אופיר עזו, 35, נשוי למורן (מנהלת עיר 'ללא אלימות' בית שמש) + 2, נולד וגדל בבית שמש, לפני כשנה עבר להתגורר בעיר לאחר 9 שנים בישוב שריגים. כחייל שיחק בנבחרת ישראל בכדורגל, שיחק בהפועל ירושלים, בית"ר ירושלים וקבוצות נוספות, ולבסוף, חזר לקבוצת האם הפועל ירושלים ועד לפני כשבועיים שימש כשחקן וקפטן הקבוצה והפך למאמן קבוצתו - הפועל ירושלים. "אני מאוד מרוצה כמאמן סיימנו 2 משחקים עם שני ניצחונות ומקווה שנמשיך במגמה." ולשאלה מדוע הסכים להיות מאמן הקבוצה ובכך לסיים את קריירת המשחק בכדורגל ענה: "בצניעות אומר כי הפעילו עליי לחצים רבים האוהדים  וההנהלה, עניין שהחמיא לי מאוד ולאחר ששקלתי בכובד ראש את ההצעה כחיבור מוצלח לקראת סוף הקריירה שלי בכדורגל לאחר 20 שנה כשחקן. המטרה שלי להחזיר את קבוצת הפועל ירושלים לליגה הלאומית. עד לפני שבועיים הייתי החבר הכי טוב של השחקנים והמצב לא קל אך אני עושה את ההפרדה מחוץ למגרש, על כר הדשא הם צריכים להישמע להוראות שלי. אנחנו עובדים מאוד קשה בכל יום מתקיים אימון במועדון יש עליות וירידות ואדם כמוני שחווה בעצמו את כל התהליכים מבין מאוד את הצרכים ומה נדרש מכולנו. אני מוקיר את הלחץ שהופעל עליי לקחת את תפקיד המאמן עניין שחיממם את ליבי."

אוופיר עם נדב מיימוני

כדורגל כמקצוע לחיים מתגמל?

"אני מודה לה' יתברך שזיכה אותי להתפרנס בכבוד ממקצוע כדורגל כפרנסה עיקרית, אני מגיע למקום עבודתי בכל יום ויומיום בחיוך ומתפרנס מעבודה שאני מאוד אוהב כיתרון משמעותי."

 

מה משמעות כדורגל לתפיסתך האישית?

"כדורגל הוא הרבה מעבר לתחביב ומקצוע. כדורגל הוא תורה שלמה ודרך חיים. בעולם ובישראל זה ענף ספורט שמוציא הכי הרבה אוהדים ועוקבים למשחקים, כדורגל מלא אהבה ותשוקה בעיניי. אולם, את הערכים העיקרים אני מנחיל לילדים הצעירים ובני הנוער כמאמן באקדמיה לכדורגל כמו: כבוד הדדי, חברות, יציאה ממשברים, סולידריות, ללמוד טוב וכל התכונות שבונות אישיות של אדם. הורים רבים של הילדים באקדמיה מדברים איתי על ירידה בלימודים וביחד אנחנו מטפלים בסוגיה זו ובנושאים שנדרשים טיפול. רק לידיעה, חלק משמעותי ככרטיס ביקור כאשר בוחנים כישרונות צעירים בקבוצות הארציות הוא דרך ארץ והישגים לימודיים. באקדמיה לכדורגל אני מתנהל מול ההורים בשיתוף פעולה מלא ומקבל מהם קרדיט, עניין שגורם לי ברמה האישית סיפוק גדול."

האקדמיה לכדורגל - 'כל אחד יכול' היא הבייבי שלך ספר על הפעילות

"האקדמיה לכדורגל 'כל אחד יכול' הוקמה לפני 7 שנים ע"י מאיר בלעיש סגן ומ"מ רה"ע. בלעיש פנה אליי כשהיה לי ביה"ס לכדורגל בקיבוץ נתיב הל"ה וביקש לפתוח אקדמיה בבית שמש מאחר ולא הצליח להבין מדוע אני לא עושה זאת בעיר בה גדלתי. לאחר שישבנו ארוכות קיבלתי החלטה לנהל ולאמן בבית שמש. בניתי תכנית עבודה רחבה ומשנה לשנה אני רואה את ההתפתחות ואת כמות המצטרפים החדשים ולדאבוני, מכסת המשתתפים גבוהה ורשימת ההמתנה ארוכה אולם, לאחר שיפתח אצטדיון הכדורגל אני מאמין שנגדיל את 180 המשתתפים ל- 300.

