משה מונטג, נחשב למטאור בתחום התכנון והבנייה. יש שיחלקו על אמירה זו אולם, היא תומכת עובדות ועשיה מאסיבית בבית שמש וברמות בית שמש. הוא נחשב לאיש שנוי במחלוקת, יש מאוהביו ויש גוונים נוספים להגדירו. בעוד כמה ימים הוא יחגוג יום הולדת 39 (!), נשוי, ואב לשישה ילדים, ומתגורר ברמב"ש ג'. הוא מכהן כשליש משנותיו כחבר מועצת עיר, ב- 14 שנים האחרונות, מתוכן 9 שנים כיו"ר הועדה לתכנון ובניה בעיריית בית שמש. הוא משתייך לסיעת 'דגל התורה', פטרונו הפוליטי ח"כ משה גפני, הרוחני הרב שטיינמן, שאף הוא יחגוג בעוד ימים ספורים 104 שנים.

בימים אלו מונטג עסוק מתמיד עם תכנון ובניית העיר ברמה האורבנית (שמחוברת בעטיניה לפוליטית), עם בנייתן באופן מקביל של  שתי שכונות שבהגדרה היבשה - רמב"ש ד' מיועדת לציבור החרדי, ושכונת 'נווה שמיר' (רמב"ש ה'), תיועד לציבור הכללי / דתי"ל.

משה מונטג

מה המבדיל בין בנייה לציבור הכללי לבין הציבור החרדי?

"ברמה העקרונית אין הבדל. כל בנייה שמתאימה לאוכלוסייה הכללית מתאימה גם לחרדים. ההבדלים הם במשפחות ברוכות ילדים בקרב החרדים לכן, הפרשות הקרקע הם לשטחי ציבור ובניית מוסדות. בתיאוריה ישנה סברה כי החרדים לא גרים ברבי קומות אולם בירושלים נבנות שכונות חדשות עבור הציבור החרדי בבניינים בני 12-14 קומות. אפילו בבני ברק הייתה תקנה לבנות בניינים בני  4 קומות ובשנים האחרונות בונים גם 7 קומות. המאפיין היחיד כבעייתי לחרדים הוא בנייה ללא מרפסות סוכה, ואם ניקח את העיר בני ברק, כמשל, רוב העיר ללא מרפסות סוכה, אלא, בחצרות הבתים. אפיון שכונה הוחלט מבחינה חוקית, אי אפשר להגביל אדם לרכוש בית בשום שכונה - לא מחרדי ולא מחילוני. ההכרעה  מתקיימת בכוחות השוק.

תפקיד הנהגה לדעת לנווט את כוחות השוק לכל מקום. כהנהגת עיר קיבלנו החלטה אמיצה לבנות את שכונת 'נווה שמיר' עבור הציבור הכללי (שכונה ה'), החלטה שיוסיפו לבניינים 2 קומות נוספות כ- 10 קומות בממוצע. המשמעות הגדולה היא האמירה של הנהגת העיר לקבלנים ולרוכשים ששכונה זו מיועדת לציבור הכללי. אציין, כי קיימת בעייתיות לכלל השכונות עם 'מחיר למשתכן'. זוגות נרשמים באמצעות האינטרנט חילונים רבים נרשמו לרמה ד' ולצד זה, חרדים ירשמו להגרלות ל'נווה שמיר'. כהחלטת משרד האוצר עם הגרלות במחיר למשתכן ואין דרך לדעת מי נרשם, והיכן? אני מניח כי מתעניינים רבים ברכישת דירה יקשיבו וייראו את הקמפיינים לרמב"ש ד' ולנווה שמיר ויבינו שחרדים לד' וכלליים לנווה שמיר. לתפיסתי, צריך לתת לכוחות השוק תוך סיוע של הנהגת העיר לכוון את הרוכשים לרכוש דירה בסביבה נוחה ומותאמת לצרכים של כל אוכלוסייה, אסור לנו לטעות מאחר ולשני הצדדים לא יהיה נוח חלילה. אם מבחינה חוקית אפשר היה לעשות את הסדר מראש אז היה יכול להיות טוב יותר".

 

פרט על שכונת 'נווה שמיר'

"נווה שמיר ממוקמת בחלק הדרום מזרחי של העיר, כאזור יפיפה וגבוה שמשקיף מצד אחד על אזור נתיב הל"ה, ומצדו האחר על אביעזר ונווה מיכאל בהרי יהודה. שכונה של 6,000 יח"ד כמו עיר קטנה וציורית, קרובה לציר הראשי של כביש 10 שמחבר לכבישים 38 ו- 375 וכביש 39 העתידי והופך לכניסה הדרומית של ירושלים. מיקום השכונה מצוין יש כניסה נפרדת. מעבר לכך בשכונה יבנו מוסדות ציבור, קאנטרי קלאב, מגרשי ספורט, מתנ"ס וכל מה שנדרש לאיכות חיים גבוהה וטובה".

