ריאיון עם יהודה מדיזאדה, יו"ר המועצה הדתית, שבימים אלו מוסד המועצה הדתית עובר מהמורות מבלי שיש לו קשר או נגיעה לעניין בחירת רב העיר. מדיזאדה משמש כיו"ר המועצה זו הקדנציה השנייה, מדיזאדה מונה לתפקיד תחת הסכם קואליציוני מטעם סיעת ש"ס, ועושה ככל שביכולתו לחבר בין כלל המגזרים בעיר ללא הבדל וגוון פוליטי. הוא מתגאה בכל פעם מחדש להצהיר כי הוא תושב בית שמש הוותיקה ומחובר לתושביה ברמת השטח.    

סערת בחירת רב העיר מעסיקה את הדרג הפוליטי בעיר ומחוצה לה כולל לשכת שר הדתות, כמו גם את המתמודדים הרבים. נדמה כי היה מי שחשב ששיטת 'מצליח' תצליח לכסות על אי שוויון בין נציגי הציבור הכללי ציוני לנציגי החרדים. הערכות אומרות כי עניין בחירת רב העיר כנראה ידחה לאחר הבחירות המוניציפאליות והבחירות הכלליות מאחר ועפ"י חוק חל איסור לקיים בחירות בשנת בחירות.

נציג בכיר מהציבור הכללי אמר כי יכול להיות כי המהלך לעצירת קיום הבחירות במועדן יהיה לרועץ עבור הציבור הכללי כי ההנחה אומרת שבבחירות הבאות יבחר ראש עיר חרדי כולל חברי מועצת עיר ולא מן הנמנע כי יבחר רב קיצוני וסובלני פחות.

לפני כשבועיים עוד בטרם הוחלט ע"י ביהמ"ש כי הבחירות ידחו התקיים ריאיון עם יהודה מדיזאדה יו"ר המועצה הדתית על פעילות המועצה ותפקידה לחבר ולגשר בין נושאים הלכתיים בעיר בעלת גוונים רבים.

מה משמעות תפקיד רב העיר?

"מתוקף תפקידו לדאוג לכל נושא הדת כולל: עירובים, כשרות, קידושין, בית עלמין וכל הנושא ההלכתי הרחב ונושאים רוחניים כמו גישור בין הבריות, נושא אבלות, ניחומי אבלים ועוד. הרב הראשי של העיר הוא סמל של כל נושא הדת בעיר."

מי משמש כיום כרב העיר?

"הרב שלמה בן עזרא רבה של המועצה הדתית גזר, הוא מתפקד כמ"מ רב העיר ומגיע לרבנות אחת לשבוע בכדי לחתום על תעודות נישואין וכל מה שנדרש."

האם לחברי המועצה הדתית ולך באופן אישי יש השפעה על בחירת רב העיר?

"ממש לא, וטוב שכך. לי ולחברי המועצה הדתית אין זכות בחירה וטוב שכך מאחר ואנו אמורים לעבוד עם הרב הנבחר באופן שוטף ואין שום עניין לערב פוליטיקה מחוץ למגרש שלנו. אני לא מעורה בכל התהליך, וניזון ממה שקורה כמו שאר התושבים."

שתף אותנו בפעילות המועצה הדתית בעיר

"לפני הכל, אני שמח על ההחלטה בהוראתי לתת לנשים להספיד בבית ההספדים, עד לא מזמן חל 'איסור' שגרם עוגמת נפש למשפחות ולנשים בנות משפחה שרצו להספיד את יקיריהם ולא הורשו. מה גם שקיבלתי הנחיה ושאלה מראש ענף הקבורה מהמשרד לשירותי דת על הפרדה בין נשים וגברים בבית ההספדים כעניין שאסור על פי נוהלי המשרד.

לפני כמה חודשים השקנו אתר אינטרנט מושקע וידידותי למשתמש של הרבנות בעיר, באתר ניתן לקרוא על פעילות המועצה והשירותים הניתנים.

בנוסף, ישנה אפליקציה של כל השירותים של המועצה הדתית כולל כשרויות במסעדות ברחבי העיר.

שידרגנו את כל מערך המחשוב של המועצה כמערכת חכמה מול משרד הדתות באמצעותה ניתן לקבל את כל האינפורמציה הנדרשת כולל לוחות זמנים, טלפונים וכו'. כמו כן, עובדות המועצה יצאו לקורס הכשרה במחשבים.

פתחנו לפני כמה חודשים קורס הכשרה למשגיחי כשרות ומשתתפים בו משגיחים בפועל,  בקורס מקיימים ריענון והשתלמויות כעניין חשוב והוא מועבר ע"י הרב מורסיה שמעון מנהל המחלקה לוקחים בו חלק  משגיחי כשרות ממטה יהודה ובית שמש.