באקדמיה לכדורגל מתאמנים כ- 180 ילדים מגילאי 5.5 עד 13, האימונים מתקיימים 4 פעמים בשבוע, ביחד איתי שני עוזרים נדב מימוני ורפי חזן, כאשר נעבור למגרש אמנה שני מאמנים נוספים בכדי למנף את הילדים למקומות גבוהים. בית שמש התברכה בעבר בשחקנים מצוינים כמו: עמוס מימוני, גבי טמוזרתי, אבי סקורי, אברהם בן שטרית, שמואל קוזוקין, דודו סקורי ועוד רבים וטובים. לאורך השנים ועד לעצם היום הזה יש ילדים עם פוטנציאל גדול מאחר ולא היו תנאים מתאימים הם הלכו לאיבוד. עם פתיחת האצטדיון והתנאים המתאימים נוכל לסייע לילדים המוכשרים ובכלל ולנתב את הכישרון שלהם להצלחה."

תרחיב מעט על הילדים המוכשרים כפי שציינת קודם

בית שמש חד משמעי יש ילדים מאוד מאוד מוכשרים, בהנחה שנספק להם את התנאים המקצועיים אני מאמין כי בכל שנה  נוכל לשלוח את הטובים שביניהם למסגרות מצליחות כמו: מכבי חיפה, מכבי ת"א, בית"ר והפועל ירושלים. לא מעט פעמים ילדים הגיעו למגרש הסינטטי בשייבר בו אנו מתאמנים ולא נוצרה בהם התשוקה או החשק לבוא לאקדמיה. ברגע שנתחיל את הפעילות באצטדיון נבנה את קבוצת הילדים והנוער על בסיס איתן ומקצועי וב"ה נחזיר את בית שמש למפה!"

 

לתחושתי, אתה מחזיר את הטוב שקיבלת?

"מגיל צעיר מאוד נהגתי לנסוע ברחבי הארץ עם קבוצת הבוגרים של בית שמש והייתה לי תשוקה גדולה להיות כמוהם. אני בהחלט מחזיר בטוב. הייתי רוצה שאותם שחקני עבר יהיו בהווה ובעתיד חלק בלתי נפרד מהמועדון ויסייעו להעצים את הילדים ובני הנוער. אני גם מקווה שכל האוהדים יבואו למשחקים ויתנו רוח גבית ועידוד במשחקים שיתקיימו באצטדיון, כמועדון רחב וחם מתוך העיר. אחד האנשים שאני מאוד מעריך ובקשר רציף אתו הוא עמוס מימוני שבמסגרת העבודה שלו משמר ומקיים לאורך שנים טורנירים בבתי ספר לזכרם של ילדים ותושבים שאינם בין החיים, הוא עושה עבודת קודש."

להורים עם ילדים בעלי פוטנציאל בכדורגל מה אתה ממליץ לעשות?

"כמעט כל הורה רואה בילד שלו בגיל 5 פוטנציאל.., בעיניי זה מוקדם מידי. כיוון שזהו תהליך שאמור להתחיל מלמטה. ילדים צעירים ובני נוער חייבים לשחק במגרשים גדולים ומקצועיים כבסיס אתו יוכלו לצאת החוצה. אני זוכר שבגיל 15 ביחד עם קותי סבג נסענו להתאמן בירושלים ולאחר שלושה ימים המאמן אמר לי שאני לא מתאים.. אגב קותי המשיך לעוד כמה אימונים בלעדיי ופרש. לילד עם כישרון צריך לבנות אישיות וחלק מזה הוא הידע היכן ואיך להתנהל במגרש גדול ומקצועי בשונה ממגרש קטן. אני מאמין שעם המעבר החניכים באקדמיה ירכשו כלים ויתפתחו למקומות טובים ובעוד כמה שנים הם יהיו בשלים להתאקלמות טובה ורכה יותר. אני מאמין בתהליכים."

 

כשחקן ומאמן אתה יודע לזהות כישרונות?

"בהחלט. אני יודע לזהות תוך 10 ד' אימון למי יש את זה ולמי פחות. ויכול לומר שבאקדמיה ישנם ילדים מאוד מוכשרים לצד ילדים פחות מוכשרים. בקרב ילדים מוכשרים ניתן לזהות את היהירות ואצל הפחות מוכשרים ניתן לראות את תהליך הלימוד וההתקדמות האישית. עניין שמקל עליי מאוד הוא העובדה ששיתוף הפעולה עם ההורים מוסיף ערך מוסף גדול לכל חניך וחניך באקדמיה, עניין שיאמר לזכות ההורים."

