ביום חמישי הבא, (02.11.17), יתקיים אירוע פתיחה של פסטיבל היין זו השנה ה- 19 של יקבי מטה יהודה. פסטיבל שהפך לאירוע נחשב לחובבי היין במטה יהודה ומכלל חלקי הארץ. אירוע מושקע בו מציגים כל יינני האזור את תוצרתם, ותיקים לצד חדשים ומה שביניהם. מטה יהודה נחשבת לחלוצת פסטיבל היין ולא רק, שכן, מח' התיירות במועצה הפכה לשם דבר, ראשי מועצות אזוריות נוהגים להגיע לסיורים מקצועיים בכדי ללמוד על התנהלות כאזור תיירות משגשג ועל חזון ויישומו הפרקטי כמודל לחיקוי.

לקראת פסטיבל היין שיתקיים למשך 4 סופי שבוע, ערכתי ריאיון עם שתי נשים בעלות יקב בוטיק - לאה מטלר מיקב 'מטלר' ובת שבע מארק מיקב 'הדר' (שלראשונה ישתתף בפסטיבל). שני היקבים ממוקמים במושב עגו'ר באזור עמק האלה, והתווספו ליקב הוותיק - יקב עגו'ר.  

לאה ובת שבע ביחד עם בני זוגם היינץ ופיטר הקימו את היקב עקב לצד אגודל. ריאיון מזווית מעט שונה מפי שתי נשים שמונעות מאהבת המקום והאדמה.

משפחת מטלר

לאה מטלר נשואה להיינץ שעלה משוויץ ולהם 3 בנות, לאה גננת מזה כ- 30 שנה ובעלת גן פרטי בהוד השרון, גדלה בשכונת מורשה ברמת השרון להורים יוצאי עיראק "ששמרו עליה מכל משמר" לכן, הורשתה ללכת לחוגים ולהיות תחת עיניהם הפקוחה. שרתה בגרעין נח"ל של הנוער העובד והלומד.

אימה, אבלין ז"ל, נפטרה לפני כחודשיים ועבדה כמבשלת בביתם של לאה ויצחק רבין ז"ל במשך 30 שנה, ובביתו של משה דיין ז"ל כמנהלת משק הבית. "אימא שלי הייתה אישה מאוד צנועה ואהובה וכל מה שהיא עשתה יצר קסם. בכל יום שישי יצחק רבין ז"ל והנהג שלו היו מגיעים אלינו לאכול קובה, אני זוכרת כיצד יצחק היה יושב עם אבא שלי בסלון וביחד היו מנהלים שיחות בענייני דיומא. את היינץ הכרתי בגרעין בהוד השרון ומאז אנחנו יחד. בשעות הפנאי אני מציירת, מנגנת בגיטרה ויוצרת בקרמיקה. עד לפני שנה נהגתי לנסוע בכל בוקר להוד השרון ולעבוד כגננת בגן הפרטי שלי, יחד עם  ביתי צוף שהמשיכה את לימודי התיכון בהוד השרון. בשנה האחרונה הורדתי הילוך, הגן מתנהל עם גננת מחליפה ואני פחות מוגבלת. לפני כ- 5 שנים עזבנו את הוד השרון ועברנו לגור במושב עגו'ר. היינץ ואני הבנו כי אנחנו רוצים לחיות במרחב פתוח וקרוב לאדמה. היינץ הוא איש שורשי ומוכשר שעבודת כפיים היא אהבתו הגדולה, ביחד התחלנו לחרוש את האדמה והקמנו את היקב".

בת שבע מארק נשואה לפיטר, נולדה באשקלון לאבא איש צבא ואימא אחות במקצועה, אביה שימש  בתפקיד השליש הצבאי של כמה מנשיאי מדינת ישראל לכן, משפחתה עברה להתגורר בירושלים. שירתה בצבא כקצינה בבה"ד 12 בקורס מ"כיות. את פיטר הכירה באמצעות חברה שביקשה ממנה לערוך לפיטר טיול מודרך במדבר יהודה כאשר הגיע מארה"ב לביקור בארץ, מגיל צעיר בת שבע הייתה ידועה כטיילנית ומטפסת הרים בלתי נלאית. לימים הם נישאו ולהם 4 ילדים. לאה בעלת תאטרון ילדים מזה 25 שנים, היא מספרת סיפורים וחרשה את הארץ בהצגות לילדים, לאחרונה הביאה שחקן מחליף לעבודתה מאחר ומיצתה ובעיקר כי היא עסוקה בבניית היקב בבעלותם. פיטר נגן ראשון בקונטרבס בתזמורת הפילהרמונית הישראלית בניצוחו של זובין מהטה. (ביום הריאיון פיטר נסע לטור הופעות של הפילהרמונית בארה"ב). בת שבע ופיטר התגוררו בהוד השרון ולפני כשנה קבעו את ביתם בעגו'ר.