מונטג באחד מאתרי הבניה ברמב"ש

כיו"ר אגף תכנון ובניה, אתה מתחייב שנווה שמיר, כשכונה, תתוכנן בהתאמה לציבור הכללי / דתי"ל ולא יהיו שינויים בהמשך?

"שאף אחד לא יטעה ויחשוב שבגלל ששכונת 'נווה שמיר' הוכרזה כשכונה חילונית אלפי משפחות נוהרות לעיר. עומד בפנינו אתגר גדול ואם יצליח יכול לתת מענה לציבור הכללי שאוהב את בית שמש ורוצה להישאר כאן. אם ניקח לדוגמא את הציבור החרדי והחילוני שגר בבית שמש, הם חיים בדו קיום זה לצד זה ולא אחד בתוך השני. כל אחד יחיה לפי אמונתו ודרכו ואנחנו כעירייה ניתן את ההזדמנות לכולם. בעניין 'נווה שמיר' ישנה הזדמנות גדולה כשכונה לציבור הכללי תוך עדיפות לתושבי העיר במחיר למשתכן כהזדמנות אחרונה וכדאי מאוד לנצל זאת.

יש לציין לשבח את שלום אדרי ומשה שטרית, שלקחו על עצמם את האתגר הגדול ביותר. כפוליטיקאים הם לקחו סיכון לא פשוט, חרף כל מה שנאמר להם כי השכונה לא תתאכלס בחילונים ודתי"ל, הם הניחו הכל בצד מתוך אמונה שלמה שצריך לתת הזדמנות שווה לתושבי העיר, על אף שאם המהלך יכשל תושבים יבואו איתם חשבון. יש קומץ פעילים ותושבים שמנהלים מאבק והם לא רואים בראיה רחבה את הנזק וההשלכות וחבל שכך. אדרי ושטרית, נכנסו לקואליציה תוך הבטחה של רה"ע ושלי שאנחנו צועדים יד ביד וביחד בניסיון אמתי לתת תקווה למגזר הכללי של מחוסרי דיור. אני מאמין שיש סיכוי טוב להצליח".

 

יש סוג של דואליות במסרים של ההנהגה החרדית, לפני כשלושה שבועות התפרסמה כתבה בעיתון 'חדש' על שכונת 'נווה שמיר', תוך התעלמות מוחלטת מההסכם כי השכונה מיועדת לציבור הכללי, ולפי דבריך יש סתירה ובלבול, היכן מצויה האמת?

"לא ראיתי את הכתבה ועד לרגע זה לא ידעתי על קיומה. רה"ע ואני מקריבים הרבה, כי אם נסתכל במשקפיים חרדיות זה מאוד לא פופולרי במחוזותינו. אם הייתה אמירה כללית כמו ששווקה שכונה רמב"ש ג'1 לכולם, בעקבות הפסיקה של ביהמ"ש העליון סביב נושא השלישים (1/3 עבור הציבור החילוני, דתי"ל וחרדי), שכל מי שרוצה ירכוש דירה מאחר והשכונה פתוחה בפני כולם. בשונה מהעבר,  הפעם לקחנו את שכונה רמב"ש ה' וייעדנו אותה רק לציבור הכללי. בפן החרדי יש כאן סוג של הקרבה ברור לכל כי מתוך המגזר החרדי - פוליטי יינגחו את ראש העיר ואותי. אך, ברגע שקיבלנו החלטה לעבוד ביחד עם אדרי ושטרית כהחלטה אסטרטגית לטווח הרחוק מתוך אמונה כי מפלגת הליכוד בבית שמש שותפים לדרך של הנהגת העיר לצעוד זה לצד זה".

שיווק נווה שמיר החל לא מכבר הקמפיין דיבר על הקמת השכונה והוסתרה העובדה שהיא ממוקמת בבית שמש. חלק מחברי האופוזיציה ותושבי העיר מחו וכעסו על כך, התייחסותך?

