לפני כארבעה חודשים ובאופן מפתיע התפטר חבר מועצת העיר אליסף ורמן, הבאה אחריו ברשימה עו"ד רינה הולנדר שנאלצה להחליט בין הצטרפותה למועצת העיר או הישארותה כחברה במועצה הדתית. בסופו החליטה להיכנס למועצת העיר עניין שאילץ אותה עפ"י חוק לוותר על נציגות במועצה הדתית. לצד זה, איתור ומינוי מחליפה נשית במועצה הדתית. הולנדר פנתה לכמה נשים פוטנציאליות ביניהן סיגלית שרייבר שנעתרה לקחת את התפקיד המשמעותי. את אישורה וכניסתה כחברה במועצה הדתית העבירו בישיבת מליאת מועצת העיר ועתה נדרש לאשרה במשרד הדתות בהליך בירוקרטי ופורמלי.

סיגלית שרייבר, נשואה לדביר ואם ל- 5 ילדים. לפני כ- 20 שנה קבעו את ביתם בבית שמש בשכונת מגדל המים. "בזכות הקהילה המדהימה במגדל המים אליה אנחנו שייכים אנחנו פה."

שרייבר, בעלת תואר ראשון בניהול וסוציולוגיה ותואר שני בניהול חינוכי, עובדת כרכזת בנות שירות 'בת עמי' בירושלים, בית שמש ושוהם. שרייבר מעורבת ופעילה חברתית בחיי הקהילה במגדל המים ובבית שמש.  

 

סיגלית, מדוע התלבטת אם לקבל על עצמך את החברות במועצה הדתית?

"אם מישהו היה שואל אותי לפני כמה חודשים אם אקח על עצמי את התפקיד הייתי צוחקת. זו בערך הייתה התגובה שלי לרינה שפנתה אליי לראשונה. אולם, לאחר התבוננות מעמיקה יותר הושפעתי מרינה כאשר הבנתי שנוצר ואקום והמערכת צריכה אותי ובמקום שאין אנשים תהיה איש, וכולי תקווה שאהיה משמעותית."

רינה הולנדר

איזו אג'נדה תביאי למועצה הדתית?

"להצליח ליצור הבנה שאנחנו פועלים למען מתן שירותי דת לכולם ללא הבדלי תפיסות וזרמים וללא שיפוטיות. להצליח לתת שירותי דת לכל מי שמעוניין. חשבתי לתומי שבבית העלמין זהו המקום היחיד שאין שם הפרדה ואני קצת בשוק שגם שם זה פועל אחרת. בעיניי אין צורך לכפות על אף אדם את האחר נדרש לצרוך את שירותי הדת כמו שכל אדם רוצה.

בשלב זה רב הנעלם על הנגלה, אני עדיין בתהליך קליטה והבנה אני רוצה להנגיש את כלל שירותי הדת בעיר. ונושא קרוב לליבי הוא הכשרת אנשים נכונים שיהיו מעורבים בכל נושא המודעות בפגיעה מינית. לפני כמה ימים נפגשתי לשיחת היכרות ועבודה עם יהודה מדיזאדה יו"ר המועצה הדתית. בשלב התחלתי אערוך מיפוי ומיקוד של צרכים וקבוצות בכדי לשרת גם תושבים שאינם מגדירים עצמם דתיים, ארצה להמשיך לערוך אירועים ומפגשים מחברים, אני בהחלט מבינה שיש מה לעשות במועצה הדתית."

 

מתרגשת?

עדיין לא, יש ציפיות ממני להמשיך את התנופה והעשייה ואשמח לעמוד בהן."

 

הגדירי את משמעות צמד המילים 'פעילה חברתית'

"באופן אישי אכפת לי ממה שקורה בעיר. אני מנסה לשנות ולעודד אחרים לפעול בהתנדבויות ובכלל. בעבר המעורבות שלי הייתה פנים קהילה ושכונה ומאז שנכנסתי לעבודה במתנ"ס גוונים ברמב"ש, כאשר עבדתי שם כשנה נחשפתי להרבה קהילות ופעילויות לצד משברים בעיר. אני יודעת לומר כי האמצעים הדיגיטליים כמו פייסבוק וואצאפ קירבו אותי לנושא הרבה יותר."

