בחירת רב העיר היא עניין מהותי בחיי עיר ובקהילות השונות בעיקר כאשר מדובר בעיר כמו בית שמש שמורכבות האוכלוסייה בה מגוונת מזרמים שונים שלא בהכרח רואים עין בעין את תפקיד רב העיר ותפקיד המועצה הדתית. מסתבר שהליך בחירה ופוליטיקה נוגעים בכל חלקה טובה שלא לומר הורסים  ומלווים במתח, אמוציות והרבה מאוד אינטרסים.

הבחירות יתקיימו ביום חמישי הבא, 03.08.17, יא' באב תשע"ז. אתמול (יום ה') נסגרה רשימת המועמדים הסופית. אל התפקיד הנחשק ניגשו 22 מועמדים.

הרב שמעון ביטון שליטא

רקע על הליך הבחירה:

הגוף הבוחר מורכב מ-  32 נציגים בעלי זכות בחירה.

עפ"י חוק 16 נציגים מונו ע"י מועצת העיר עפ"י מפתח והרכב אשר משקף את רשימת הסיעות וגודלן רשימה שאושרה ע"י מועצת העיר.

16 נציגים נוספים מונו ע"י השר: 

8 נציגי בתי כנסת לפי מפתח 50% מהציבור הכללי והעיר הוותיקה ו - 50% נותרים מחלקיה השונים של העיר.

8 נציגים ממונים ע"י שר הדתות לפי החלוקה - 4 רבנים מוכרים, 4 אנשי רוח וחינוך מתוך העיר.

נציין, כי חברי המועצה הדתית אינם בעלי זכות בחירה מחשש לניגוד עניינים בעבודה השוטפת עם הסמכות הרוחנית רב העיר, כנ"ל יו"ר המועצה הדתית וראש העיר.

מועמד למשרת רב עיר חייב לעמוד בקריטריונים, עפ"י החוק:  

1. מי שמכהן או כיהן כדיין או מי שיש בידו כתב הסמכה תקף לפי תקנות הדיינים (תנאי הסמכה וסדריה, התשט"ו-1955)  והוא כשיר להתמנות לדיין.

2. מי שמכהן או כיהן כרב ראשי בצה"ל.

3. מי שמכהן או כיהן כרב צבאי פיקודי או כרב צבאי חיילי, והוסמך לרבנות בידי שני הרבנים הראשיים לישראל ומועצת הרבנות הראשית החליטה כי הוא כשיר לכהן כרב עיר.

4. מי שיש בידו תעודה בתוקף ממועצת הרבנות הראשית המעידה שהוא כשיר לכהן כרב עיר.

המועמד המועדף על רה"ע משה אבוטבול הוא הרב ינון רביב, תושב רמב"ש א'. רביב שימש כרב הקהילה היהודית בפנמה וזכה לביקור של אבוטבול במסע גיוס כספים לבניית ביהכ"נ עבור הקהילה שלו. מתנגדיו של רביב מפיצים כי אבוטבול "חייב" לרביב. לפני כשבוע התקיים ריאיון עם אבוטבול סביב נושא הבחירות, אבוטבול לא הכחיש את תמיכתו וציין את החלטת יו"ר מועצת חכמי התורה לתמוך ברביב.

בנוסף, ביום שלישי האחרון, התראיין שר הפנים ויו"ר מפלגת ש"ס אריה דרעי ברדיו 'קול חי' בדבר הבחירות ואף הוא ציין כי החלטת הרב שלום כהן - יו"ר מועצת חכמי התורה מוסכמת על כולם.

כעובדה, חיים בן מרגי חבר מועצת העיר והנהלת הקואליציה מהבית היהודי, החל בהליך עתירה לביהמ"ש בעניין הליך הבחירות.

בן מרגי: "חברי הגוף הבוחר הם 32 נציגים שאמורים לשקף את כלל המגזרים בעיר. 16 נציגים נבחרו ואושרו ע"י חברי מועצת העיר בשקיפות מלאה. 16 נציגים נוספים מונו ע"י שר הדתות 8 מתוכם נציגי בתי כנסת ו- 8 נוספים אנשים רוח וחינוך. לאחר בדיקה מעמיקה שלנו הבנו כי מתוך 16 חברים יש נציג 1 שעונה להגדרה ציוני - דוד אייזן. לכן, שלחתי מכתב חריף לשר הדתות באמצעות עו"ד אשר דל שמבהיר את עמדנו בחוסר הפרופורציה בנציגות של הציבור הכללי - ציוני. במקביל, ניהלנו שיחות ומפגשים בעניין זה והגענו למסקנה שאם דוחים את הבחירות באמצעות עתירה נצטרך לחכות כשנתיים וחצי לבחירות רב העיר מאחר ואי אפשר יהיה לקיים הליך בחירות בתקופת בחירות מוניציפאליות או ארציות. עוד הובן כי אין לדעת איזה מועמדים לתפקיד רב יהיו בעתיד. בינתיים, גדי דמרי לקח על עצמו את עניין העתירה, ניסיתי לשוחח אתו על העניין שלא ילך על זה גם באמצעות שליחים טובים אולם, אני לא יודע נכון לרגע זה היכן העניין מצוי." 