"אנחנו מבדלים את השכונה בשלב זה כחלק מאסטרטגיה שיווקית. לאחר שבמשך עשור חלקים מהאופוזיציה ופעילי שטח בעיר הוציאו את דיבת בית שמש רעה, זו הדרך היחידה לשווק את שכונה ה' החוצה. לכן, אם רוצים להצליח ולאכלס את השכונה זו אחת הדרכים מאחר ובית שמש לא פופולרית עבור הציבור הכללי. הקמפיין נוצר בכדי לתקן את ההרס התקשורתי על בית שמש כתהליך שייקח זמן, התהליך יצליח ברגע שמאות משפחות ירכשו בתים בנווה שמיר".

 

האם אתה מתחייב לסייע לקבלנים הזוכים בנווה שמיר, כפי שאתה מסייע לקבלנים בשכונה ד' עבור הציבור החרדי?

 "נווה שמיר רק עכשיו שווקה ועדיין לא הגיעו אליי הקבלנים הזוכים, כל מי שיפנה אליי אקדם את פניו בברוכים הבאים, ואסייע באותה מידה כמו לקבלנים בד', ואפילו מעט יותר כי יש כאן אתגר מעבר לסטנדרט, ואני מאמין כי השותפות שלי עם שלום אדרי תצליח וזו בהחלט אחת מנקודות המבחן המשמעותיות ביותר. רה"ע נתן לי סמכויות ואני עושה הכל לבד, אדם שנחוש ועסוק בעשייה יכול להגיע רחוק וגם הפוך נכון. אדרי הוא איש של עשייה בכל מובן הוא מקדם ומוציא לפועל הלכה למעשה את כל האפשרויות מול משרדי הממשלה, ורואים את העשייה שלו בכל רחבי העיר, רק לצורך הדוגמא: בניית היכל התרבות אף אחד לא האמין שהיכל תרבות ייבנה בימינו ובעקבות תקציבים והסכמי הגג יעמוד לרשות תושבי העיר היכל תרבות".

 

לתחושתך 'נווה שמיר' תצליח?

"צריך לחכות ולראות שהאוכלוסייה אכן מגיעה לשכונת נווה שמיר, כי אין לי ספק שכל התפיסה האזורית תשתנה כולל שטחי המסחר ואופי השכונה. גם היזמים והקבלנים יבינו שזה משחק אחר מאחר ובשכונה כללית מתכננים קניונים ושטחי מסחר כחלק מהצרכים עבור הציבור הכללי והקבלנים חייבים לדעת זאת מראש.

עם זאת, מוקדם מידי לומר בשלב זה. האם אנחנו מוכנים וערוכים לכך התשובה היא כן! מה תהיה התוצאה רק נביא ידע. אך אנחנו עושים את כל המאמצים שאכן זה יקרה כשאני אומר אנחנו הכוונה לרה"ע, סיעת הליכוד ואני".

אתה נחשב לאדם חרדי פלורליסטי, ומשכך האם אתה בעד עיר עם אוכלוסייה מגוונת -  כן, או לא?

"כנציג סיעת 'דגל התורה' ישנה הכוונה פוליטית ורוחנית מגבוה לסייע לכולם, לציבור החרדי והכללי, הדוגמא הכי משמעותית היא ח"כ הרב גפני - יו"ר המפלגה, שבכל 25 שנותיו בפוליטיקה הוא מסייע לכלל המגזרים שאין להם שום קשר לחרדים, והוא מוערך ע"י כולם באופן גורף. הוא ניהל מאבקים עבור כולם גם מהאופוזיציה וגם בקואליציה. מאחר ואני שליח של המגזר החרדי כשקיבלתי את התפקיד עוד בתחילת הדרך, הרב שטיינמן, הנחה אותי לדאוג לבנות לכולם ולחיות בשלום זה לצד זה".

 

זוג צעיר, ולא רק שרוצה לרכוש דירה בשכונת 'נווה שמיר' מה עליו לעשות?

"להוציא תעודת זכאות ולעקוב אחר אתר ההגרלות של משרד השיכון. בשלב יותר מאוחר להתחבר לקבלן שיבנה בעתיד הקרוב בשכונה. 30% מהדירות יוקצו לתושבי המקום אולם, השוק חופשי לכלל המתעניינים".

 

לאורך הריאיון דיברת על השותפות עם סיעת 'הליכוד' כחלק בלתי נפרד מהקואליציה, האומנם?