ילדי משפחת מארק

"לפני כ- 10 שנים פיטר ואני השתתפנו בערב חובבי יין ונדלקנו על הרעיון. פיטר היה בין החלוצים בארץ שייצר בירה בבית. באותו ערב החלטנו כי נעלה דרגה את רעיון ייצור יין ובמהלך השנים הפקנו יין 'נחמד' והבנו שהתהליך לא שלם ושצריך לעשות את תהליך היצור מבראשית. החלק הארי ביצור יין הם הענבים מהם הכל מתחיל. שנינו מאוד מחוברים לאדמה, אני נחשבת לטיילת בלתי נלאית טיפסתי על הקלימנג'רו, טיילתי בגרוזיה, נאפל ובעוד מקומות בעולם, במהלך השנים רציתי מקום בו אוכל לצאת מדלת ביתי ולהיות חלק מהטבע. לפני כ- 4.5 שנים קנינו משק נטוש בעגו'ר, נטענו כרם כחלק מחלום החלוציות שלנו, ונסענו מהוד השרון לעגו'ר לטפל בכרם ורק לפני שנה עברנו לגור במושב לאחר שסיימנו את בניית הבית".

 

לייצר יין זה סיפור אהבה?

לאה: "בהחלט סיפור אהבה ולא בהכרח רק רומנטי. זו עבודה סביב השעון, השקעה כלכלית מטורפת, עבודה תובענית ויומיומית. ועל אף שזה מתחיל מאהבה אפשר גם להתייאש במהלך התהליך. כמו ילד טיפוחים ולהבדיל, בתוך חבית. יין לא יוצא לעצמאות עד שהבקבוק יוצא תחת ידייך כמוצר מוגמר. לתפיסתי זו תשוקה אמתית".

בת שבע: "יין מסמל דברים רבים, חברותא, אהבה, נתינה שמתקבלת בחזרה. הכי מפעים בתהליך הבציר מסתכלים על השתיל הקטן שמתקיים בזכות שלושה מרכיבים: אדמה, מים ושמש, בפרקטיקה זה מה שנדרש שלושתם נותנים כל כך הרבה. השתיל הופך לכמות סוכר היסטרי כי בלעדי המתוק לא יצא יין. בעיניי זה משהו גדול ורוחני כחלק מנפלאות הטבע. אין ספק שזה סיפור אהבה".

שתפו את הקוראים בחלוקת העבודה ביניכם כבעל ואישה פרטנרים שמייצרים יחד יין?

לאה: "יחד אנחנו חולקים ומטפלים בכרם בכל מובן. היינץ עושה את מרבית העבודה הפיזית הקשה ועובד על הקרשר (מכשיר מעיכה) וסחיטה של הענבים, אני מנכשת את העלים במו ידיי מהכרם, בודקת שהיין זורם היטב למיכלים, שוקלת את החומרים ומנהלת את הרישומים, היינץ בוחש ועושה את כל העבודה הפיזית הקשה. במהלך החודש הראשון הפעולה יומיומית ולכל האורך אנחנו מקיימים עבודת צוות מוחלטת".

בת שבע: "עבורנו חלק מההגעה לאזור היה לעשות פרויקט במשותף כזוג. אני חייבת לומר שזה סוג של התרעננות וחידוש הזוגיות. פיטר הוא הידען בינינו הוא אוטודידקט ובעל ידע עצום ואני הפועלת. אני מוציאה פיזית את העשבים ומנקה כל הזמן. תקופת הבציר הוא אירוע חברתי חברים מגיעים לסייע וביחד אנחנו מנהלים אופרציה מאחר וזה כרוך בעבודה רבה וידנית. בחודש הראשון היין בתסיסה ומחויב לערבב אותו כל שעתיים כעבודה סיזיפית. כיקב בוטיק קטן כל העבודה הינה ידנית. פיטר מדייק בכמויות ובמה שנדרש ועבד ביקבים אחרים בכדי ללמוד את התהליכים. ריסוסים אני עושה לבד כל עוד יש לי כוח אני שם לגמרי."

לאה והיינץ מטלר

איזה יין אתם מייצרים?

לאה: "אנחנו מייצרים יינות אדומים קברנה סוביניון ומעט פטיט וורדו ומכרמים אחרים אנחנו מביאים מלבק, מרלו, סירה ועושים 'בלנדים' - תערובות מכמה יינות מהם מפיקים יין חדש. יקב מטלר הוא יקב בוטיק קטן שמייצר עד 3,000 בבקבוקים בעונה."

