בישראל חיים למעלה מ-200,000 ניצולי שואה. רבים מהם אינם מוכרים לרשויות המדינה או לקרנות הסיוע ואינם מודעים לזכויות ולהטבות המגיעות להם על פי חוק, ואשר מימושן יכול לשנות את חייהם. פרויקט "מיצוי זכויות ניצולי שואה" שמפעילה הרשות לזכויות ניצולי השואה במשרד האוצרו אליו מצטרפת המועצה האזורית מטה יהודהו הינו פרויקט בסדר גודל לאומי אשר פועל מזה 4 שנים בקרב למעלה מ- 70 רשויות מקומיות ברחבי המדינה – במטרה לסייע לניצולי השואה לקבל את מה שמגיע להם. 

 

האיתור ייעשה באמצעות סטודנטים שנמצאו מתאימים לתפקידים: הסטונדטים יתקשרו ויתאמו ביקורי בית אצל ניצולי השואה תושבי המועצה, יתנו להם מידע על הזכיות המגיעות להם על פי חוק, ויבדקו האם הם עומדים בקריטריונים לקצבה או מענק חודשי לפי שנת לידה או עלייה, הגדלת אחוזי נכות, תוספת הכנסה ועוד. הסטונדטים יסייעו בפועל בתביעת הזכויות מהרשויות הרלוונטיות וילוו את הניצולים מתחילת התהליך ועד סופו באופן אישי וצמוד. הסטודנטים אשר ישתתפו בפרויקט יקבלו מלגת לימודים מטעם התאחדות הסטודנטים.

שלהבת מרכספולד, מנהלת אגף חברה ונוער מוסיפה:"מלגה זו היא חלק ממערך המלגות המוצעות לסטודנטים במטה יהודה כחלק מפעילותו של מרכז הצעירים במועצה בשיתוף פעולה עם אגף הרווחה."

דפנה בירן אשתר, מנהלת אגף הרווחה במועצה האזורית מטה יהודה, מסרה: "אנו מקווים כי באמצעות הפרויקט נגיע לכל ניצולי השואה במועצה, ונסייע להם למצות את מרב הזכויות המגיעות להם. צריך לזכור כי ניצולי השואה כבר בני שמונים ואף יותר – הם אינם מודעים לשינויים שנעשו בתחום הזכויות, וזקוקים לסיוע בהגשת הבקשות השונות, שקבלתן יכולה לשפר את מצבם הכלכלי באופן משמעותי וקבוע".