"בוודאי! זו החלטה משותפת. חלק מהשותפות היא ראייה מרחבית ואסטרטגית לטווח ארוך. בימים אלו אנו עסוקים בפרויקט שסיעת הליכוד דאגה להביא לעיר והוא 'הצעת מחליטים', העיר בית שמש התפתחה ואוכלסה מאוד בשנים האחרונות וצריך לדאוג למקורות תעסוקה ולא רק בנייה, העיר לא תוכל להתקיים רק מהכנסות הארנונה לכן, ביחד עם כל מנכ"לי משרדי הממשלה הרלוונטיים אנו בונים תכנית רוחבית להביא לעיר מפעלי היי טק עתירי ידע, תוך מתן הטבות ליזמים, כמו שמתקיים בהר חוצבים בירושלים ובבאר שבע שמותגה כעיר סייבר. תכנית אב לתחבורה, תרבות ועוד. אלמלא, אדרי ושטרית, ספק אם היינו יכולים לקדם את הנושאים במהירה. כמובן שהתהליך ייקח זמן אך אנחנו עובדים בשיא המרץ בכדי לקדם את הצעת המחליטים. הראייה שלנו בהחלט לטווח ארוך".

מעבר לבניית שכונת 'נווה שמיר', מה הצפי לסיום היכל התרבות, אצטדיון הכדורגל העירוני ושאלת המיליון האם תבנה בריכת השחייה?

"במגרש הכדורגל העירוני נדרש להשלים את מבנה השירותים וחדרי השחקנים השלד כבר קיים, אני מאמין כי תוך פחות מחצי שנה אפשר יהיה לחנוך את האצטדיון העירוני.

בהיכל התרבות - הושלמו קירות הפיתוח, חתמתי על היתרי בנייה סופיים ובימים אלו הושלם הכנת המכרז לבניית ההיכל. מבחינה תקציבית ההיכל מתוקצב עד בנייתו. אני מניח שעד סוף שנת 2018 נוכל כבר לראות את שלד היכל התרבות מוכן.

בעניין בריכת השחייה העירונית יש גם התקדמות, היזם שמואל חזן ושות' הגישו בקשה לתכנון ובניה לאישור חידוש היתר בניה לבריכה במקום שהיה אמור להבנות קאנטרי, כיזם הוא בהכנות לקראת ביצוע".

 

ואיך אפשר בלי פוליטיקה?

מה התרחיש שלך לבחירות 2018, מי יהיה ראש העיר הבא של בית שמש?

"לשאלתך, משפט שאני לאחרונה מאמין בו כי ראש העיר הבא יהיה משה או משה! (למי שנדרש תרגום: משה אבוטבול או משה מונטג! א.ב.ע), בגלל החיבור ושיתופי הפעולה בינינו תוך הסתכלות לטווח הארוך  אני מאמין בדרך משותפת ובעבודה למרחקים ארוכים. בשנים האחרונות נוצרה ביני לבין אבוטבול  מערכת יחסים מצוינת על בסיס אמון הדדי. אבוטבול, כרה"ע, נתן לי סמכויות באמון מלא וללא הגבלה, כל מי שעובד אתו באמונה מרגיש את זה, להבדיל מכאלה שלא עושים כלום."

 

תסביר את הצהרת אבוטבול מהשבוע שעבר שיתמוך בך לרשות העיר אם יאלץ?

"אני מודה לאבוטבול על האמון שהוא נתן בי בעצם הצהרתו. מאחר ואני לא איש פרטי, ב'דגל התורה' יוחלט מי יהיה נציג התנועה כמועמד לראשות העיר. ש"ס היא מפלגה קטנה למרות שיש לאבוטבול תמיכה של סיעות הקואליציה, אני מאמין כי לאבוטבול מכלול שיקולים ואחריות ציבורית כרה"ע מכהן ולתפיסתו, אם אני אתמודד לראשות העיר אשמור על כלל האוכלוסיות בעיר. משמעות ההצהרה שלו היא שאם אני אתמודד הוא לא יתמודד ואם גרינברג יתמודד צריך לשאול אותו".

האם קיימת אפשרות מעשית כי המחנה החרדי יתפצל ויהיו שני מועמדים חרדים לרשות העיר?

"אם אני אוביל אין סיכוי!"

 

מתי להערכתך ידעו ב'דגל התורה' מי יהיה מועמדה ובמה תלוי הדבר?