הניסיון לדבר עם גדי דמרי על נושא העתירה לא צלח בידי.

ביום רביעי האחרון, התקיימה ישיבה אותה יזמו חברי הבית היהודי אליסף ורמן וחיים בן מרגי, אליה הוזמנו נציגים מהבית היהודי, רבני קהילות, בעלי זכות בחירה וחברי מועצת העיר הציוניים, אלי כהן, מוטי כהן ומנשה אליאס לקחו בה חלק, נעדרו נציגי הליכוד וריצארד פרס.

אליאסף ורמן אמר: "הייתה פגישה רחבה של 20 איש בה עלו דעות רבות. הייתה הסכמה רחבה על  הצרכים ומה נכון לציבור הציוני בנושא כשרות, נישואין, גירושין, מקוואות ועוד. כעובדה הציבור הציוני נזקק לשירותי הדת בעיר להבדיל מהציבור החרדי שכמעט ולא עושה שימוש בשירותים אלו. מאחר והבחירות יתקיימו בעוד שבוע ובמקביל,  תתקבל רשימת מועמדים סופית ע"י שר הדתות, סוכם כי נפגש בשבוע הבא בפורום מצומצם יותר לקבל החלטה משותפת במי לתמוך. ישנה אפשרות נוספת שאם לא תתקבל החלטה משותפת כל סיעה תבחר את המועמד המועדף עליה."

ריאיון שהתקיים עם משה אבוטבול רה"ע סביב בחירת רב העיר

משה אבוטבול: "אני תומך ברב ינון רביב עפ"י החלטת יו"ר מועצת גדולי התורה"

הגדר את תפקיד רב העיר וחשיבותו?

"תפקיד רב העיר הוא לתת מענה הלכתי בעשייה העירונית מצד אחד, ומנגד לקרב ולאחד לבבות בין כלל אוכלוסיות העיר. תפקיד רב העיר הוא עירוני ומתוקף זה בעל נגישות לכלל התושבים והקהילות. תפקיד מאוד חשוב ומשמעותי בחיי הקהילה בעיר."

במי אתה תומך?

"מאחר ואינני בעל זכות בחירה ולא נמצא בגוף הבוחר ולא בוועדה שקבעה אותו, אני לא תורם את קולי לאף מועמד. ובכל זאת, הסמכות הרוחנית העליונה של מועצת חכמי התורה מר"ן הרב שלום כהן קיבל החלטה ברורה לתמוך במועמד של ש"ס - הרב ינון רביב. אינני יכול לומר במדויק מי יתמוך בו ומי לא מאחר וכל אחד מחויב לצד אותו הוא מיצג."

אתה מכיר את 22 המועמדים שהגישו מועמדות?

"אני מכיר את חלקם, כולם עושים עבודה ונפגשים עם הגוף הבוחר. אני מניח שנדע בתחילת שבוע הבא מי יתמודד על התפקיד כי אולי חלקם לא יצלחו את תנאי הסף. מופעלים עליי לחצים מכל הכיוונים לתמיכה באיש כזה או אחר ואני שמח מאוד על העובדה שאין לי זכות בחירה, מצד שני אני נצמד להחלטת מר"ן הרב שלום כהן ומכתב ההמלצה שלו."

נציין בהקשר זה כי אתמול (יום חמישי) התכנסה הועדה לאישור המועמדים במשרד הדתות. רשימה סופית של המועמדים תתפרסם בתחילת שבוע הבא. עניין שיעלה הילוך את המערכה.

מה יחסך על הכוונה להגיש עתירה כנגד חלק מבעלי זכות בחירה שאינם כשרים ובעלי ניגוד עניינים בגוף הבוחר?

"למיטב הבנתי חיים בן מרגי, חבר הנהלת הקואליציה החל את התהליך וחזר בו. ואינני רוצה להתייחס לעניין בהקשר של גדי דמרי ובכלל. רק אומר כי הועדה שהחליטה על הרכב הגוף הבוחר אושרה במועצת העיר אז אני לא מבין מה קרה בדרך?"

הרב אלחנן פרץ הגיש מועמדות, עניין שמשנה את ההתמודדות, כרב נחשב בעיר?

"לא חושב. הרב פרץ מועמד מטעם עצמו אין גוף שעומד מאחוריו, יש לי אהבה והערכה גדולה אליו."

לא סוד שישנן שמועות כי אתה "מחויב" לרב ינון רביב כמי שסייע לגייס תרומות עבור ביהכ"נ בו אתה מתפלל?