בת שבע: "אנחנו מייצרים קברנה פרנק וסירה (שירז) - יינות אדומים. לפני כשנה נטענו זן של ענבים לבנים שנקרא פרנצ' קולומבר ממנו מייצרים יין לבן. אנחנו מייצרים כ- 2,500 בקבוקים ולא מאיימים על אף יקב.." (אמרה בצחוק. א.ב.ע)

כייננים ובעלי יקב המועצה מסייעת ונותנת לכם מעטפת, היכן זה בא לידי ביטוי?

"מח' התיירות של מטה יהודה היא דוגמא ומופת למתן שירות מכיל, מחבק ועוטף בכל מובן. ערן אוחנה, ברק וחני בן יהודה, מהרגע שהגענו לאזור דואגים לפרסום, הבאת קבוצות ועיתונאים, כל העת הם עם היד על הדופק בניסיון להרים ולשדרג את המקום כגבוה בארץ. הם מודעים לקשיים ומסייעים היכן שרק ניתן. מעבר לכל העזרה והתמיכה הם מציבים לנו אתגרים, דוחפים למתווה של הסדרת יקבים ונוטעים בנו תחושת ביטחון ואהבה.  בכל זמן ועת הם זמינים ומפרגנים בכל הזדמנות, כל כך בולטת העובדה שהם אוהבים את העבודה שלהם ואותנו!! הפרגון מגיע להם בזכות מי שהם ומכל הלב אנחנו באמת חושבות שאין מח' תיירות כזו בכל העולם. שאפו גדול למועצה יש במה להתגאות ותענוג גדול".

 מתקיימת ריאקציה בינכם ובין השכנים הוותיקים מייסדי המושב?

"בוודאי. אנחנו בקשרי חברות נהדרים עם השכנים הם מאוד מפרגנים ומסתכלים בהתפעלות על העשייה שלנו ודואגים להשמיע לנו. מתקיימת בינינו מערכת יחסים מאוד נעימה, עם אסנת המבשלת, גרשון ג'מו, שוקי, משפ' אשכנזי, דני משה, נפתלי מהכבשים ועוד רבים וטובים.  כל עניין הקהילתיות מעט השתנה, בשנים עברו אנשים היו עסוקים בהישרדות יומיומית. עניין החיים הקהילתיים לא זרים לנו מאחר ובהוד השרון גרנו בשכונה קהילתית".

בת שבע ופיטר מארק

האם יש קשר שוטף עם ייננים במטה יהודה?

"כן, יש קבוצת וואצאפ משותפת לכל הייננים, אנחנו משתתפים במסיבות וסיורים עיתונאים סביב הפסטיבלים ופר אירועים שהמועצה מזמנת לנו, ובשוטף אנחנו נעזרים אחד בשני. כמובן שישנם שיתופי פעולה אישיים, במקרה שלנו אנחנו משתפים בינינו מידע ובסה"כ רוב הייננים מאוד ידידותיים, כל יינן והאינטרפרטציה שלו."

מדוע יין ולא בירה?

לאה: "אנחנו מייצרים בירה בכמות קטנה. יין מסמל עבורי המון עומק, רוחניות, תשוקה, ילידיות  ומתקיים בינינו תהליך של 'תן וקח' נותן מול מקבל כתהליך מהמם. בענבים יש משהו שמסמל בעבורי חיים, נוזל וצבע".

בת שבע: "גם אנחנו מייצרים מעט בירה לקניינים. בירה מבשלים, הגרעינים יבשים לא כתהליך טבעי. ייצור בירה אורך כשבועיים. ייצור יין נערך באורך רוח והשתנות, כתהליך הרבה יותר חי. אתמול לפני שפיטר נסע לחו"ל אמר לי: "תשמרי על השמרים שיהיו שמחים". ההתייחסות לייצור חי מאוד מורכב ומעניין".

אתם נערכים לפסטיבל היין כאירוע משמעותי?

בת שבע: "אנחנו ממש מתרגשים לקראת הפסטיבל כמשתתפים בפעם הראשונה. פיטר ביחד עם עוד חמישה חברים/נגנים מהפילהרמונית יקיימו 2 קונצרטים אצלנו בסוכה שהייתה בעבר לול והוסבה לאולם קונצרטים קטן באמצע הכרם. נשמח שיגיעו אלינו לשתות ולקנות יין וליהנות מקונצרט. מעבר לזה בשבתות נערוך בראנצ'".