במח' הנישואין ערכנו "מהפכה" סרקנו את כל תעודות הנישואין של כלל התושבים שעברו תחת ידה של המחלקה מהיום הראשון של המועצה הדתית, עבודה מאומצת וסיזיפית אולם, חשובה ביותר, תודות לרב שלמה סויסה מנהל המחלקה לנישואין.

מח' עירובין פועלת בכל חלקי העיר בראשות הרב דוידוביץ', רב העיר שמעון ביטון שליט"א הסמיך אותו לאחר לכתו של הרב ספקטור ז"ל שהיה אחראי לכך. המח' פועלת במרץ בכל חלקי העיר כולל השכונות החדשות רמב"ש ג' והמשקפיים. העובדים קשובים לכל התקלות והעירוב מקיף את כל האזור כולל נוחם וישעי.

בבית העלמין - ערכנו שינויים משמעותיים, ספינת הדגל היא בית ההספדים כמקום מכובד. התווספו 2 חלקות קבורה חדשות. העירייה שיפצה את כבישי הגישה ובימים אלו שוקדים על בניית כביש חירום ומילוט שישפר את הדרך החוצה בזמן עומס ופקקים.

בבית העלמין הוכנס מחשב לאיתור חלקות קבר של נפטרים כולל תמונת הנפטר עניין שמקל על הבאים, בנוסף, ישנו גמ"ח עבור משפחות אבלות ע"ש הרב אשר דיין זצ"ל.  

בבית שמש יש 9 מקוואות, אנו מקפידים על רמת שירות מאוד גבוהה, לפני כמה חודשים קיבלנו פרס ארצי על יופי ואיכות השירות במקוואות. בעתיד הקרוב יפתחו 2 מקוואות נוספים עבור נשים מוגבלות ברח' ראובן ובן זכאי.

הרב ספקטור ז"ל והרב שמעון ביטון שיבדל"א

אני גאה על פתיחת 'בית דין לממונות' לפני כחצי שנה כחלק משירות המועצה. בביה"ד דיינים מגשרים בין אנשים שחלוקים בנושאים שונים ביחד הם מגיעים להסדר בין הצדדים, ע"י קביעת דיון באופן מסודר. ברוך ה' הם מגיעים לתוצאות טובות ומצליחים להשכין שלום. אציין כי הדיינים עושים עבודתם בהתנדבות ולמען הציבור.

פעילות נשים - מאז שעו"ד רינה הולנדר נכנסה כחברה למועצה הדתית היא עורכת פעילויות מגוונות עבור נשים מכלל הזרמים והמגזרים. אני שמח על פעילותה יש בינינו עין טובה מקשרת ומגשרת ונוצרו יחסי עבודה וקשרי אמון הדדיים. הולנדר אחראית על המקוואות, חברה בוועדת המכרזים וכ"א, היא משקיעה מזמנה ומרצה לקידום נושאים ואני מאוד מעריך את תרומתה לציבור.

בימים אלו אנחנו מקדמים פרויקט משותף למועצה הדתית ואגף הרווחה בפתיחת מועדונית לילדים שתפעל אחה"צ, הילדים יתקבלו ע"י מדריכים ממועצת התלמידים בעיר ויקבלו עזרה בהכנת שיעורי בית ויאכלו ארוחה חמה. ברוך ה' אנחנו עסוקים כל העת בעשייה למען הציבור."

שתף מעט על העבודה עם חברי המועצה הדתית מכל הסיעות

"אנחנו משתדלים לא לדרוך האחד על צרכי השני, בעבודה שלנו מתקיימים אחווה, שלום ורעות בין כולם ולמען כולם. כך צריך להיות.

בהזדמנות זו אני רוצה לאחל בריאות איתנה למר"ן הרב שמעון ביטון שליט"א ששרת את העיר בית שמש ותושביה לעילא ולעילא כאיש אוהב שלום ואדם. אישיותו הקורנת למען העיר תכתב בהיסטוריה של העיר בית שמש."

תפקיד רב העיר בעין נשית

בחירת רב עיר הוא עניין משמעותי לא רק למעורבים ברמה הפוליטית אלא, גם לתושבי העיר. כמה נשים, תושבות העיר התבקשו לענות על שתי שאלות: מה משמעות תפקיד רב העיר בעיניהן ומה הן חושבות על תהליך הבחירה?

רחל אילוק

"רב העיר שמעון ביטון שיבדל"א היה חבר טוב של אבי ז"ל. משחר ילדותי ביקרנו בביתו והוא נהג לבקר בביתנו סביב ראש השנה ופסח. כשהתחתנתי קיבלתי שירות מהמועצה הדתית והכל התנהל על מי מנוחות ולא הרגשתי שום פער. לצערי היום המצב שונה לגמרי, הפערים קיימים והתחושה לא נעימה אפילו במפגשים בסופר או בקניון חווים את תחושת הזרות והגידופים. בעבר הייתה אחוות שכנים ורעים בשונה מהיום.

