לפני כשלוש שנים ערכתי ריאיון עם חגי אליאס, ספר אנונימי שהגיע לעיר עם רזומה של 20 שנה כספר צמרת מצליח מאוד מחולון, שנפל לסמים קשים ועבר שני סבבי גמילה מורכבים והצליח להמציא עצמו מחדש. מה נשתנה, על חוויית הפינוק וההרצאה בפני אסירות בנווה תרצה, מה בית שמש בעבורו ומהי התובנה הגדולה של חייו? 

 

ספר על המספרה והעבודה שלך?

"פתחתי את המספרה לפני כשנתיים וארבעה חודשים מאחר ולא הייתה לי ברירה. כשהגעתי לבית שמש התחלתי לעבוד באחת המספרות בעיר וכשסיימתי לעבוד שם נכנסתי לדיכאון כי חיפשתי עבודה וזה לא צלח. בית שמש מלאה במספרות ולא הכירו אותי, הייתי חסר ביטחון ברמה האישית (לא מקצועית). בהוויה שלי לא חשבתי לפתוח מספרה ב- 7 שנים הקרובות, אך אבא שלי וגיסי הצילו אותי כשדחפו אותי לפתוח מקום משלי תוך ליווי ועזרה כספית. כך מצאתי את עצמי בעל מספרה ותודה לאל העסק בצמיחה מתמדת."

אני זוכרת מהריאיון הקודם אתך שחששת מאוד להתמודד עם עסק חדש ולבד, היום בדיעבד מה קרה?

"בדיעבד, הצליח לי הרבה מעבר למצופה. אני חווה יומיום אהדה, חיבוק חם ובעיקר את הנהירה של נשים למספרה. אין לי מילים לתאר את התחושה העילאית הזו."

מי הן הלקוחות שלך?

"אני חושב שהבאתי משהו קצת אחר שנשים אוהבות ומתחברות אליו. המספרה שלי היא לא בית מרקחת נשים יוצאות בסטייל ומאוד מרוצות. יש אווירה של כיף ומוסיקה, צחוקים ושיחות ערות אוירה של בית, מי צריך יותר מזה? לצד זה יש לי כלל ברזל ואני שומר עליו בקנאות, אף אישה לא מדברת על אף קולגה או ספר אחר ואין ריכולים. כשאני רואה ראש יפה אני מפרגן כשאני רואה ראש פחות יפה בחיים לא אשאל מי עשה את זה. נשים יוצאות מהמספרה ברמה גבוהה ומרוצות מאוד - זה הרווח האמתי של שני הצדדים."

סיפור חייך מעורר השראה בכל מובן, מהיכן מגייסים כוחות?

"שאבתי כוחות מהוריי היקרים ואחיותיי ומהדודים שלי בבית שמש. עיקר הכוח נבע מהרצון שלי להצליח ולהוכיח לעצמי ולעולם שאני יכול ומסוגל. כשאני חושב על כך עמוק פנימה אני אדם מאוד חזק."

מה התובנה הכי משמעותית אליה הגעת?

"אם אין אני לי מי לי", בשורה התחתונה אם אדם לא עושה למען עצמו אף אחד לא יעשה עבורו. בגיל מאוד צעיר הגעתי לגבהים מטורפים בכל הפרמטרים של סטטוס, הצלחה וכסף גדול, ומצד שני חוויתי על בשרי את המקומות הכי נמוכים שאפשר לתאר או לדמיין. אני זוכר כשהגעתי לבית שמש משך שנה נסעתי על רכב בדמות גרוטאה ששווה 1,000 ₪ ללא מזגן והודיתי על כך כל רגע. כשאני חושב על זה, לפני 10 שנים כשהייתי בשיא ההצלחה לא הייתי עולה על רכב כזה לנסיעה של 5 דקות. חומר כבר לא עושה לי את זה מאחר וסדרי העדיפויות שלי השתנו מקצה אל קצה. פעם יכולתי לקנות ג'ינס ב- 2,000 ₪, היום בחצי מהסכום אני יכול לקנות לעצמי קולקציה שלמה."

אז מה כן עושה לך?

"העבודה שלי עושה לי את זה, לתת ולהעניק, לאהוב לעזור למי שאפשר אלו הם דברים שהכי עוזרים לי למלא את הבור שנפער בתוכי עם כל מה שעברתי. היום אני נהנה יותר לתת מאשר לקבל." 

חגי עבר שני סבבים של גמילה מסמים במוסד רטורנו (מעל צרעה), מאז שחייו השתנו לטובה הוא מקפיד אחת לכמה חודשים לבקר את הבנות ברטורנו ולהעביר איתן יום מפנק.

 

מדוע אתה מקפיד על קשר שוטף עם רטורנו כמקום קשה לכל הדעות?