בזמן ששרייבר נשאלה שאלות, הולנדר ענתה להודעות ושיחות טלפון ומידי פעם הגניבה משפט.. הולנדר ערכה מפנה עם כניסתה למועצת העיר ונדמה כי המעבר אינו קל עבורה, בשיתוף פעולה נעים היא עבדה עם מדיזאדה על פרויקטים חדשים ושינויים בעבודת המועצה הדתית נושאים הקרובים לליבה מאוד.

 

רינה, תוכלי לסכם את השנתיים האחרונות בהן כיהנת כחברה במועצה הדתית

"התמניתי להיות נציגה של הציבור הדתי"ל והכללי מאחר ובית שמש נחלקת בין חרדים לציבור הכללי. כלל הציבורים נזקקים לשירותי הדת, ידוע כי לציבור הכללי אין "רב" והם נזקקים לכך יותר. במהלך השנתיים קיבלתי פניות רבות מהציבור הכללי כנציגה של המגזר. כאישה ראשונה במועצה הדתית פעלתי בשלושה מישורים שנראו לי חשובים ביותר.

צרם לי שמאז שהרב ספקטור נפטר לא נכנס מחליף למלא מקומו ובוואקום שנוצר מונה רב שלא שייך לזרם של הציבור הכללי. אני בקשר שוטף עם הרבנים הציוניים בכדי להבין את הצרכים. למשל, אני מקבלת פניות רבות של נשים במקוואות אליהם מונו בלניות מהמגזר החרדי, על החמרות שונות בדברים שהן אמורות לקבל במידה ושני הציבורים אינם יכולים להתנהל בכפיפה אחת. במובהק במקוואות צריך שימונה רב תואם לאוכלוסיות הרלוונטיות, אי אפשר לומר ולהתנהל בדרך שאומרת "הכל שלי".

 

פעילות נשים

עם כניסתי ייסדתי מח' לאירועי נשים ושיעורים עבור נשים, בתחום המקוואות פעלתי לפתירת בעיות הלכתיות וטכניות עד אז לא הייתה לנשים כתובת למי לפנות ולהערכתי, עכשיו נשים מרגישות שייכות. גם בתחום הנישואים התחלנו מהלך וקיימנו קורס בשיתוף 'עיר ללא אלימות' וגרעין 'יחד' כיצד לזהות קשרים אלימים בין בני זוג עם כל המשתמע כהשתלמות חשובה וראשונה מסוגה בארץ.

בנוסף, ייסדנו קבוצה של 60 נשים חברות המועצה הדתית מכל הארץ בה אנחנו חולקות מידע, מתייעצות ומעשירות האחת את השנייה. אנחנו נפגשות אחת לכמה זמן בכל פעם בעיר אחרת. לפני כשנה אירחנו את הקבוצה בבית שמש ובעוד כשבועיים הן יתארחו אצלנו שוב.

 

נושא השקיפות

הבנתי שקיימת בעיה חוקית בכל נושא השקיפות במועצות הדתיות בשונה ממועצת עיר, לחבר מועצת עיר יש זכות לשאול כל שאלה וספרי העירייה פתוחים לפניו. הסתבר, כי חוקית אין סעיף דומה במועצות הדתיות. פניתי לוועדת השקיפות בכנסת ביחד עם קבוצת הנשים מהמועצות הדתיות והיועמ"ש של עמותת עיתים (עמותה שמנגישה את שירותי הדת לציבור הכללי), באמצעותם וכעו"ד ניסחתי הצעת חוק שנשלחה לוועדת השקיפות של הכנסת. בשבוע שעבר התקיים דיון בכנסת בוועדת השקיפות בהשתתפות מנכ"ל משרד הדתות בו הוא הורה לכל היו"ר ומזכירי מועצות דתיות כי לכל חבר/ה במועצה הדתית ניתן יהיה לקבל מידע בשקיפות כמו במבנה מועצת העיר. הישג חשוב מאוד! יחד עם זאת אני מרגישה שישנה עבודה רבה לעשות בכל נושא אופן הניהול במועצות הדתיות.

הצלחנו להאיר באור זרקורים את תפקיד הנשים במועצות הדתיות בכך ש- 1/3 מחברי המועצה הדתית יהיו נשים, לפי החלק היחסי בכל עיר. בבית שמש יש 9 חברי מועצה דתית ולכן, 3 נשים צריכות להיות חברות בה. אני מנסה בימים אלו לקדם תהליך שאישה נוספת תכנס למועצה הדתית.

בשבועות האחרונים התחלנו לקיים מפגשים של רבנים ורבניות בקהילות השונות בכל פעם בשכונה אחרת כחלק מאיחוד הקהילות ואני גאה ושמחה על נוכחות גדולה במפגשים מעורבים לציבור הכללי."

