ריאיון עם רוני אוהב ציון, מעצבת אופנה צעירה ומוכשרת שהחלה את צעדיה הראשונים באזורנו בעלת סטודיו וקולקציה חדשה ומרעננת. כיצד אופנה משפיעה על חיינו, היכן עבדה בטיול קשוח בדר' אמריקה, מקורות השראה? משמעות סבתא עליזה בחייה והיכן תהיה בעוד 5 שנים?  

רוני, 22, מתגוררת במבשרת ציון, בכורה מתוך 3 אחים, שרתה בגזרת לבנון כמדריכת ספורט - איסוף קרבי. לאחר הצבא נסעה לבד לטיול  קשוח בדרום אמריקה משך שנה, 7 חודשים מתוכם עבדה בג'ונגל בבוליביה במקלט לחיות פרא עם פומות, דובים קופים ועוד, וניהלה את מח' הציפורים. מציירת פורטרטים ונשים מגיל צעיר כשרון שעובר בגנים (אימה ציירת). "בתיכון השתעממתי בשיעורים מחברות הלימוד שלי היו מעוטרות בסקיצות וציורים". מגיל צעיר מנגנת על פסנתר כחלק מאיזון אישי, לדבריה מוסיקה עוטפת הכל. למדה במכון אבני בת"א תדמיתנות ותפירה.

עליזה סבתא של רוני גידלה אותה ואת שני אחיה כאשר הוריה היו עסוקים בבניית העסק שלהם בתחילת הדרך.

מה היחס שלך לאופנה?  

"אופנה היא כרטיס ביקור, ת.ז. והיומיום שלנו. מה שיאמר במפגש הראשון זה המראה הראשוני. אני תמיד אומרת לכל מי שרוצה לשמוע "איך שאת נראית זה מי שאת" אין הפרדה, גם אם אישה לא מחוברת לאופנה זו חבילה כמכלול כמו חיוך או אמירה עושה רושם לכאן ולכאן - כך באופנה. אנשים משקיעים במה שהם יאמרו והרבה פחות במראה. דוגמא קלאסית בסרט 'השטן לובשת פראדה', השחקנית הגיעה לריאיון עבודה עם סוודר מרופט וזכתה לחוסר התייחסות על גבול הזלזול.. חלק מהשקעה בקו"ח הוא המראה החיצוני ולאחריו שנשדר."

אז לתפיסתך נכונה הקביעה כי לבוש משפיע באופן ישיר על תהליך קבלת ההחלטות אפילו בראיונות עבודה?

"לצערי זה נכון. לפעמים מפספסים ולא צריך להתנהל כך. יש לי חברה סופר אינטליגנטית שלומדת ממשל ויש לה עתיד מזהיר אולם, היא מתלבשת כמו נערה בתיכון עם סניקרס וטי-שרט ובכדי לעשות רושם לעיתים צריך להתאים עצמך, לא תמיד מייחסים חשיבות למכלול, ומבלי שנבין זה משפיע. בעולם האופנה זה מאוד ניכר ומשחק תפקיד גם אם נדמה שלא. לעיתים נדרש לשחק את המשחק גם אם הוא לא חלק מהאג'נדה. אני עורכת השקה של הסטודיו והקולקציה שלי בעוד כשבוע, לא אוכל להתלבש עם שמלה שלא קשורה כי כולם מדברים את העשייה שלהם. בעיניי עולם האופנה מאוד מורכב, הוא עולם 'שטחי' במרכאות אולם יש בו הרבה עומק ורבדים."

מדוע בחרת בתחום עיצוב אופנה?

"מאז שאני זוכרת את עצמי תפרתי בגדים ביחד עם סבתא שלי עליזה. משך שנים ישבתי על ידה והיא  תפרה בגדים עבורי. עם הזמן ובגיל צעיר הבנתי שאני מעט חריגה בסביבה שלי. נהגתי ללכת לביה"ס עם שמלות, עקבים, סרטים ופרטי לבוש אחרים, בזמן שחברות שלי היו מגיעות עם ג'ינס קרוע, נעלי טבע וטי-שרט. המורים היו מתקשרים לאימא שלי בשאלה קבועה "ראית איך רוני התלבשה היום?" נהגתי לעצב פרטי לבוש לחברות ובשלב מסוים המורות היו שואלות אותי היכן רכשתי את הבגדים. נהגתי להסתובב בשווקים ולקנות תכשיטים וכל מה שקשור לאופנה זה חלק ממי שאני. עם הזמן, חלמתי להפוך את האהבה שלי לאופנה ולהתמקצע. לא ממש ידעתי כיצד לנתב את זה והסטודיו שלי נוצר כחלום שהתגשם. לפני כמה חודשים ציירתי סקיצות שעיצבתי, התחלתי לחפש מתפרות והבנתי שעדיף להעסיק תופרת וכך היה, לאחריו חיפשתי מקום בו אוכל לייצר, לא "במקרה" נפלה לידי הזדמנות למבנה באזור התעשייה הר טוב, סמוך למפעל של הוריי, תוך כמה ימים הקמנו את הסטודיו, הקולקציה התחילה לקרום עור וגידים והכל התרכז למימוש החלום ומקום משלי".