כעובדה האקדמיה לכדורגל היא פרויקט הדגל של מאיר בלעיש, ספר על מעורבותו והאנשים שעומדים מאחורי הקלעים?

"אין ספק שהאקדמיה היא הבייבי של מאיר. בחמש שנים הראשונות מאיר היה פעיל והגיע אחת לחודש לשמח את הילדים עם פרסים, זמרים ואנשים מפורסמים, הוא נענה לכל בקשה שלנו הוא הראשון להרים לו טלפון כשאנחנו זקוקים לסיוע, אוטובוס וכל עניין. בשנה האחרונה הוא פחות נוכח ומעורב אולם, הוא הכתובת ונמצא עבורנו. הוא מתכנן לערוך טקס חניכה באצטדיון לילדי האקדמיה ולשמח אותם האקדמיה פועלת בזכותו והשנה הוא דאג לספונסר ל- 4 השנים הקרובות ע"י משפחת שמעון קינן ז"ל."

 

ספר על העוזרים שלך נדב מימוני ורפי חזן.

"בשנה הראשונה התייעצתי עם עמוס מימוני על עוזר מאמן והוא המליץ על נדב שבדיוק סיים קורס מאמנים, לאחר 5 דקות ריאיון הוא התקבל לעבודה כעוזר מאמן. זו השנה החמישית שהוא אתנו (עשה הפסקה קצרה וחזר אלינו בכל הכח). נדב הוא סוג של מאמן אהוב על הילדים וההורים יש לו סבלנות ויכולת הכלה והרבה מעבר. בשבוע שעבר הוא הקפיץ את אחד הילדים הביתה אחרי האימון כי ירד גשם והבין שהמצב הכלכלי בבית לא טוב. הוא התקשר אליי ושוחחנו על העניין והבנתי עד כמה הוא רגיש  ועשינו יחד מה שנדרש. אני גאה בו על היכולת לראות בעוצמה גבוהה את האחר, הוא המתכון להצלחה תוך חיבוק ועבודה מקצועית. גם רפי עושה עבודה מצוינת בשנתיים שהוא מאמן באקדמיה, אני שמח על הצוות הקיים."

אי אפשר לדלג על הכישרון הגדול שצמח באקדמיה - אורי עזו שבמקרה גם האחיין שלך.

"אורי הוא הבן של עוז אח שלי, הוא בן 12, והתחיל את המסלול לפני 6 שנים באקדמיה לכדורגל, בהתחלה הוא חשב שיהיה לו קל כי אני הדוד שלו, הוא הבין תוך כדי שההיפך הוא הנכון, הייתי מאוד קצר אתו כמו עם שאר הילדים ואף יותר. אורי היה ילד מאוד תחרותי שיכל להעליב שחקן או שוער אם הם לא הצליחו במשחק. בזמנו, אחת המורות של אורי התקשרה אליי וסיפרה שחלה אצלו ירידה בלימודים, השעתי אותו למשך שלושה שבועות. הוא היה מגיע לאימונים ויושב על הספסל מבלי להתאמן. בדיעבד, אני חושב שזה היה פרק משמעותי בהתפתחות שלו. לאורי פוטנציאל גדול, לפני שנתיים הוא שיחק במכבי חיפה והם לקחו אליפות וגביע, ולאחריו עבר למכבי ת"א והם זכו באליפות המדינה. בקיץ האחרון עקבו אחריו בתקשורת הארצית ונעשה רעש סביבו. יעקוב שחר הבעלים של מכבי חיפה זימן את עוז וביחד התקבלה החלטה שהוא עובר שוב למכבי חיפה, אורי החל ללמוד בפנימיית כפר גלים בתנאים מעולים, מורים פרטיים ואימונים. אני שמח על ההתקדמות שלו הוא בידיים טובות המשפחה האישית והמורחבת תומכת בו מאוד. הוא ילד טוב ומוכשר ואהוב על כולם. אני מאחל לו להמשיך בדרך הטובה בה הוא נמצא ואני מאחוריו בכל."

 

רגע מרגש בעבודה עם הילדים באקדמיה?