לאה: "התכונה סביב הפסטיבל מרגשת, המבקרים בפסטיבל טועמים את היין שייצרנו ואנו חווים יחד איתם כיצד היין מתגלגל על הלשון. בסופ"ש נארח ביקב בתיאום מראש ויהיה כיף גדול".

נשים שמייצרות יין נחשבות 'פורצות דרך' כעניין אטרקטיבי?

 "ידוע שחוש הטעם של נשים מפותח הרבה יותר מגברים. בשנים האחרונות ישנן נשים בתעשיית היין ביקבים גדולים ונחשבים כמו ביקב קדמא בכפר אוריה ובצפרירים. ישנה פריצת דרך של נשים בתחום ייצור יין כמגמה שהולכת ומתחזקת".

שאלה מצחיקה (או שלא) ברמה האישית אתן אוהבות ושותות יין?

"ברור!!!!!

אנחנו שותות הרבה זה בריא וטעים לנפש ולגוף ולמרות שאנו שותות הרבה אנחנו מצליחות לקום מוקדם בבוקר..."

הריאיון התקיים בחצר ביתה היפה והמרשים של לאה מטלר, בטרסה מתחת לכרם ובאופק הירוק והמהמם של האזור. בשיחה שוטפת הובהר כי בין שתי המשפחות מכנה משותף רחב מאוד:

שתי המשפחות גרו בשכנות בהוד השרון.

לאה ובת שבע עבדו יחד באותו גן ילדים.

יש להם הרבה חברים משותפים.

שתיהן היו יחד בהריון, לאה ילדה את טס ובת שבע את איה, שלימים הן חברות בלב ובנפש עד היום ושתיהן אמניות. (הן סיפרו כי החתונה של איה התקיימה במהלך שישי שבת, בשבת נערכה סדנא לציורי גוף ואיה ציירה על הבטן ההריונית של טס) ומעבר לעובדה שהן כמו אחיות שתיהן נשואות לבעלים ששמם גיא.

צוף ביתה של לאה ומיקה של בת שבע בנות אותו גיל לערך וגם חברות טובות.

לאה ובת שבע ישראליות שורשיות התחתנו פיטר והיינץ שעשו עלייה משוויץ וארה"ב, ובעלי תחומי התעניינות באופנועים, ייצור בירה ויין ובעיקר בעלי ידיים טובות כ- handyman's

בת שבע ולאה עשו מפנה מקצועי לטובת ייצור יין, הן אוהבות אדם ובעיקר חברות טובות. ונכר היה על שתיהן כערבות זו לזו בפרגון ההדדי, בשכנות טובה ובכלל.

בכדי להבין לעומק את השורות הבאות נדרש יהיה לבקר אצל משפ' מטלר ומארק. לאה ובת שבע גרות בבתים יפים במיוחד ובמיקום עוצר נשימה, מטופח וטבול בירוק כחגיגה לעיניים ולנשמה. נוסיף לכך את שתי הנשים הקסומות, עמוקות מסבירות פנים ונעימות ומי צריך יותר?!

ההפסקה שלקחתי מהחיים לשעתיים קסומות הרגישה לי גן עדן ומילוי מצברים. ולחשוב שכל הקסם בהתגלמותו מתחת לאף ובמרחק 15 ד' קצרות מבית שמש - מתמיה. רוצו לבקר!!

להזמנות: יקב מטלר -   050-2802554   יקב הדר - 054-4612821.

אני מאחלת לשתי המשפחות, חדוות יצירה, הצלחה בדרך החדשה שבחרו בבריאות והפצת אור, זרימה ושמחה (אותי שמחתן)  היו ברוכות.

כאמור, מומלץ להגיע לפסטיבל היין שייפתח באירוע מרכזי וחגיגי שיתקיים ביום חמישי ה-2.11 החל מהשעה 19:30, במלון יד השמונה. באירוע יציגו 34 יקבים מהאזור. המבקרים יוכלו לטעום ממבחר יינות משובחים מכרמי האזור, יכירו ייננים ובעלי יקבים, האירוע סביב שולחנות בר ומוסיקה, המבקרים   ייהנו מאוויר ואווירה צלולים כיין לנוף הרי ירושלים הפסטורליים.

עלות הכניסה: 60 ₪ כולל כוס יין וטעימות ללא הגבלה.

במהלך 4 סופי שבוע יתקיימו אירועים במסגרת הפסטיבל שיכללו סיורים מודרכים ביקבים השונים ואירועים נקודתיים. לפרטים נוספים בקרו באתר המועצה האזורית מטה יהודה -  

www.tour-yehuda.org.il ובמח' תיירות המועצה – 02-9958650

שבת שלום ומבורך!