צילום:www.pixbay.com 

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים הוא מסוד שפועל תחת ההשגחה וההנחיות של רשות הרישוי. מכון זה הינו סמכות של משרד הבריאות והוא נועד על ידי אנשי מקצוע לקבוע אם נהגים שמופנים איליו כשירים להמשיך ולנהוג, והאם נהיגתם אינה מהווה סכנה לסביבה.

התפקידים של המכון

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים הוא כזה שיש לו כמה וכמה תפקידים מוגדרים על ידי משרד הרישוי ומשרד הבריאות, כאשר בין התפקידים על המכון לזהות נהגים שיש פוטנציאל של סיכון בנהיגתם בין אם מדובר בנהגים שמצבם הבריאותי הינו לקוי לבין אם מדובר בנהגים שביצעו עבירות תנועה ורישיונם נשלל, עד לקצה השני של נהגים אשר מעוניינים לנהוג ברכב ציבורי, רכב כבד ועוד.

מי עלול לקבל זימון לוועדה רפואית במכון לבטיחות בדרכים?

כיום ישנם שלל נהגים שמגיעים בכל יום לוועדות ותשאולים במכון ביניהם:

נהגי רכבים כבדים - נהגים אשר מעוניינים לנהוג ברכב ציבורי או ברכב כבד.

עברייני תנועה – עברייני תנועה שרישיונם נשלל עקב מעורבות בתאונת דרכים, נהיגה תחת השפעת סמים או אלכוהול ונהיגה עבריינית או כאלה שנשפטו בבית המשפט על עבירות תנועה.

נכים – אנשים שמוגדרים נכים ונקבעו להם אחוזי נכות, הם כאלה שמוזמנים לוועדה רפואית במכון על מנת לקבוע את כשירותם לנהיגה. גם נכים השייכים למשרד הביטחון מזומנים בדרך כלל למבדקים וועדות במכון זה.

בעלי פרופיל 21 – חיילים שהשתחררו מהצבא בשל פרופיל 21, גם הם מזומנים לבדיקת כשירות רפואית לנהיגה.

חובות דיווח רופא – נהגים שמופנים על ידי הרופא שלהם למכון, הם כאלה שמוזמנים לוועדות רפואיות לבדיקת כשירות הנהיגה.

קשישים – גם קשישים שגילם גבוהה במיוחד והם עדיין נוהגים האם כאלה שיופנו בשלב מסוים בחייהם לבדיקות במכון לבטיחות בדרכים.

אז מה צריך לעשות על מנת לקבל את רישיון הנהיגה בחזרה?

על מנת לקבל את רישיון הנהיגה בחזרה או לחדש את הרישיון, יש להגיע בזימון בלבד אל המכון לבטיחות בדרכים. במכון בדרך כלל יצטרכו הנהגים לעבור בדיקות כשירות רפואית אצל מקורות מוסמכים בנושא.

בנוסף לאחר מילוי שאלונים ומבדקים תתבצע הערכה של הנהג על ידי המומחים ואנשי המקצוע במכון, ולאחר מכן שליחת אישור לחידוש רישיון נהיגה.

אז כיצד מתמודדים עם דרישות המכון?

כאשר אתם מקבלים זימון למכון, חשוב בתחילה לשלם את כל האגרות שיש לשלם על מנת להתחיל בתהליך החזרת רישיון הנהיגה שלכם מול המכון.

לאחר מכן חשוב לבדוק את התאריך שבו זומנתם לוועדה הרפואית ולהקדיש יום שלם לתהליך שכן בשל תור ארוך ועומס הוא יכול להיות כזה שיארך יום שלם.

אם זומנתם למכון הרפואי לבטיחות בדרכים, ואתם מרגישים כי אתם זקוקים לסיוע בהתמודדות מול המכון, חשוב לשכור את שירותיו של עורך דין תעבורה על מנת שזה ייצג אתכם ובאמצעות כישוריו יסייע לכם לקבל את רישיון הנהיגה שלכם בחזרה.