 

מהיכן את שואבת השראה?

"לפני הכל מסבתא עליזה! מאז שאני זוכרת את עצמי היא הייתה שם עבורי לעיתים מבלי שאבקש ומאחורי הקלעים. סבתא אישה צנועה מעולם לא לקחה קרדיט גם על דברים מדהימים שהיא עושה, ברור לי שבלעדיה לא הייתי מגיעה עד הלום היא חלק בלתי נפרד ממני ומלווה אותי אישית בכל שעל.

רוני וסבתא עליזה

אימא שלי אתי היא מקור השראה נוסף, אני כל כך מודה על השילוש הקדוש: סבתא - אימא – ואני, לשתיהן יש מקום גדול בחיים שלי. סבתא פיקסה אותי למקום בו אני רוצה להיות, אני אוהבת את סגנון הלבוש משנות ה- 60, לקחנו דגמים מתקופה זו ושידרגנו אותם עם נגיעות שלי. שואלים אותי תמיד למה קראת לעסק שלך bir kadin הפירוש המילולי מתורכית - אישה אחת, סבתא שלי שהביאה את כל כולה, היא היסוד ואין סיכוי שהיא תשאיר משהו מחוץ למשוואה היא  ע-נ-ק-י-ת!"

רוני אוהב-שלום ואמא עליזה

מלבד סבתא עליזה הושפעת ממקורות נוספים?

"קוקו שאנל כאישה מרהיבה וגדולה בעיניי. אין סרט, ספר או מאמר שלא קראתי עליה. היא פורצת דרך, אישה חזקה ומעוררת השראה עבורי.

לכל דגם שלי יש שיר שמתלווה אליו. אני שומעת שיר ורואה בעיני רוחי איך אישה יכולה להראות ומה היא לובשת, שיר רומנטי או מחוספס, מוסיקה תמיד מתחברת לי לשנות ה- 60 כשנים הכי יפות ומוצלחות של עולם האופנה."

כיצד אופנה משפיעה על חיינו?

"אופנה היא דיבור והיא תמיד מעסיקה אותנו, אנחנו רוצים להראות כמו מודל לחיקוי. לנשים בדר"כ יש דמות ו- say אופנתי. כמו בעולם המוסיקה. סביב דמות מוזיקלית יש גם לוק. אביב גפן כיוצר בתחילת דרכו עם בגדי רשת ואיפור כבד, דיויד בואי רוד סטיוארט מיתגו עצמם גם בקוד לבוש. אופנה מושפעת ממוסיקה וקשורה להכל ובעיקר משפיעה על כולנו."

בחיפוש מהיר בגוגל עשרת המעצבים הכי נחשבים בעולם האופנה 7 גברים ו- 3 נשים הכיצד?

"באמת נתון מדהים. אני חושבת שהיום זה השתנה, הרבה נשים מעצבות ומובילות בעולם האופנה ולא רק בעולם האופנה. לגברים תמיד היה מקום רחב יותר בעשיה ובקריירה. בארץ יש יותר נשים מעצבות אופנה מגברים ואני שמחה על כך. אופנה היא המקום היחיד שנשים יכולות להיות יותר חזקות בו להבדיל מתחומים אחרים. אופנת גברים פחות התפתחה בשונה מאופנת נשים שעברה תהפוכות רבות."

לתפיסתך, נשים מעצבות לנשים נכון יותר?

"בהחלט כן. רוב המעצבים הגברים היו גייז המעצב אלכסנדר מקווין נהג לנעול לנשים עקבים גבוהים ולא קשורים וללא זיקה בין מראה לתחושה. מעצבים גברים אוהבים נשים רזות, שדופות וחיוורות שלא מייצגות נשים אמתיות. השינוי היה מחויב. נשים שמעצבות עבור נשים חשות ויודעות מה נשים אוהבות ויוצרות בדמותן. האתגר הגדול בעיניי לעצב לנשים אמתיות כל אחת והפרופורציה שלה. מעצב חייב לדעת שמעבר לעיצוב ציור כסקיצה זה לא העולם האמתי, מאחר ונידוי עולם שלם של נשים שאתה פונה אליהן ולא ממש נוגע בהן - פספוס גדול בעיניי."

