ביום רביעי האחרון, ח"כ עליזה לביא מסיעת 'יש עתיד' העלתה שאילתא בכנסת על אי אכיפה והסרת שלטי הדרת נשים בבית שמש. ח"כ משולם נהרי, סגן שר הפנים ניסה להשיב על כך. (מצו"ב לינק  לשאילתא

), נושא שאינו יורד מסדר היום הציבורי ומעסיק נשים רבות שאינן מבינות מדוע המרחב הציבורי הצטמצם עבורן?!

מאבקן של חמש נשים לוחמניות ועיקשות נגד שלטי הדרת נשים ברחובות העיר, ובעיקר בצמתים מרכזיים בעלי נראות ציבורית בולטת, החל לפני כ- 6 שנים כאשר החליטו לא לשתוק יותר.

שלט נגד ההדרה של רחל אמנו

נכתב רבות על חמשת הנשים שהגישו עתירות נגד העירייה להסרת השלטים בערכאות שעברו בבית משפט השלום, המחוזי והעליון. חמשת הנשים קיבלו בזמנו פיצוי ע"י העירייה ששילמה לכל אחת מהן 15,000 ₪ עבור עוגמת נפש, אולם, בפועל השלטים לא הוסרו והמאבק ממשיך עד לרגע כתיבת שורות אלו. ולא דיי בכך, שלטים נוספים ממשיכים לקשט את רחובות העיר תוך "מסרים" ברורים עוד יותר כדוגמת שלט הדרה חדש, הממוקם סמוך לצומת נהר הירדן ויהודה הנשיא ומעל גרם מדרגות המוביל לכולל המורה: "גברים מתבקשים לעלות בצד ימין ונשים מתבקשות לעלות בצד שמאל בשעת עומס בשעות הבוקר והצהריים כשבאים וחוזרים ממוסדות החינוך, כוללים ובתי כנסיות".

בתאריך ה- 04.12.17, יתקיים דיון נוסף בבית המשפט בו העירייה תאלץ להסביר מדוע עדיין השלטים לא הוסרו?!

לפני כחודש הצטרפו למאבק נשים נוספות מכלל חלקי העיר, שהחליטו על קיום פרויקט משותף בו בכל סופ"ש לוחות המודעות בעיר יקושטו בפוסטרים של נשים מעוררות השראה ומסר חשוב, מכבד ומכיל. אל קבוצת הוואצ'אפ מתווספות לאט ובטוח נשים מכלל חלקי העיר (נכון להיום, חברות בה יותר נשים דוברות אנגלית, אך לא רק), שעשו עלייה, נשים דתיות שנושא הדרת נשים והעצמתן קרוב לליבן מאחר והן בחרו לגור במדינת ישראל מתוך ציונות ואמונה כי יש מקום לכולם.  

הקבוצה כקבוצה, מתכננת לערוך ערב משותף באחד מימי החנוכה לכלל הנשים בעיר שיתקיים באחד ממרכזי הקניות בו נשים יכירו נשים נוספות מחלקיה השונים, ישירו וידליקו נרות חנוכה במשותף. (פרטים על הערב יפורסם בנפרד).

חלק מהנשים נתבקשו לכתוב על פרויקט השלטים שנתלים בכל סופ"ש מה הן רוצות להשיג, ומדוע זה חשוב, להלן:    

מרים זוסמן

מרים זוסמן

תושבת העיר מזה כ- 25 שנה.

"באופן אישי, אני אדם דתי בחיי הפרטיים, זה הופך את חיי למשמעותיים. אך כאשר הדת משתלטת על המרחב הציבורי, זה עשוי להיות מזיק. היעלמות הנשים מהמרחב הציבורי בבית שמש, מזיקה לחברה בכללותה ולא רק לנשים. בין שאר הנזקים: ההקצנה שבהפיכת נשים - אפילו כאלה הלבושות בצניעות - לאובייקט מיני, אפליה נגד עסקים של נשים בפרסומים, העדר דמויות לחיקוי עבור בנותינו והמסר שנשים וגברים לא מסוגלים לתפקד יחד כחברה. כל זה מהווה סכנה גדולה עבור החברה הישראלית. אחת הדרכים בה אנחנו נאבקות בתופעה, היא תליית תמונות של נשים במרחב הציבורי בכל יום ששי. מגוון גדול של דמויות לחיקוי מכלל המגזרים. הפרויקט עוזר לנו להרגיש פחות מיואשות וחסרות אונים מול התופעה. אנחנו מקוות שהוא ישפיע."