סיגלית שרייבר

האם התקיים שת"פ עם הנציגים החרדים במועצה הדתית למרות ההשקפות השונות?

"בוודאי. לצורך הדוגמא היה חשוב לנציג החרדי כי בבית העלמין יתקיים קורס הכשרה לכלל העובדים ע"י הרב רוז'ה והצבעתי יחד איתם כעניין מהותי וחשוב. ישנה בעיה של מצבת כ"א בבית העלמין והקפדה על כללים מסוימים כמו תלבושת אחידה לעובדים וכחלק ממכובדות וייצוגיות שאנחנו מנסים לקדם. לתפיסתי, יש מקום גדול לשת"פ ברגע שהראייה תהיה ויחלוקו ולא הכל שלי, בוודאי בעיר כמו בית שמש שמורכבת מאוכלוסיות וזרמים שונים. אורחות חייהם של החרדים והחוסר פשרנות שלהם בסדר מבחינתי כי הם דואגים לציבור אותו הם מייצגים אולם, הם צריכים לשחרר ולא לדרוך על צרכי האחר מאחר ויש מקום לכולם."

 

מה השוני, או ההבדל בחברות במועצה הדתית למועצת העיר לאחר כחודשיים במועצת העיר?

"אני נזכרת במשפט שאמר לי חיים בן מרגי: "חברות במועצה הדתית היא למתחילים ובמועצת העיר למתקדמים..".

תחום שירותי הדת מאוד קרוב לליבי, לאורך השנים אני לומדת במדרשות כחלק מהעשרה אישית, ההתנהלות במועצה הדתית נעימה וכך גם ישיבות המועצה שם כולנו מדברים עם כולם, מחליפים דעות ומעבירים החלטות. למליאה הראשונה במועצת העיר הגעתי לאחר שקראתי את כל החומר הנלווה והיו לי שאלות ונדהמתי מעצם הדינמיקה וההתנהלות בישיבות המליאה. ברור לי כי מועצת העיר היא בעלת השפעה עירונית גדולה יותר, רק התחלתי ואני עדיין בתהליך למידה למרות שתוך פחות משנה יתקיימו בחירות מוניציפליות."

 

מאבק נשים בהדרת שלטים במרחב הציבורי 

בימים אלו מתקיים מאבק איתן של קבוצת נשים רחבה מכלל המגזרים שאינן מוותרות על המרחב הציבורי בכל הקשור לשלטי הדרה נגד נשים. נושא שמתדיין מול העירייה ובביהמ"ש העליון. לפני כשבועיים התקבלה החלטת שלושה שופטים בעליון כי יש להסיר את השלטים לאלתר. נציין כעובדה כי היו ניסיונות של העירייה בעבר ובימים אלו להוריד את השלטים אולם, הם חזרו באופן יצירתי למרחב.

 

מה דעתכן על המאבק והדרך בו הוא מתנהל?

שרייבר: "מצד אחד מעורר השראה לראות את הנשים בעיר לא נכנעות ומגיעות רחוק עניין שאינו מובן מאליו כלל וכלל. ומצד שני, מבייש לראות את ההתנהלות מסביב כאילו לא לוקחים ברצינות החלטות של ביהמ"ש העליון. מצער."

הולנדר: "השלטים נועדו לסמן טריטוריה בחסותם יש אלימות רבה. כשעברנו את כל הסיפור עם אלימות נגד בני הנוער דיברתי עם הקיצוניים שביניהם, ושלא יגידו כי אין קשר בין השלטים להתנהלות. וכל המשחק של חתול ועכבר מאוד לא נכון מורידים את השלטים ע"י מנופים ולאור יום, אם היו באמת רוצים לטפל בעניין יש דרכים אחרות לעשות זאת. העירייה נתנה דוחות וקנסות לאותם מפרי חוק אך לא פורסמה העובדה כי היא דחתה את מתן הדוחות רק לאחר הדיון בביהמ"ש עניין המעיד על מגמה. התכתבתי עם שלושה גורמים שונים בעירייה בנושא הצבת מצלמות ולהפתעתי, קיבלתי 3 תשובות שונות זו מזו?! המוזר בסיפור כי דווקא ברח' נהר הירדן יש בעיות של תשתית!!! רה"ע אמר שהנשים גורמות לפרובוקציות בשכונה, ואני אומרת שהשלטים הם אמצעי להשלטת טרור והחשיבה שהמרחב הציבורי שייך למישהו היא טעות מיסודה. בראיה לאחור העירייה השקיעה כ"כ הרבה כספים מהקופה הציבורית על עו"ד חיצוניים והגשת ערעורים והפסידה כל פעם מחדש, אפשר היה לנתב את המשאבים והאנרגיות למקומות אחרים ולמען כולם."