את עובדת במרץ על הקולקציה לקראת ההשקה, ספרי על תהליך העשייה

"בגדול, הרעיונות מתורגמים לציור אמנותי וסקיצה, לאחריו אני יושבת עם התדמיתנית וביחד אנחנו הופכות אותו לישים, משנות לבגד יפה, נוח ופרקטי לא רק מול המראה. החזון שלי תוך כדי תנועה לייצר עבור כל המידות. התהליך לכשעצמו מאוד כייפי ומאתגר. לצד זה, הייצור קשה בעיקר למעצבים שמיצרים בארץ ולא מוציאים את העבודה החוצה, מאחר ומגוון הבדים בארץ מצומצם מעין תהליך של הפוך על הפוך, לעיתים אתה מתאים את הסקיצה לבד במקום הפוך ובכל זאת עצם היצירה הוא תהליך מעניין."

ההזמנה לאירוע ההשקה

אז מה תציגי בהשקה?

"קולקציית בגדים בקווים נקיים וגזרות נוחות. בגדים פרקטיים ומותאמים לכל שעות היום, בדים נוחים ויפים בגזרות שיש מקום לזוז בהם, בגדים עם גומי ללא רוכסנים. חשוב לי שאישה תרגיש נוח עם הבגד גם אם עלתה 2 ק"ג. בגדים שכל אישה יכולה למצוא במידה שלה ולהיות יפה בכל גיל. יוצא לי ללכת עם נשים לקנות בגדים ואני חווה את הקושי והחסימה שהן עוברות כי כך השוק יצר עבורן. נשים לא צריכות להשתנות בעבור הבגד. הבגדים צריכים להיות מותאמים וליצור עבורנו בטחון ולא ההיפך. למרות גילי הצעיר אני יודעת מה נשים רוצות להרגיש בתוך הבגד."

היכן תהיי בעוד 5 שנים?

"הכי רוצה להיות בין המעצבים החזקים בארץ. אני רוצה שנשים יכירו את השם והמותג שלי וידעו שאצלי הן תמיד ירגישו נהדר ונוח בבגדים שאייצר עבורן. אני מאחלת לעצמי ש Bir kadin יהיה מותג מוכר ונשים ידעו מה אפשר למצוא אצלי.

אני מאוד מעריכה מעצבים כמו סיגל דקל שמיתגה את עצמה בקו מאוד ברור ולא כולן אוהבות או חייבות לאהוב, אולם מרבית הנשים יודעות מה היא מציעה."

מדוע בחרת להקים את הסטודיו שלך באזור בית שמש ומטה יהודה?

"אני מאוד אוהבת את האזור. בגזרות ובבדים שאני מעצבת אני פונה לכלל המגזרים כולל דתיות וחרדיות שיכולות למצוא אצלי בגדים יפים. אשמח ללמוד על עולם האופנה שלהן והן ילמדו אותי ונוכל לעשות דברים יצירתיים ויפים יחדיו. הסגנון שלי ידבר גם אליהן באורכים ובבדים. אזור בית שמש מטה יהודה הוא אמצע מדויק בחיבור בין ירושלמיות לבין נשים באזור ובכלל אני אמצע בין שני העולמות."

שאלון קצר:

תל אביב או ירושלים?

"ירושלים"

שחור או לבן?

"שחור"

אישיות מעוררת השראה?

"באופנה קוקו שאנל, במוסיקה אביב גפן"

סרט או ספר?

"ספר"

שיר אהוב?

"אילנה של אביב גפן"

שטוח או עקב?

"עקב"

ארוך או קצר?

"ארוך"

חורף או קיץ?

"חורף"

מכנסים או חצאית?

"חצאית"

זוגיות בעינייך?

"חברות טובה שתכיל האחד את השנייה מבלי לשנות או להשתנות."

אסתי גינצבורג או בר רפאלי?

"אסתי גינצבורג"

מודליסטית נערצת?

"קארה דה לוין"

בהזדמנות זו אני מאחלת לכלל תושבי בית שמש ומטה יהודה שנה טובה, בריאה ומבורכת בעשייה."

רוני כשמה כן היא מלאת שמחה, כשרון ואופטימיות. ביחס לגילה הצעיר היא מדויקת ומפוקסת לעבר הגשמת החזון שלה למציאות. בהתחשב בעובדה שיש לה גיבוי מהוריה היא צנועה ונחושה מאוד להצליח בזכות עצמה, לא מובן מאיליו, אך לא ממש מפתיע, הוריה הקימו עסק משפחתי מצליח בכוחות עצמם ובעשר אצבעות (מפעל אוהב ציון) ושומרים בקנאות על פרטיותם תוך צניעות מעוררת השראה.

בימים אלו הסטודיו של רוני עובד בקדחתנות על השלמת הקולקציה לקראת ההשקה החגיגית בה יוצגו הדגמים ותתקיים מכירה, נשות בית שמש ומטה יהודה מכלל המגזרים מוזמנות להתארח:

יום רביעי, כב' באלול, 13.09.17, החל משעה 18:00-21:30, רח' היצירה 3, אזה"ת הרטוב א' - בואו בשמחה!

נאחל לרוני הצלחה, פריחה, חדוות יצירה וברכה בעמלה.

שבת שלום ומבורך!