תכנית חדשה באגף הרווחה במועצה אזורית מטה יהודה. תכנית 'יתד' היא חלק מהתוכנית הלאומית לצעירים בסיכון של משרד הרווחה ומיועדת לגילאי 18-25. המטרה היא שצעירים במצבי סיכון יממשו את הפוטנציאל האישי שלהם, ישתלבו ויתרמו לחברה ולקהילה, תוך השגת עתיד בטוח ברמה האישית, המשפחתית והתעסוקתית.

בישראל חיים כיום כ- 200,000 צעירים בגילאי 18-25 המוגדרים צעירים בסיכון. רק כ-30% מהם מקבלים סיוע וגם הוא מצומצם וחלקי. רשויות המדינה השונות משקיעות מאמצים ומשאבים רבים במניעה, קידום, טיפול ושיקום בני ובנות נוער במצבי סיכון ואולם עם המעבר לגיל 18 רובה המוחלט של ההשקעה מופסק והרצף הטיפולי נקטע באמצעו. בנוסף, קיימת חקיקה מיוחדת לילדים ובני נוער שתוקפה מסתיים בגיל 18.

"תקופה זו, בין גיל 18 ל-25, עלולה לעורר מצבי סיכון לכל צעיר וצעירה ובייחוד לצעירים מאוכלוסיות החסרות משאבים אישיים וסביבתיים", אומרת מנהלת אגף הרווחה במועצה, דפנה בירן אשתר. "מדובר בצעירים, שלרוב זוהו כבני נוער בסיכון והמפגש עם הבגרות הצעירה מעמיד אותם בסיכון כפול, הן בשל הקשיים שהם מביאים איתם מהגיל הצעיר והן בשל הקשיים הכרוכים בגיל הבוגר החדש".

מה מציעה התכנית?

"ליווי אישי, תומך ומעצים לכל צעיר וצעירה הנמצאים בצומת בחייו, שאולי איבדו את דרכם ומחפשים לעלות על השביל הנכון ולהגשים שאיפות וחלומות. הליווי כולל בניית תוכנית טיפול אישית על פי הרצון והצורך של כל צעיר, ועל פי המענים הקיימים כיום. אגף הרווחה ממשיך לפתח שירותים חדשים בשיתוף משרד הרווחה ולרווחת התושבים".

מיהם צעירים בסיכון?

בדרך כלל מדובר בצעירים בני 18-25 המתמודדים עם היעדר השכלה מתאימה, תעסוקה ומיומנות - חסרי 12 שנות לימוד, אינם עובדים ואינם לומדים, חסרי מיומנויות תעסוקתיות אשר לא ביצעו או סיימו שירות צבאי או לאומי, ובהם גם צעירים המעורבים בהליכים פליליים ואחרים. בין הצעירים בסיכון נמצאים חסרי קורת גג מיטיבה, בעלי מצוקה כלכלית והתנהגויות מסכנות, נפגעי עבירה וסובלים מקשיים בריאותיים כרוניים. אוכלוסיה זו מאופיינת גם בדימוי עצמי ותחושת מסוגלות עצמית נמוכה, קשיים רגשיים, סיכון לפגיעה עצמית וקושי בגיבוש זהות ותפיסת עולם. כמו כן, מדובר בצעירים חסרי תמיכה משפחתית, חסרי קשרים חברתיים וזוגיים החשים בבדידות ובקשיי הסתגלות למערכת המתבטאים בחוסר יציבות.

 

להרשמה לתכנית ניתן לפנות ולהתייעץ עם ליאור שקד,

עובדת סוציאלית מלווה צעירים של אגף הרווחה,

02-9958690, liors@m-yehuda.org.il