כאשר תרכשו דירה חדשה מקבלן, תפגשו באפשרויות פריסת תשלום מגוונות. כך שהעסקה כולה תושלם במועד הכניסה לדירה. מועד זה לעיתים יהיה רק כעבור מספר שנים.

אחת השאלות הראשונות שנשאלות בעת רכישת דירה חדשה מקבלן היא איך משלמים משכנתא, בזמן ההמתנה לסיום הבנייה, בעוד קיימת הוצאת שכר דירה שמכבידה גם ככה.

 

מהו בכלל מדד תשומות הבנייה ולמה הוא משמש?

מדד תשומות הבנייה הינו מדד המשמש קבלני בנייה לצורך הצמדה של יתרת התשלום של רוכשי דירות בגין הרכישה. המדד משקף את עליית מחירם של חומרי הגלם המשמים את הקבלנים בבנייה. מדד תשומות הבנייה מתפרסם על-ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

 

מדד תשומות הבנייה עשוי להעלות משמעותית את הוצאות הרכישה שלכם. הימנעו ממנו והתחילו להחזיר את המשכנתא מוקדם ככל שניתן. כך גם תשריינו לכם ריביות נמוכות לאורך כל שנות המשכנתא

כאשר ריביות המשכנתא נמוכות מאוד, מומלץ לשלם את רוב סכום הרכישה לקבלן המוכר כבר במועד התשלום הקרוב. הדבר יאפשר לכם ליהנות מהריביות הנמוכות הנהוגות כיום ואף לשריין את תנאי המשכנתא שלכם לטווח ארוך. במידה ותחליטו לדחות את התשלום לקבלן, תהיו חשופים לעלייה משמעותית בריבית ולתשלום כסף נוסף בגין ריביות לאורך כל חיי המשכנתא. הדבר יכול להסתכם בפער ענק בסכום שתשלמו על המשכנתא.

 

משכנתא בשיטת ה"גרייס" היא הפתרון הטוב ביותר להימנע ממדד תשומות הבנייה

במידה ואתם שוכרים דירה, או שהוצאת המשכנתא לא מתאימה לכם כל עוד לא קיבלתם את החזקה בדירה, תוכלו לבקש מהבנק לשלב "גרייס" במשכנתא שלכם.

משמעות הדבר היא דחייה של החזרי הקרן עד לקבלת הדירה ותשלום רק בעבור הריבית. יש לשים לב לכך, שבתום תקופת ה"גרייס" יתרת הקרן שלא שולמה תיפרס לתקופה ארוכה בדומה לשאר מסלולי המשכנתא המוכרים. אותם החזרים שבעצם נדחו, יצורפו לסך היתרה וסך שנות ההחזר יקטן. לדוגמה, משכנתא במסלול גרייס ולאחר מכן שפיצר, שנלקחת לשלושים שנה, עם דחיית תשלומי קרן לשלוש השנים הראשונות, שתשולם בגינה ריבית בלבד בשנים הראשונות, הקרן כולה תיפרס לבסוף על פני 27 השנים הנותרות. מכאן, שההחזר החודשי בתום תקופת ה"גרייס" יהיה גבוה יותר היות ויחושב לפי 27 שנים ולא לפי 30 שנה. גם כאשר משלבים גרייס במשכנתא, הדבר עדיין יכול לחסוך לכם עשרות אלפי שקלים, כי הרי שבמידה ולא תשלמו את רוב הסכום כמה שיותר קרוב למועד הרכישה, תאלצו לספוג הצמדה של מדד תשומות הבנייה. סעיף ההצמדה לתשומות הבנייה מוכנס היום ברוב חוזי הרכישה של החברות המשכנות.

 

דאגו מראש, עוד לפני החתימה על החוזה, שהבנתם היטב מהם מסלולי התשלומים

כך תעמוד בפניכם אפשרות בחירה במסלול תשלומים של הקבלן, המתאים ביותר עבורכם.

עליכם להיערך להתחלת החזר המשכנתא לפי לוח התשלומים שתבחרו ולהציגו בבנק כבר בעת אישור המשכנתא שלכם. כך גם תוכלו לדעת מהי תקופת ה"גרייס" לה אתם זקוקים.

 

חושבים לקחת משכנתא עבור נכס מסחרי? כאן תוכלו למצוא מבחר משרדים למכירה באזור המרכז.