התלמידים כי "הצניעות של המרצים, העובדה שכל המרצים מדברים איתנו 'בגובה העיניים', יושבים איתנו לארוחת צהריים, מסבירים לנו עד שנבין ריגשה אותנו מאד".

מנהלת בית הספר לימור גור:


"תודתי למורה כנה אופיר אשר שיתפה אותי בחלומה, בו היא ותלמידיה מגיעים אל מרכז המדע המפותח והמסקרן בעולם. תלמידינו הנפלאים שבו עם ברק בעיניים,עם תובנות מרחיקות לכת ועם ציפייה להיות בעתיד חלק מאותם פורצי הדרך בעולם הפיזיקה והמדע. אני גאה בהם".