בעוד כל המדינות סביבנו מתייבשות מחוסר מים, מצויות בבצורת שרק הולכת ומחריפה, אצלנו העסק מלבלב. לא שהבצורת מדלגת עלינו, בפרט לא על היישובים בצפון הארץ שעומדים בפני עוד שנה שחונה, אבל ישראל עדיין לא על סף ייבוש.

למה? כי לנו יש מעצמה של מתקני התפלה שמסוגלים לגשר על המחסור במי הגשמים עבורנו הצרכנים. רק כדי לסבר את האוזן, שליש מהמים הנקיים בברזים שבבתים שלנו מקורם בהתפלה, שיעור מהגבוהים בעולם! מים לא חסרים לנו בים התיכון. לכן אין ספק, לא לי ובטח לא למומחים בתחום, שעלינו להמשיך ולהקים מתקני התפלה, ולהנדס דרכים להזרמת מים מותפלים לכנרת שמתקרבת למפלס הקו השחור, ודרכה להציל את החקלאות.

אז למה כבר שלא נפתור את משבר המים של המדינות השכנות, ונבנה להם תשתית טכנולוגית להתפלת מים, הרי שם המצוקה משמעותית ביותר? התשובה פשוטה: כי זה לא מתפקידנו כאומה ישראלית. תפקידנו ברובד אחר ומשמעותי לא פחות: להדק את היחסים בינינו, לפתוח את "השיבר הראשי" ולספק לעולם את הטכנולוגיה לאיחוד מעל כל ההבדלים. "אור לגויים", או כמו שמגדיר ספר הזוהר: "ישראל הם המקבלים בראש ובראשונה את כל ההשפעה ומאיתם יתחלק לכל העולם".

לכן, שום תפילה משותפת לגשם לא תסייע לנו. שום תכנית חירום לא תבטל את התחזית הקודרת של השירות המטאורולוגי. הם לא יותר מאשר סתימת חור בסכר באצבע, או פלסטר לשעה.

עלינו לייחל לדבר אחד בלבד: לאחדות בינינו מעל הפלגים בינינו. להתקרב, להתחבק, לתמוך איש ברעהו. מכוח החיבור בינינו בלבד, כמו שכותבים המקובלים, מההרמוניה שתיווצר בינינו, נרגיש את ההרמוניה ששופעת וזורמת בטבע, זורמת ביחסים בינינו. בעזרתה נכנס כולנו יחד לאיזון.

חכמת הקבלה אינה עוסקת בניסים או במיסטיקה להורדת גשמים, אלא היא מסבירה את החוקיות שעל פיה פועלים ומתאזנים כוחות הטבע. כי מה שמוציא את הטבע מהאיזון וגורם בין השאר למחסור גם במים, אלה כוחות הפירוד בין בני האדם. כל עוד החברה האנושית שרויה בקונפליקט, בכל רובד שהוא, כדור הארץ בהכרח יימצא בחוסר איזון. אולי זה גורם להרמת גבה, אבל זהו שורש המשבר, ובו ממש טמון גם הפתרון.

המפתח לחיבור נכון בין בני אדם חבוי עמוק בעם ישראל, ואותו אנחנו לא חושפים ולא מעניקים לעולם. היי-טק דווקא כן. לכן, כאשר נרגיש ונדע בידיעה שלמה שהאיחוד הוא שישקה את הבצורת שמייבשת את היחסים בינינו, ירדו גשמי ברכה בעולם. או במילותיו של "בעל הסולם": "כאשר יושלמו בני ישראל עם דעת השלם, יתגברו מעיינות התבונה והדעת מעל לגבול ישראל וישקו לכל אומות העולם".