"זה המקום שהציל לי את החיים. אני כל כך מזדהה עם הבנות שחוסות שם. אני אוהב לפנק אותן בתספורות וצבעים, מספר להן את סיפור חיי, באמצעותן אני מחזק ומתחזק. זה המעט שאני יכול לעשות בעבור המקום הזה. אחרי כל ביקור אני מרגיש שהנשמה שלי מתמלאת באנרגיות טובות, כמו דלק לכמה חודשים."

השבוע פינקת והופעת בפני אסירות בכלא נשים 'נווה תרצה' איך נוצר החיבור?

"אין לי מושג איך אבל הם הגיעו אליי. קיבלתי טלפון מקצינת החינוך של הכלא שהזמינה אותי להרצות בפני האסירות ולפנק אותן. הם כנראה שמעו על סיפור חיי כמעורר השראה וביקשו ממני להשתתף, הם עושים זאת בשוטף.

האמת הופתעתי והתרגשתי ברמות מטורפות. לילה קודם לא הצלחתי להירדם מרוב התרגשות. הלכתי לנווה תרצה עם עובדים שלי, שכרתי בחורה מקצועית שקולעת צמות מעניינות. בכניסה לכלא עברנו במשך חצי שעה תדריך ובדיקות. נתבקשתי לא לספר היכן אני גר ולתת מעט אינפורמציה על חיי בהווה. הוכנסנו למועדון הנשים ושם סיפרנו, עשינו פאנים וצמות ופינקנו כ- 40 אסירות. נתתי להן טיפים לשיער בריא והתאמתי מס' צבעים לשיער לכל מי שביקשה. השתדלתי להסתכל לכל אחת מהן בעיניים ולתת לכולן הרגשה טובה ונעימה.

אחרי הטיפוח סיפרתי את סיפור חיי בפני 60 נשים שחשבו בהתחלה שנגמלתי מגראס זה הרושם הראשוני שנוצר להן עליי. כשהן הבינו תוך כדי הרצאה שהייתי נרקומן גמור מזריקות, גניבות והייתי זרוק בתחנה המרכזית תל אביב כמו הומלס הן לא האמינו. תוך כדי הרצאה בכיתי בטירוף כמו שלא בכיתי בשנתיים האחרונות. סיפור חיי יצא החוצה בטבעיות כמו סרט נע ובאופן הכי אמתי. תוך כדי בכי הן קמו חיבקו והכילו אותי, משהו באנרגיה של ההרצאה פתאום השתנה. הן שאלו שאלות וקיבלו תשובות. חוויתי מפגש מאוד מאוד חזק ומרגש, והן היו מדהימות בכל המובנים!

בסוף היום העמוס רגשית אמרה לי קצינת החינוך שמזמן היא לא חוותה מפגש כזה עוצמתי, כי מגיעים לכלא הרבה אנשים לתת הרצאות וקורה בהרבה מקרים שהאסירות לא מתחברות בשונה, מהמפגש איתי. אני יכול להבין את המקום שלהן כי הייתי בשולי החברה והעברתי להן את התחושות שלא היו זרות לשני הצדדים. משמח אותי כי קצינת הביקור אמרה שתזמין אותי שוב בעוד כמה חודשים. אני כל כך מודה על הזכות."

בהתחשב בעובדה שאתה בבית שמש קצת פחות משלוש שנים, מה בית שמש בעבורך?

"וואוו. אם הייתי יכול לחבק את בית שמש בחיבוק אחד הייתי עושה זאת. אני מאוד מאוד אוהב את העיר ואת האנשים בה היא מתאימה לי כמו סיר ומכסה. אני אוהב את המיקום, הירוק הפתוח, החום האנושי, האהבה והחיבור שלי עם האנשים בעיר ובאזור. עיר חמה מאוד והכל כיף פה."

חגי מעולם לא למד ספרות הוא החל לספר ולעשות תסרוקות מגיל 13, ובגיל 14 כבר ניהל עסק משלו.

כיצד אתה מסביר את העובדה שמעולם לא למדת ספרות ואתה נחשב לספר מצליח?

"כישרון מולד או מתנת אל מה שתבחרי. אני חי ונושם את העבודה שלי, כל פעם מחדש אני ממציא את עצמי. אף פעם לא עניין אותי ללמוד, ההשראה שלי באה מחלומות בלילה, טלוויזיה, לקוחות שלי, ממגזינים. מספיק לי לראות פעם אחת משהו שמדליק אותי מיד אני קולט, מנסה וממשיך הלאה.."

תאר יום עבודה שגרתי שלך.

"המספרה נפתחת בשעה 09:00 ע"י העובדים שלי. אני מגיע בשעה 10:00, עובד ללא הפסקה עד השעה 19:00 ולא יאוחר משעה זו. כך קבעתי לעצמי ומשתדל לא לחרוג. בסוף יום עבודה אני מגיע הביתה עושה מקלחת טובה משיל מעליי את היום, רואה טלוויזיה, מידי פעם הולך לבית קפה, סרט או לים. אין לי הרבה חברים מתוך בחירה, אני מאמין במעט חברים איכותיים. אני לא אוהב רעש מלבד המספרה כמקום עבודה ואחרי זה אני צריך את השקט שלי."