"כפי שאמרתי, ההחלטה תתקבל אצל גדולי התורה והפוליטיקאים ברמה הארצית, כמו שאנחנו יודעים בקרב הציבור החרדי ההחלטות מתקבלות עד וסמוך לרגע הגשת הרשימות. אולם, עדיף שההחלטות יתקבלו מהר בכדי שהעיר תמשיך בעשייה וישכון שקט".                                                                                     

עובדות ומעט פרשנות

לאחר המהפך בבחירות  2008 כאשר הגוש החברתי הדיח את דני וקנין לאחר 15 שנות שלטון, העיר נכנסה לסחרחרה סביב נושא השלישים בדבר אכלוס שכונת רמב"ש ג', חבר מועצת העיר, מוטי כהן, שכאמור היה מס' 2 בסיעת 'דור אחר' של מאיר בלעיש, התפטר מהקואליציה ועבר לאופוזיציה מאחר "והבין" מאוחר מידי כי רמב"ש ג' יועדה לחרדים כפי שכיוונה הנהגת העיר החרדית (מעט), במסווה. בבית שמש התקיימו הפגנות ומחאות כולל הכרעת בית המשפט כי אסור להגדיר ולהדיר אוכלוסיות ספציפיות מרכישת דירה והכוונה הייתה עבור הציבור החרדי. במשך כ- 8 חודשים נכתבו מאות אלפי מילים, המאבק סוקר בכל מדיה אפשרית בבית שמש, ובעיקר מחוצה לה. אבוטבול נהג להשתמש במשפט הקסם: "כוחות השוק יכריעו". אולם, האמת נמצאה בקרב ההנהגה הארצית, מונטג, כשליח וכממונה תכנון ובנייה, כיוון עבור החרדים.

באותם ימים סוערים ערכתי את עיתון 'תמורה', ערב אחד וסמוך לשעת שליחת העיתון לדפוס קיבלתי טלפון ממונטג ששאל האם יש לי כותרת השבוע ואמר: "תכתבי: רמב"ש ג' ד' ה' ו' ועד הסוף תיבנה רק לחרדים!"

מיותר לציין, כי כותרת זו התגלגלה כאש בשדה קוצים בעיר ומחוצה לה, והשליכה רבות על הקיטוב שנוצר בעיר וההיסטוריה כמו ההווה ידועה עד הלום.

כעובדה, מונטג, נחשב לבולדוזר ואיש עשייה לטוב ולרע ותלוי את מי שואלים? גם בעיני מתנגדיו הוא ידוע כאיש ישיר שעומד מאחורי מילותיו "כמו גבר" (בעגת השכונה), מבלי למצמץ, או להשתמש במילים ריקות. ביחס לגילו הצעיר הוא הצליח לשנות פניה של עיר שלמה.

לתפיסתו, כפי שציין לעיל גם לקבוצת תושבים ופוליטיקאים אחריות גדולה על דיבתה הרעה של העיר עם הכתבות ויחסי הציבור שנעשו מיום שאבוטבול נבחר.        

נכונו למונטג ימים מורכבים ברמת העשייה והפוליטיקה הפנים סיעתית והמקומית. בעוד כשנה יתקיימו בחירות ברשויות המוניציפאליות, שאלת השאלות - מי יתמודד לראשות העיר בית שמש מהציבור החרדי והכללי (אם בכלל?), האם סיעתו, כסיעה גדולה, תציב מועמד לרשות העיר והוא אכן יהיה המועמד לראשות העיר מה שיצריך ממנו להיפרד מועדת התכנון והבנייה כתיק הבכיר ביותר במו"מ הקואליציוני בין המועמדים והסיעות שיחברו אליו בשלב מוקדם - טרום בחירות?!

מי שמכיר את מהותו ואופן עשייתו הוא נחשב לאיש של פרויקטים ומטרות גדולות, לא מתעסק בפרטים הקטנים ובוודאי לא ברכילויות.  

בפרספקטיבה של כמעט עשור הוא מבין כי ללא סיוע של סיעת הליכוד בקואליציה יהיה מורכב יותר מאחר ושלום אדרי נחשב לאיש חזק בצמרת הליכוד הארצית ומקורב לשרי הממשלה שיושבים על הברזים ומזרימים תקציבים חיצוניים לעיר ממשרדי הממשלה השונים. בנוסף, לקשרים המצוינים שטווה עם שר השיכון והמנכ"ל (אמנם מסיעת 'כולנו'), שמסייעים באופן חד משמעי לבניית נווה שמיר עבור הציבור הכללי כפרויקט יקר לליבם. אמנם, שותפות זו יכולה לקדם את העיר לכיוונים טובים ובתנאי אחד שהשותפות אכן תתקיים באופן הגון ושאינו משתמע לשתי פנים! על תנאי זה אין ערבות שכן, בפוליטיקה כמו בפוליטיקה, הכל פתוח. שנה זו הינה שנה מכוננת לעיר כשנת בחירות, ניתן יהיה להשיג הרבה כי, רובם ככולם, ירצו האחד את השני בכדי ליצור שקט פוליטי ותעשייתי עד לאחר הבחירות. לאחר שיבחר ראש עיר ותבנה הקואליציה "שוב נתחיל מחדש".

שבת שלום ומבורך!