עדי מלכה

עדי מלכה

"אני אימא ל - 4 ילדים, המתחנכים בעיר ופעילה כ- 6 שנים בוועד ההורים העירוני.

בעצם המאבק אני רואה את הבת שלי לנגד עיניי, לא הייתי רוצה לגדל אותה במקום בו היא נחשבת שקופה או נחותה. חשוב לי שהיא תראה דמויות מופת כמודל.

הייתי רוצה להוכיח לה שאפשר לכבוש את העולם, ולצערי, כשאין שום דמות נשית על פוסטרים- במות-אירועים ברחבי העיר היא מפנימה שאין זה מקומה, או מקומן של נשים אחרות, להיות בראש החץ.

וכפי שאמר גנדי "תהיה השינוי שאתה רוצה לראות בעולם" - אם אני לא אעשה זאת אני לא אוכל לכעוס שזה לא נעשה. לכן, הצטרפתי למאבק החשוב הזה."

עו"ד רינה הולנדר

עו"ד רינה הולנדר

נשואה ואימא ל-5 ילדים, חברת מועצת עיר מטעם רשימת 'בית שמש חוזרת -הבית היהודי'. עד לאחרונה, חברת המועצה הדתית.

"אנחנו עדים לתופעה של העלמת נשים מהמרחב הציבורי בין אם זה בתפקידים בכירים בעירייה, הופעת נשים על במות העיר (גם בתפקידים המותרים על פי ההלכה) ובין אם זה בתקשורת. תופעה קיצונית שהחלה בחברות הקיצוניות ביותר שבציבור החרדי, של איסור על הופעת תמונה של אישה- גם אישה הלבושה על פי כל קודי הצניעות- בעיתון או בספר וקל וחומר על לוח מודעות ציבורי-  הולכת ומתרחבת וכיום הפכה לנורמה לא רק בחברה החרדית כולה, לצערי אף בחברות אחרות בכל מיני טיעונים. בד בבד, לא דיי במחיקת נשים והעלמתן מהנוף אלא החלו להופיע אף שלטים הקוראים לנשים לא ללכת במקומות מסוימים, ולהתלבש בצורה מסוימת ועוד.

בהתאם להנהגה של "סור מרע-ועשה טוב", המענה לתופעה בזויה זו צריך לבוא בכמה אופנים. סור מרע- להסיר מעלינו את שלטי ההדרה, להפסיק את תופעת מחיקת הנשים מספרים, סרטים, במות העיר וכו', ו"עשה טוב"- תליית שלטים אחרים המעצימים את דמות האישה. בפרויקט הנוכחי, שהוא רק חלק קטן מיוזמה גדולה יותר המכונה "נשים במרחב", הרעיון הוא הנכחת דמויות נשיות חיוביות. לא רק מניעת המחיקה של נשים, אלא החזרתן לקדמת הבמה. זהו מקומן וכך היה מקומן מדורי דורות- החל מארבעת האימהות שרה, רבקה, רחל ולאה, דרך שבע הנביאות, נשות מלוכה, נשים כדוגמת ברוריה בתקופת התלמוד והלאה והלאה עד ימינו אנו.

נשים מהוות 50% מאוכלוסיית העיר והעולם. עיר אשר מדירה משלטונה ומרחובותיה 50% מכוחה- נחלשת. נשים וגברים משלימים אלו את אלו. עיר בלי הנהגה נשית לצד ההנהגה הגברית מתפקדת רק במחצית כוחה. האם אנחנו בבית שמש יכולים לאפשר ל- 50% מפוטנציאל  ההנהגה וההובלה להיות מודרות ונדחקות לשולים?

תקוותי היא כי נושא זה יעלה לכותרות וכי במועצת העיר לאחר בחירות 2018 ובתפקידי ההנהגה וההובלה תשבנה נשים רבות ככל האפשר. אני מבטיחה לכם שהעיר תשנה אז פניה. רק לטובה".

עליזה קולמן

עליסה קולמן

תושבת בית שמש מזה 20 שנה.

"אני אוהבת את העיר ותושביה, ולוקחת חלק אקטיבי בכל נושא הקשור להדרת נשים, שחיתות וכו'. עובדת רבות עבור שיפור מעמד העיר ומחברת בין אוכלוסיות.