"העבודה עם הילדים מאוד מרגשת. סיפור יוצא דופן היה לפני 3 שנים עם ילד מקסים שמחוץ לאקדמיה לא הלך לו טוב, בביה"ס ובבית הוא היה אלים פיזית ומילולית, כל הניסיונות להחזיר אותו למצב מאוזן כשלו. באחד מהימים וסמוך לל"ג בעומר ראיתי אותו תוך כדי נסיעה מתנהג לא יפה לילדה צעירה ולוקח ממנה בכוח עגלה עם קרשים, מיד התערבתי ועשיתי ביניהם סדר. לגמרי במקרה באותו יום פגשתי חברה פסיכולוגית, סיפרתי לה על המקרה ושיתפתי אותה בתחושה שאני הולך להשעות אותו לצמיתות מהאקדמיה. היא אמרה לי "לוותר הכי קל..". השיחה אתה איזנה אותי. לקחתי אותו כפרויקט אישי, עשיתי ביחד עם ההורים תכנית עבודה משולבת. בסוף התהליך הוא סיים את השנה בהצטיינות בביה"ס, ובסוף השנה באקדמיה לכדורגל הוא זכה לתואר מצטיין האקדמיה בטקס מרגש הענקנו לו תעודת הצטיינות. עד היום כשאני פוגש את ההורים שלו אנחנו מתחבקים והם מודים לי. מרגש ביותר עבורי שילד צעיר חישב מסלול מחדש מהמקום הכי נמוך למקום הכי גבוה."

 

רגע מאכזב?

"ישנם הרבה כאלה כיוון שמשך שנים ארוכות בית שמש כעיר לא השכילה להבין את הפוטנציאל הגלום בצעירי העיר וחבל. כולי תקווה, שאנחנו נביא רוח חדשה נמנף את הילדים למקומות גבוהים כי אנחנו בדרך לשם.

מאחר ואיציק קניזו כמנהל האגף, אבי סקורי ורפי טוביאנה עושים עבודה טובה ועם פתיחת האצטדיון נשלב את כל הכוחות הטובים ואין לי ספק שנצליח."

היכן תהיה בעוד 3 שנים?

אני תמיד שואף להגיע רחוק. מאחל לעצמי להצליח כמאמן קבוצת הפועל ירושלים, ובעתיד ארצה לראות את עצמי בראש הפירמידה בבית שמש. אני תמיד אומר שהדרך חשובה יותר מהתוצאה כך אני מחנך את הדור הבא. במקביל אכוון לשיתוף פעולה עם אלי כהן וצידקי דנזן שעושים עבודה מקבילה ומצוינת בצרעה ועם אדם פומרנץ מנתיב הל"ה, אני מאמין שאם נאחד כוחות ונעבוד בשיתוף פעולה השמים הם הגבול.

אני מאחל לכולנו בריאות איתנה, תוך עשיה ברוכה, ולילדי האקדמיה אני מאחל שנה טובה ומבורכת ואני אוהב אותם."

מגרש הכדורגל החדש בעיר

אופיר עזו, כאחד הכישרונות הבולטים שהעיר יצרה בכדורגל הישראלי, הוא דוגמא טובה לנחישות ודבקות במטרות אותן הוא מציב לעצמו תוך אהבה ותשוקה חד משמעית לכדורגל. לצד זה הוא איש חם וצנוע.

למען גילוי נאות, אני עוקבת אחריו בחודשיים האחרונים כמנהל ומאמן באקדמיה לכדורגל כצופה מהצד כשאני לוקחת את בני הקטן לאימונים. קשה שלא להתפעם מהסדר המופתי, חינוך לערכים, יראת הקודש של הילדים כלפיו, מקצועיות לצד האהבה והחיזוקים אותם הוא מרעיף. לאמן 40 ילדים צעירים בגילאי 4-6 באופן כזה – לא מובן מאליו ומעורר הערכה בכל מובן.

אני מעריכה את הישירות שלו כלפי ההורים והאופן בו כל הילדים מקבלים את אותו יחס שווה ללא קשר לכישרון - כולם היו בניו.

מעודד ביותר והגיע הזמן כי אצטדיון הכדורגל העירוני יפתח שעריו בחודש הקרוב כמתקן לשעות הפנאי שקבוצת הבוגרים, הנוער ותלמידי האקדמיה יוכלו להתאמן באופן מקצועי ומפנק.

תודה לכל העוסקים במלאכה ומצטרפת לאיחולים של אופיר כי תוחזר העטרה ליושנה בהצלחה!