מודעות הקמפיין ברחבי העיר והארץ

נווה שמיר הוא פרויקט ייחודי, המציע דירות במחירים אטרקטיביים בלב הארץ ועם נוף משגע. נווה שמיר הוא חלום הקורם עור וגידים, ובימים אלה משרד הבינוי והשיכון עומל על הגשמתו. השכונות בנוה שמיר יהיו ירוקות עם שטחים ציבוריים רחבי ידיים, בלב לבו של חורש טבעי. ממש מעבר לכביש הראשי של נווה שמיר יוקם קאנטרי קלאב עם בריכות ועם מגרשי ספורט ונופש, שבו יוכלו הילדים וההורים ליהנות ולבלות. קריית החינוך של נווה שמיר תכלול בתי ספר, מתנ"ס ומקום התכנסות לפעילות קהילתית.

ירית הפתיחה לשנת הבחירות נורתה כבר לפני כחודשיים, מי יהיה ראש העיר הבא, עולה כמעט בכל דיון, אבל מעל הכל אסור להסיט את המבט מהקמפיין הגדול שרץ בכל רחבי הארץ, כמו בבית שמש, לשכונה הציונית החדשה – נווה שמיר, שהולכת להכיל בתוכה את כל סוגי האוכלוסייה הציונית, הן מהעיר והן מחוצה לה. לפני שנה, כשהחלו הדיווחים כי שר השיכון והבינוי, יואב גלנט, החליט שרמב"ש ה', ה'1 יונפקו אך ורק לציבור הציונים בעיר, בניגוד למה שאישרה וועדת תכנון ובנייה העירונית – עוד שכונה לחרדים, הורמו בעיר הרבה מאד גבות. לא האמינו שזה אכן יקרה. אבל זה קורה. ההגרלה לתכנית 'למשתכן' יצאה לדרך ביום ראשון האחרון ותמשך עד ה-12 לחודש.

משה שטרית

האם בני העיר הצעירים יצביעו 'בעד' וילכו להירשם? האם זוגות צעירים ממחוז ירושלים, כגון: מעלה אדומים, ירושלים, מבשרת ציון ומטה יהודה, שסובלים מחוסר בנייה באזורם, יראו בפנינה הנרקמת בהרי ירושלים מענה דיור הולם עבורם? ימים יגידו!

משה שטרית, חבר מועצת העיר וסגן ראש העיר בשנה האחרונה, הצעיר בחברי המועצה, יד ביד עם יו"ר סניף הליכוד בעיר, שלום אדרי, נלחמו עוד ממקומם באופוזיציה, והביאו את הבשורה לתושבי העיר ובעיקר לזוגות הצעירים בני המקום – בניית שכונה שמתעתדת למנות כ- 7,000 יחידות דיור, חלקן בתכנית 'למשתכן' וחלקן לכל מי שרוצה לשדרג את דירתו בעיר. המלחמה של שטרית ואדרי על השכונה ארכה כמעט 3 שנים, ועכשיו מקווים לקטוף את הפירות.

התיישבנו לראיון אישי מוחץ עם משה שטרית, וביקשנו תשובות לשאלות, שאולי, גם לכם חסרה התשובות עליהן.

השר יואב גלנט, שלום אדרי ומשה

הקמפיין הראשון לנווה שמיר פורסם כמעט בכל הארץ ללא המיקום – בית שמש, הפעם הקמפיין עולה עם שמה של העיר. האם זה יביא יותר זוגות צעירים להירשם?

"ההגרלה בעיצומה, יש לנו עד ה- 12 לחודש. אין לנו נתונים כרגע, אבל המון אנשים פנו אליי, והתעניינו איך נרשמים ואיפה. ממה שאני מקבל מהשטח יש תחושות טובות מאד".
כחבר מועצה צעיר, אתה מקושר לצעירים בעיר. לא סוד שיש הגירה שלילית גבוהה מאד בעיר. האם יש לך מושג האם הצעירים שלנו מתכוונים לקבוע כאן יתד, או ללכת מכאן? העיר ממותגת כעיר חרדית, איך משווקים את נווה שמיר?

"כרגע מתוכננות כ- 5,000 עד 7,000 יחידות דיור להיבנות בנווה שמיר. הרבה מאד צעירים, בני העיר לא עוזבים, אלא, נשארים לגור בעיר בה נולדו וגדלו. . נכון מאד שבשנים האחרונות יש הגירה שלילית, זה לא סוד, אבל מהצעירים שאני פוגש, לא מעט מעדיפים לקבוע שורשים בעיר, ולא מחוצה לה".

משה שטרית באתר הבניה - נווה שמיר

כמה מתוך סה"כ יחידות הדיור המתוכננות בנווה שמיר יהיו בתכנית 'למשתכן'?