המאבק חשוב עבורי כי במקום להיות פאסיביים אנו דוחפות חזרה  בכדי להחזיר נשים למרחב הציבורי  בקבוצת נשים מאוכלוסיות מגוונות שתומכות אחת בשנייה. ביחד ננסה להראות לציבור הרחב שאפשר  אחרת. במאבק זה יש גם קצת הומור אך המסר הוא שחייבים להמשיך להיות  אקטיביסטים ולהבהיר שהציבור הפשוט לא מוכן לוותר.  אני לא מוכנה לוותר!!!"

נילי פיליפ

נילי פיליפ

"אני תושבת העיר כ - 18 שנה. בחרנו לגור בבית שמש בגלל הקהילה החמה והאזור המדהים.

אני אם לחמישה ילדים ונשואה לצבי. לומדת משפטים באוני ת"א, בעיקר בגלל מה שקורה בעיר אני רוצה לתרום לחברה בפן המשפטי.

תחושתי שאי אפשר להיות אדישים למה שקורה בעיר, וחלילה המצב יכול להיגמר בשפיכות דמים. אני מרגישה כי אנחנו חייבות להגיב,  השאלה היא איך?!  התחום המשפטי די מוגבל לשנות את הסדר החברתי. שינוי אמתי מגיע תמיד מרמת השטח, ברמה הקהילתית, חברתית ואנושית. אנחנו קבוצה מגוונת grass roots. תליית השלטים שאנחנו תולות מידי שבוע מחזירה לנו קצת נורמליות לעיר ומזכירה לנו  כדי שלא נשכח איך אמורה להיראות העיר. השלטים שלנו הם בעלי מסרים מכובדים ונבחרים ברגישות ומכובדות תוך אמירה חזקה. אמנם יש מי שמסיר את השלטים שנתלים ובכל זאת זוהי תגובה לקיצוניים שאנחנו לא מוכנות לוותר על הערכים שלנו."

קרי בר כהן

קרי בר כהן

"אני שחקנית המופיעה בפני ילדים בשם במה 'רבנית סטפס'.  ומהווה מודל חיקוי לילדות דתיות שנים רבות. הוצאתי 5 דיסקים ואני מופיעה ברחבי העולם ומרצה בפני נערות יהודיות מתבגרות.

הקמתי קבוצת פייסבוק סגורה שנקראת:'קול אישה לנשים ובנות בלבד" (באנגלית- Kol Isha: For Women & Girls Only) הקבוצה מיועדת לנשים ובנות שמקליטות ומסריטות עצמן שרות ורוקדות ותוך שנה יש 5,000 חברות בקבוצה ולאחרונה נכתבה עליה כתבה בג'רוזלם פוסט.

ייסדתי לאחרונה תחנת רדיו אינטרנטית הקרויה תחנת רדיו קול אשה (Kol Isha Radio Station

https://rebbetzintap.com/kolisha), אשר משמיעה זמרות יהודיות. רשימת ההשמעה מכילה 40 זמרות ו-300 שירים תוך פחות מ-3 חודשים.

אני עושה הליכה ברחוב נחל דולב. יש שם קיר ארוך שיש עליו פרסומת לבניית  בית אבות לגיל הזהב, ולאורך הקיר מופיעים רק גברים. אז הדפסתי תמונות של 'בנות הזהב' - נשים מבוגרות מחייכות וכתבתי עליהן  שנה טובה ותליתי על הקיר.

מאחר וחשוב מאוד בעיניי שנערות יראו דמויות של נשים ויידעו שגם לנשים יש קול בעולם והן בהחלט יכולות להשפיע.

חשוב שהסטנדרטים של צניעות לא ישונו או ייקבעו על פי קבוצה קטנה וקיצונית. הסטנדרטים של מה נחשב לצנוע הפכו יותר ויותר נוקשים עד כדי העלמת פניהן של נשים. אם לא נפסיק עכשיו - לאן נגיע?!

העיסוק הזה משפיל נשים והופך נשים לאובייקטים מיניים. כבר לא רואים באשה דמות אינטליגנטית, חושבת ושווה אלא אובייקט מיני שיש להישמר מפניו.

אני רוצה שיחזירו את תמונות נשים למרחב במדיה, עיתונים ומודעות."

 

את מאבק הנשים במישור המשפטי מייצגת עו"ד אורלי ארז לחובסקי - ראש המח' המשפטית במרכז הרפורמי לדת ומדינה המובילה בפן המשפטי את המאבק ביד רמה. למי שאינו מודע לפעילות: המרכז הרפורמי לדת ומדינה נוסד ב-1987, והוא הזרוע הציבורית-משפטית של התנועה הרפורמית בישראל. המרכז הרפורמי חרט על דגלו את ערכי הפלורליזם, השוויון, הסובלנות הדתית וחופש הדת, לצד קידום הדמוקרטיה והכללת המיעוטים בקרב החברה הישראלית.

