הרי לא מדובר במחבל מטעם ארגון טרור נודע, אלא מדובר על השכן ממול. זה שנפגוש בחנייה, בסופר, או באספת ההורים. סטיבן פאדוק, שהרג 59 בני אדם ופצע 527 נוספים בהופעה בלאס וגאס, הוא אזרח אמריקאי מן השורה: גבר לבן, מבוגר, בן 64, נשוי, ללא כל עבר פלילי. מולטי-מיליונר שהחזיק במספר רישיונות טיס וניהל קומפלקס דירות. פאדוק, למעשה היה יכול להיות כל אחד ואחד מאזרחי המדינה.

מה היה המניע של פאדוק? הרי אין לו סיפור חיים רווי במצוקה. אמנם אביו היה שודד בנק, אבל הקישור בין שני המקרים, הוא לא יותר מהנסיון להרגיע את עצמנו ולהביע סלידה ממעשי פשיעה. לכן כדאי להציב בפנינו מראה, ולבחון את פני החברה האנושית שהצמיחה מתוכה רוצח שירה בבני אדם כמו בברווזים במטווח, מתוך חדר מפואר בקומה ה-32.

מי את החברה האמריקנית?

פאדוק חי בחברה האמריקנית של 2017, חברה שבה האצבע קלה על ההדק. די לסרוק בחטף מקצת מאירועי הירי הקטלניים שידעה אמריקה, כמו: באורלנדו ב-2016, ב"סנדי הוק" ב-2012, בווירג'יניה טק ב-2007, שבהם נרצחו 108 בני אדם. בכולם הפזמון הצורם חוזר: ירי של אדם או בני זוג, שטובחים ללא הבחן בכל הנקרה בדרכם. אולם מהם הגורמים הבולטים, החוזרים ומעוררים את אותו שד מרושע בסביבה האמריקאית?

כלי התקשורת – בטלוויזיה האמריקאית נחשף האמריקאי הממוצע עד הגיעו לגיל 18 ליותר מ-200 אלף סצנות אלימות, מתוכן 16 אלף מקרי רצח (!). ילדים נחשפים לפורנוגרפיה מגיל 11 בממוצע. פסיכולוגים מסבירים שסף הרגישות העולה מיום ליום, גורם לכולנו להפוך אדישים כלפי תוכן אלים שזיעזע אותנו בעבר. כתוצאה מכך יצרני המדיה למיניהם מקצינים את התכנים לזוועתיים יותר כדי לגרום לנו להתמכר אליהם. כך בהדרגה מידרדרים להם ערכי התרבות והחברה שלנו ומגיעים לשפל המדרגה.

הזמינות לנשק – מבחינה סטטיסטית כמעט כל אזרח אמריקאי נושא כלי נשק. מאז 1968 מתו כ-1.5 מיליון אמריקאים כתוצאה משימוש בנשק חם. אגב בעיר ההימורים בנבדה, מותר לרכוש נשק אוטומטי ומשתיקי קול ולשאת אותם בציבור – מעשה שאסור במדינות אחרות בארה"ב.

השסע החברתי –הקיטוב הוא קרקע פורייה לשנאה ולעידוד מקרי אלימות, שלא מפסיקה לבעבע לעומק החברה האמריקאית, ואחת לתקופה פורצת לחוץ במופע אימים. הפעם פרצה בלאס וגאס, אבל השנאה שורשית יותר. לדוגמה, דבריה של סגנית נשיא רשת CBS שביטאו אדישות כלפי הרצח משום שרוב הקהל שהתאסף במקום הירי היו רפובליקנים. היא פוטרה עקב דבריה, אבל השנאה והפילוג נותרו על כנם.

הפוטנציאל להתלקחות בסביבה אלימה שכזאת הוא עצום, אפילו אם מדובר באדם נורמטיבי שחי בה. החומר הדליק והטבעי שבכל אדם הוא האגואיזם. ברגע שהאגו מתלקח, הוא מנתק את האדם מהשכל הבריא, מתפרץ ללא שליטה וגורם לו לעשות מעשים בלתי שפויים. זאת החברה שפאדוק חי בה.

לעצור את הרע

אז איך נעצור את הפאדוק הבא שמסתובב חופשי בינינו, כשאיש אינו יודע לחזות מתי יתפרץ מתוכו האגו? על השאלה הזאת ענה הנשיא טראמפ בכבודו ובעצמו. "ברגעי טרגדיה וזוועה, אמריקה מתאחדת כמו שעשתה תמיד. קשרי האזרחות, הקהילה והאנושיות המשותפת לא יישברו באמצעות אלימות, למרות שאנו חשים עצב. יחסי אהבה המגדירים אותנו היום יוסיפו לנצח. בזמן הזה אנחנו מחפשים משמעות בכאוס, אור באפלה. התשובות לא באות בקלות, אך גם המרחב החשוך יואר באור יחיד, והייאוש הקשה ביותר יואר בתקווה".

צודק טראמפ בדבריו שהאיחוד הוא הפתרון. אולם, איך נחזק את הקשרים בינינו כך שלא יישברו באלימות? איך נפעל כך שהאהבה תוסיף לנצח? איך נגרום לאיחוד חזק יותר מעל הרשע?

הפוטנציאל לרשע קיים בתוך כל אחד ואחד מאיתנו. זהו האגו שטבוע בנו ומניע אותנו לכל אורך חיינו. מה שייקבע את האופן שבו האגואיזם יבוא לידי ביטוי באופן חיובי תלוי אך ורק בהשפעת הסביבה עלינו. בכוחה של סביבה טובה לעטוף אותנו באהבה, להזין אותנו בתוכן בריא, לספק לנו דוגמאות חיוביות, לעצב את תודעתנו, ולקדש את הערכים החשובים לנו כך שיפעלו לטובת קידום החברה. בעזרת סביבה טובה נוכל להפוך את השנאה לאהבה, את הפירוד לחיבור, את הרע לטוב.

לאור העובדה שאנו יצורים חברתיים שמושפעים מהסביבה, מכל סביבה, עלינו לשמור על אקלים חברתי שבנוי ביסודו על ערך החיבור בין בני האדם. ממש כפי שאנו דואגים בקפדנות יתרה לסביבה שמקיפה את ילדינו מיום היוולדם, כך עלינו לדאוג ולפתח את הסביבה הנכונה, הבריאה והטובה שתגדל אותנו מרגע לרגע. לו היינו מתחילים לעסוק ברצינות, בעקביות ובשיטתיות בשיפור האווירה בסביבה, דרך הידברות ופרסום קבוע של חכמת הקבלה, השיטה לבניית קשר חיובי בין בני האדם בחברה, אז היינו מעוררים את הכוח החיובי היחיד שיכול למנוע מה"פאדוק" שבנו ללחוץ על ההדק.

 

הרב ד"ר מיכאל לייטמן עומד בראש ארגון "קבלה לעם" העולמי, ומעניק מדי יום שיעורי קבלה המשודרים בערוץ 96 ב-HOT  ובאתר  kab.co.il .

לפרטים על מסלולי הלימוד של מכללת "קבלה לעם" התקשרו לטלפון 1-700-509-209.