לא מפליא עניין החוסר איזון בנציגות הגוף הבוחר. הם כבר רוב וכך הם מתייחסים לעניין. הכל הפך מסחרי וכל אחד דואג לעצמו. פעם כל נושא ההלכה והדת נעשו בדרכי נועם ואהבה ותענוג גדול. עידן שחלף וכבר איננו. עצוב מאוד וחבל!"

מגי חמו

"בעבר כל מה שהיה קשור לרב העיר ולתפקידו היה כבוד גדול, לא כך היום. העיר בית שמש מתנהלת כמו מאפיה. היא שינתה צביון וכך גם העיר נראית. כל תהליך של בחירת רב העיר ממש לא מכבד את תפקיד רב העיר ומצער מאוד לאן זה הגיע. הלוואי והיה אפשר להחזיר את התנהלות העיר כעיר שפויה למרות שקשה לי להאמין כי אנחנו כבר בנקודת אל חזור."

עליסה קולמן

"אם יש רב עיר ראוי שהוא יהיה אישיות שיכולה לחבק ולקרב את כלל תושבי העיר. לא מדובר על איש הלכה אלא, תפקיד שיעסוק בקירוב לבבות. כשהבחירות נגועות באינטרסים ונושאים פסולים עדיף שלא יתקיימו בחירות. כל אוכלוסיות העיר חייבות להשתתף בהליך הבחירה ללא אינטרסים חיצוניים ושיקולים זרים. אני מברכת על צו בית משפט חייבים לעקור כל שמץ של שחיתות מהבחירות לרב העיר."

אפרת אילוז

"תפקיד רב העיר הוא "תפקיד" אם כי שליחות בראש ובראשונה! בעיניי זהו סמל השומר על הממסד הדתי בתוך היהדות תוך שמירה על צביונה הדתי מסורתי של העיר. יחד עם זאת רב העיר נותן מענה לתושבים בכל הקשור להלכות וחוקי דת היינו מפשר בין המגזרים הרבים בעיר.

בתקופה המודרנית הייתי מצפה שבחירת רב העיר תעשה באופן שיווני ללא הפליה וכמובן ללא התערבות פוליטית.

בהזדמנות זו, ברצוני לברך את הרב שמעון ביטון שליט"א בבריאות טובה ואריכות ימים."

מירי שלם

"האמת היא שאני יודעת שהרב ביטון הוא גאון וחכם ונח לבריות והיווה דמות מאוד משמעותית בעיר. אודה ואתוודה , במשך 25 השנים שאני חיה בעיר אני לא זוכרת שפגשתי אותו.

לקראת הבחירות לרב עיר חדש (שנדחו כרגע) אני חוששת מרב עיר שכן אפגוש. לא אפגוש בו אישית, אלא אפגוש בכל מיני פסיקות שלו, בהחמרות ובהשפעות שלו שיחלחלו לחיים הפרטיים שלי ושל אחרים.

בית שמש היא עיר למודת קרבות דת והקרבות האלה ימשכו. רב עיר חדש יכול להרגיע את הרוחות בנועם או יכול ללבות את האש הדתית בעיר.

בגוף הבוחר את הרב לא היה ייצוג שוויוני לתושבים מאוכלוסיות שונות. אבל השאלה מה המטרה בקרב הזה על משרת רב העיר? האם המטרה היא לדחות ולסנדל כל מהלך ולצאת צודק? או המטרה היא להביא לבחירתו של מועמד שהוא תלמיד חכם ונעים הליכות ויכול לרפא קצת את הפצעים של העיר הזו?

אי אפשר לחשוד בי שאני מאוהדיו של רה"ע משה אבוטבול, אבל אני מנסה להתייחס עניינית ובלי רגשות לבחירת הרב. עניינית נראה לי שהמועמד שרה"ע הציג הוא ראוי ביותר ויכול להפוך  להיות דמות משמעותית ומאחה  בחיי העיר. במקרה זה צריך לצאת חכמים ולא צודקים. דחיית מועד הבחירות לרב העיר תדחה את המינוי לרב עיר עד לאחר הבחירות המוניציפליות באוקטובר 2018. אם יבחר מועמד חרדי אשכנזי לראשות העיר, הוא מן הסתם גם ידאג למינוי רב אשכנזי חרדי. וכמו שהחרדים האשכנזים יודעים, הם יפתחו בתחרות למציאת הרב הקיצוני ביותר! ואז כולם יכו על חטא, אבל זה יהיה מאוחר מידי. נסו להזיז רב עיר ממקומו?!"

שבת שלום ומבורך!