חלק מהדירות שייבנו בנווה שמיר יהיו לשוק הפתוח ולציבור הרחב, גם מהעיר וגם מחוצה לה. יהיו גם דירות צמודות קרקע. השכונה מאופיינת עם סממנים חילוניים, מתוכנן קנטרי קלאב גדול, הבנייה המתוכננת היא לגובה, בניינים עם 10. זאת גם הדרך של המדינה לעודד את הקבלנים כן לבנות לתכנית 'למשתכן'. מעבר לזה, לכביש תהייה גישה מכביש נפרד כך, שהכל ביחד, בונה צביון לאוכלוסייה הכללית שתקנה בנווה שמיר בית".

בכמה דירות מדובר בהגרלה הנוכחית?

"יוצאו להגרלה 331 דירות, בארבעה מתחמים שונים. מתוכן יש עוד כ- 70 - 80 יחידות דיור שיוצעו לציבור הרחב. אנחנו מצפים מאד שהשיווק הראשון שמתקיים עכשיו יצליח מאד. נעשתה כאן עבודה מאד קשה ומורכבת. עשינו הכל בכדי שזוגות צעירים יראו במקום פוטנציאל למימוש זכותם לדירה משלהם, כמובן שמשרד השיכון נתן לנו כאן פוש רציני וגדול מאד. מאד מחבק את הפרויקט וגם השר גלנט, וגם מנכ"ל משרדו בתמונה כל הזמן. הובלנו הוזלה משמעותית של הדירות גם מול משרד האוצר. בשנים האחרונות ההד התקשורתי על בית שמש היה גרוע, ומצבנו היום מהבחינה הזאת לא מזהיר.

הכותרות השליליות שהעיר יצרה הן קשות מאד. אנשים שקונים דירה רוצים לחיות במקום שליו ושקט. לכן, השיווק של השכונה הזאת קיבל יחס מיוחד, גם מראש הממשלה. לכן, שיווק השכונה לווה על ידי קמפיינרים מקצועיים, דבר שלא קורה בשיווק בפרויקטים אחרים בערים אחרות בארץ. פה נתנו דגש על המיקום, על הנוף, האזור היפה סביבנו וכמובן הפרדה מוחלטת משאר השכונות החרדיות ברמב"ש. זה למעשה היה התמריץ גם עבור הקבלנים שבהתחלה מאד חששו לבנות פה".

למי יש עדיפות בהגרלה הזאת?

"העדיפות היא כמובן לתושבי המקום, אם אתם תושבי העיר, הסיכוי שלכם לזכות בהגרלה הוא גבוה. עכשיו אנחנו כבר עובדים על השלב הבא של השיווק. שבו ישווקו שארית הדירות של מה שהיה מתוכנן להיות רמב"ש ה'1, ואנחנו מדברים למעשה על עוד 1,400 יח"ד. במקביל אנחנו מתכננים את מה שהייתה אמורה להיות רמב"ש ה'2, שמתוכננת לכיוון דרום-מערב".

מפת המיקום של נווה שמיר

כמה מתוכן יהיו בתכנית 'למשתכן'?

"אותו הדבר כמו נווה שמיר, או ה'1. אנחנו מאמינים שרוב הרוכשים יהיו דווקא מתושבי העיר. אבל צריך להדגיש שהרבה מאד תושבים במרחב ירושלים, מעלה אדומים ומבשרת ציון, יתעניינו מפאת הקרבה, מאחר ושם אין מענה בכלל לזוגות צעירים מהאוכלוסייה הכללית. בית שמש קרובה למרחב הזה, ולכן יש צפי גם לרישום של תושבים מהמרחב הירושלמי".

מה יהיו טווח המחירים בנווה שמיר בתכנית 'למשתכן'?

"דירה בסדר גודל של 80 מ"ר, תימכר במחיר 750,000 ₪, ואסור לנו לשכוח שבית שמש נחשבת לעיר יקרה. הדירות בעיר לא זולות בכלל. הדירות יונפקו במחירים מאד זולים, ביחס למחירי הדירות בעיר". 

כמה סוגי דירות ישווקו בנווה שמיר?

"בשכונה יהיו 4 סוגי דירות. דירות 3 חדרים בגודל של כ-80 מ"ר, דירות של 3 חדרים שיהיו גדולות בסדר גודל של דירת 4 חדרים, עם אפשרות להוסיף חדר שלישי, דירות של 4 חדרים, והרביעי 5 חדרים. יש בערך רבע מכל סוג. יהיו גם צמודי קרקע".

לסיום, עוד דבר חשוב שיש להדגיש?

"אני רוצה להדגיש את התמיכה הגדולה של ראש העיר, משה אבוטבול, ושל מחזיק תיק תכנון ובנייה בעיר, משה מונטג, שבכל מקום מדגישים את חשיבותה של נווה שמיר, עוזרים ותומכים בכל מה שהם יכולים, לקידום הפרויקט ולטובת השכונה. חשוב לי להדגיש שיש לי שותף נאמן וחזק לכל הדרך שעשינו, שלום אדרי, כל הפגישות היינו ביחד, וגם היום אנחנו צועדים יחדיו ומקווים שהפרויקט באמת יעלה ויפרח. כמובן, שכל החלטות הסיעה, כוללות גם את השותפה השלישית שלנו, סטלה וולטר שהייתה שותפה נאמנה לכל ההחלטות שקיבלנו".