יש לך קולגות בעיר?

"לא ממש. אני מפרגן למי שמגיע לו ומעבר לזה הכל בסדר. אני לא חבר בשוטף של הקולגות שלי."

 היכן תהיה בעוד שלוש שנים?

"במספרה שלי, בבית משלי עם גינה ובריכה, בזוגיות עם ילד כך אני רוצה ומאמין שה' אוהב אותי ולכן אקבל."

מהי פסגת חלומותייך?

"אני עכשיו בפסגת חלומותיי."

את מי הכי היית רוצה לפנק ולטפל לה בשיער?

"את ביונסה, אני חולה עליה!!"

מה עם אהבה?

"כרגע אין לי. אני מחכה לה בציפייה דרוכה ומאמין שהיא תמצא את דרכה אליי."

מדהים לקרוא את הסטטוסים שלך בפייסבוק שגוררים לייקים ותגובות רבות. מה זה עושה לך?

"אני כותב באהבה ומכל הלב ומאוד אוהב את זה. אני משתף באופן אותנטי ופתוח את המחשבות והסיפור שלי על סמים ובכלל בכדי לשחרר מעצמי, ובאמת אני חווה תחושת שחרור עם הכתיבה. אני חושב שבתת המודע תקעתי יתד בכדי להזכיר לעצמי שחלילה אסור לי לחזור למקומות השחורים שהייתי בהם, כי יש לי הרבה מאוד להפסיד. התגובות הרבות מחממות לי את הלב ונותנות לי תחושת רשת ביטחון רחבה. כיף גדול."

שאלון קצר:

בית שמש או חולון?

"בית שמש עם הרבה סימני קריאה!"

שיר אהוב במיוחד?

"חופשיה של שרית חדד - מציע לשמוע את המילים.."

פייסבוק או אינסטגרם?

"פייסבוק עם הרבה רגש."

שיער קצר או ארוך?

"ארוך"

בלונד או גוונים?

"גוונים אבל לא מוגדרים כמו מעבר חצייה – מעניינים!"

חריף או מתוק?

"גם וגם באותה מידה."

צבעוני או שקט?

"צבעוני"

צבע אהוב?

"צהוב"

ולסיום, תרצה להוסיף משהו?

"אני מודה שהעיר בית שמש עשתה לי מאוד טוב. לא חלמתי שאגיע למצב בו אני מודה יומיום ולאורך כל היום על המתנות הגדולות שקיבלתי חזרה מהחיים.

פעם שמעתי משפט חכם שהפך נר לרגליי: "המטרה בחיים היא לא האושר, היא להיות מועיל, להיות מכובד ורחום, לעשות שינוי כלשהו שיעיד כי חיית וחיית טוב." (ראלף וולדו אמרסון).

 נדמה לי שזה תמצית הקיום שלי בעולם. עברתי טלטלות עזות ומהמורות קשות, בעשר אצבעות, טיפול נפשי אינטנסיבי ומודעות עצמית גבוהה הגעתי למקום בו אני מעריך את היקום והקיום שלי בעולם. הנטייה שלי להסתכל על כל מה שטוב וגם להיות מודע לרע כי גם זה לא חסר. במקביל, היכן שאוכל לסייע לאחרים שם אהיה כי זה חלק ממי שאני. רק מי שחווה שהות בשתי הקצוות יכול להבין ולהיות רגיש לזולת." 

מפגש עם חגי תמיד הופך לערך מוסף, (גם כשהוא מותש בסוף יום עבודה). נפגשנו בלילה לאחר יום ארוך הוא קיבל את פניי בחום כיאה לו. בשונה מהריאיון הראשון שערכתי אתו לפני כשלוש שנים השינוי המהותי ניכר בו. הוא מפוקס, חד מתמיד, מאוד מודע ובעיקר חדור אופטימיות ואהבה. בעיני הוא הפך את הבלתי אפשרי לאפשרי, תוך הצלחה מקצועית גדולה (מה שאינו מובן כלל) ולצד זה הוא זוכה לחיבוק חם ואהבה גדולה מתושבי העיר והאזור. הוא הזכיר לי משפט אלמותי של אברהם לינקולן "להקל על כאב לבו של אחר, זה לשכוח את כאבך שלך."

מניחה שעוד נשמע רבות על עשייתו המגוונת, הגיגיו ורחשי ליבו כמי שצובע את הימים בהרבה חן וחסד, תקווה ואופטימיות ברשת החברתית פייסבוק ומחוצה לה. תבורך!

שבת שלום ומבורך.