שרייבר והולנדר ציינו שעם המאבקים שנוצרו מרמת השטח לאורך השנים יצאו דברים גם דברים חיוביים מאבקים אלו ייצרו כוח חזק ואיכותי של נשים דעתניות שעומדות על זכותן באופן שאינו משתמע לשתי פנים. שתיהן מצרות על העובדה שאין מספיק ייצוג של נשים בציבוריות ובמילים אחרות במועצת העיר.

 

כיצד אתן רואות את השתלבותן של נשים בעשיה הציבורית והפוליטית?

שרייבר: "אני מאמינה שנשים יכולות להשפיע ולשנות בכל מקום בו הן נמצאות. לנשים יש מקום גדול במרחב הציבורי ויש חשיבות למען ילדנו ובנותינו שניקח חלק פעיל יותר ונשפיע מאחר ונשים מביאות איכות ומגוונות בכל מקום ומרחב בו הן נמצאות."

הולנדר: "זכר ונקבה הם שניים ונוצרו מאותה ישות. אין לי שאיפה להיות כמו גבר אולם, הוכח כי בהנהגה ובמרחב הציבורי הנהגה ללא נשים שונה מאוד. לא מזמן השתתפתי בקורס של 'נשים בפוליטיקה', בגלל ההבניה נשים נחשבות לפורצות דרך הן רק צריכות להבין ולהרגיש שהן לא לבד. אני מצרה על העובדה כי תפיסת תפקיד של יועצת רה"ע למעמד האישה הוא בארגון סופי שבוע ואירועים. יש חוק שקובע מה נדרש להנכחת נשים  במרחב הציבורי ולהגדלת מעורבות נשים. בדו"ח האחרון של מבקר המדינה שהתפרסם לא מכבר נכתב מפורשות כי בוועדת קבלה לעבודה לא הייתה נציגות נשית מאחר והעירייה לא הפעילה את החובה בחוק.."

 

מה אתן מאחלות האחת לרעותה?

הולנדר: "למדתי להכיר את סיגלית במהלך השנתיים האחרונות, אני משוכנעת שהיא תעשה עבודה מצוינת ואני כאן בכדי לתמוך ולסייע לה. אני מאוד שמחה שהיא מחליפה אותי ומאחלת שבקרוב מאוד תצטרף אליה למועצה הדתית נציגה נוספת."

שרייבר: "אני מאחלת לרינה הצלחה במועצת העיר שתצליח לערוך שינויים כפי שערכה במועצה הדתית. בעיניי היא תותחית-על וכולי תקווה, כי התושבים יוכלו להיעזר בה ולהשתמש ביכולות שלה למען העיר."

 

בשבועיים האחרונים הובן מעל כל ספק כי כאשר נשים מתאחדות יש להן כוח אלקטורלי ואישי כל אחת בדרכה.

נושא שהוצף במדיות התקשורתיות הארציות ולא יורד מסדר היום הציבורי הוא סביב נושא שלטי הדרת נשים. בשנים האחרונות בית שמש "הצליחה" לייצר תקדימיים משפטיים ברמה הארצית (בבחירות האחרונות במתן בחירות חוזרות) ובימים אלו, במתן פסק דין להורדת שלטים נגד הדרת נשים במרחב הציבורי. פסיקה שתחול על הארץ כולה.

יש מי שיאמר כי אותן קבוצת נשים עורכות "פרובוקציות" מה שאינו דומה למציאות ולתפיסה העקרונית, אותן נשים זועקות את זעקת השבר לחיות בעיר מעורבת והטרוגנית עם מרקם אוכלוסיות מגוון מתוך בחירה ואהבה לעיר ללא עוררין תוך כבוד הדדי את השונה.

אם רק הנהגת העיר הייתה מרימה את הכפפה ונפגשת עם אותה קבוצה ומשכילה להחליף דעות ולהגיע להבנה משותפת כל המאבק היה מקבל צורה ואופי שונה לחלוטין. כולי תקווה, כי אכן זה יקרה במהירה בימינו וברוח חג הנסים.

חג שמח ומואר ושבת שלום!