המרכז הרפורמי לדת ומדינה מחויב לקידום פלורליזם יהודי והגנה על חופש הדת בישראל, ופועל ליצירת דמוקרטיה ישראלית, המבוססות על עקרונות של צדק חברתי ושוויון. בהיותו חלק בלתי נפרד מן התנועה הרפורמית, מציג המרכז חזון למדינת ישראל המקדש את אופייה היהודי מבלי להתפשר על ערכים הומניסטיים ודמוקרטיים. המרכז מבקש להדהד את הערכים העולים ממגילת העצמאות של ישראל,  לחזק את יסודות החירות, הצדק והשלום, ואת השמירה על השוויון החברתי והפוליטי המלא של כל אזרחיה, ללא הבדל גזע, אמונה או מין.  חלק ממשימות המרכז הוא: מאבק בהקצנה הדתית והדרת הנשים במרחב הציבורי – תוך שימוש בכלים משפטיים, קידום מדיניות ציבורית וחקיקה בנושאים עליהם הוא מבקש להשפיע, לצד פעילות ציבורית שתכליתה להשפיע על דעת הקהל הישראלית ולהניע את הציבור לפעולה.

יש מי שירים גבה בעובדה כי המרכז הרפורמי הוא הסמכות המייצגת את נושא הסרת השלטים בבית שמש אולם, השותפות בין נשות העיר ועו"ד ארז לחובסקי הוכיחה כי מעל כל תפיסה דתית או אחרת נשים מהוות כ- 50% מכלל התושבים בעיר ואין להתעלם מהן בשום מקרה או אופן.

היום (יום שישי), התפרסמה כתבה רחבה בעיתון 'הארץ' על נושא הדרת נשים מהמרחב הציבורי כתופעה כלל ארצית ובית שמש היא חלק בלתי נפרד מתופעה זו בה השתתפו חלק מנשות העיר.

עו"ד אורלי ארז לחובסקי: "מזה 6 שנים שיש לי הזכות לייצג את הנשים האמיצות של בית שמש. נשים שלא מוכנות להיכנע להקצנה. נשים שלא מוכנות להשלים עם ניסיונות להסתיר אותן ולהתעלם מהן. פעם אחר פעם אני נפעמת ומקבלת השראה מהנחישות, העוצמה, האחווה, החוכמה והיצירתיות של הקבוצה המדהימה הזו שמאחוריה עומדות ועומדים המון נשים וגברים. אנו נמשיך במאבק עד להסרת שלטי הצניעות והחזרת הנשים למרחב הציבורי."

 

כל בר דעת מבין כי מאבקים ומחאות הם חלק מחברה דמוקרטית, במשטרים אחרים פחות נאורים יש העלמה מוחלטת של קבוצות וזרמים. בישראל 2017 אין מקום להדרת נשים כחלק בלתי נפרד וכ- 50% מכלל האוכלוסייה - נשים. כל אותן נשים יקרות שהשתתפו בכתבה הנ"ל מייצגות את נשות העיר, להוציא את אותן נשים "שבוחרות" אחרת. עניין שמחלחל לתחומים רבים ומתחיל בעובדה המצערת כי במועצת העיר - אשר בה מתקבלות החלטות המשפיעות על חיינו בכל הרבדים, מתוך 19 חברים מכהנות רק שתי נשים?! רק לפני כחודש התמנתה עו"ד רינה הולנדר כחברה במועצת העיר לאחר שנציג 'בית שמש חוזרת- הבית היהודי' פרש והיא הבאה אחריו נכנסה.

ברמה האישית, אני מזדהה עם מאבק נשים ואמירה מוחלטת  כי יש לנו את היכולת והכוח להיאבק על המקום שמגיע לנו בזכות מי שאנחנו תוך יכולות אישיות, מקצועיות, מכילות ואחרות. לתפיסתי, מעבר להיותנו 50% מכלל האוכלוסייה נשים הן מרכז היקום והציר שמניע אותו. (לא חייבים להסכים).

יישר כוח לכלל הנשים החזקות והמוכשרות שצובעות את השיח לקדמת הבמה ואת לוחות המודעות בשלטים מעוררי השראה ומזכירות לכולם בכל פעם מחדש - אנחנו פה בכדי להישאר!!

שבת שלום ומבורך!