"אני שמח על השאלה. משך שנים אברכים בני תורה ניסו לבנות את ביהכ"נ ללא הצלחה. יאמר בשבחו של הרב ינון כי ללא התניה או קשר הוא המליץ בחום לב לתורמים. ביהכ"נ נקרא על שם הוריי התורמים עטרת יצחק ואוהל רחל. זה מאוד מקובל. אין קשר או התניה למועמדותו של הרב ינון כל ניסיון לקשור את העניין כמקשה אחת לא נכון."

ואם כבר מיהו הרב ינון רביב?

"הרב רביב ידוע כדמות כריזמטית וסוחפת, יש לו יכולת לקרב בין אנשים בדרכי נועם ומכלל המגזרים. יש לו כוח פסיקה כרב וכדיין בגילו הצעיר. הוא איש העולם הגדול למד אצל האשכנזים וגם אצל הרב מרדכי אליהו זצק"ל כך שיש לו ידע רחב מאוד בנוסף, הוא דובר 6 שפות. אני מאמין שהוא יוכל לקדם את השיח והחיבור בעיר בין כלל המגזרים כרב ראוי מאוד."

השמועות אומרות כי גם הרב שמעון ביטון שליט"א תומך בבחירת הרב רביב כממשיך דרכו?

"אני רוצה להתייחס רק לתרומתו הגדולה לאין שיעור של הרב ביטון על שירותו את העיר למעלה מ- 30 שנה כרב העיר ואת מסירות נפשו לתפקיד. הוא שרת את התושבים באופן מכובד ביותר ומבלי להיות סקטוריאלי, ומעולם לא ערב פוליטיקה. אני מתייעץ אתו בדברים רבים הרבה מעבר למה שאנשים יודעים, הוא איש חכם ויקר מאוד מאוד. לכשיבחר רב עיר כממשיך דרכו נמצא את הדרך להוקיר אותו על פועלו ב"ה. אני מאחל לו בריאות איתנה לשנים רבות טובות"

חלק מחברי הגוף הבוחר נתבקשו לענות על שתי שאלות: כיצד נתפס בעיניהם תפקיד רב העיר ובמי הם עתידים לבחור? להלן:

שמוליק גרינברג - סגן רה"ע  נציג סיעת 'דגל התורה'

"בחירת רב עיר יש חשיבות רבה, הוא זה שצריך לדאוג לספק ולהנגיש את שירותי הדת לכל דורש. הוא זה שצריך לפעול בנעימות ובחן ולקבל כל אדם באשר הוא ולתת בהתאם את השירות הנדרש. והכי חשוב שיהיה כנה וישר בפעולותיו יתקדש ויתאהב שם שמים ולא חלילה להיפך.                       

לגבי ההחלטה במי לתמוך דגל התורה טרם קיימה ישיבה בנושא ובשל כך עדיין אין החלטה.  בימים הקרובים תהיה ישיבה בנושא ובהתאם תתקבל החלטה."

אלי כהן - נציג סיעת 'בית שמש חוזרת'

"עד כה נפגשתי עם שליש מהמועמדים שהגיעו לביתי להציג את עצמם, רבנים טובים וחשובים.

בחירת רב העיר בעיר בית שמש חשובה ביותר ולא לציבור החרדי אלא, לציבור הלא חרדי על גווניו השונים. היכולת לתת מענה לציבור העולים, הוותיק המסורתי והכללי הוא המשימה החשובה של הרב.

ללא ספק, אני מעדיף שיבחר רב ציוני, אני בוחן את המועמדים ואת האפשרויות להבטיח את צרכי הציבור הלא חרדי על ידי מי שיבחר.

כרגע כאמור אני משלים את הסבב ואקבל החלטה בהקדם.

לצערי הרב, גם בבחירות אלו אנו עדים למסכת של השמצות אישיות מגורמים שונים הנוטלים חלק במסע בחירות זה אשר לא מוסיפים כבוד לתורה. טוב יעשו אם במקום לדבר על קמצא ובר קמצא בימים אלו של ערב תשעה באב, שיכבדו את עצמם ואת מה שהם מבקשים לייצג."

ישעיהו ארנרייך נציג סיעת גור

"אני רואה בבחירת רב עיר דבר חשוב ביותר.

אני חושב שכמו שהעירייה מחויבת להעניק שירותי חינוך, תשתיות, רווחה ותעסוקה, אנו מחויבים גם בהענקת שירותי דת ראויים ותקינים לתושבי העיר.

אני רואה בזה ערך מוסף לכלל התושבים בעיר, דתיים ושאינם, וזה חלק בלתי נפרד מניהולה התקין של העיר.

בנוגע לזהות הרב שאבחר, אקבל על כך החלטה סמוך מאוד למועד ההצבעה."

קטי שטרית - נציגת סיעת הליכוד

"רב העיר בעיניי חייב לשרת בראש ובראשונה את הציבור הכללי, לתת מענה הלכתי לכל השאלות והסוגיות, בעיקר לשמש אוזן קשבת לציבור הרחב, לעזור ולא להקשות, לגבש ולא להפריד, להיות קשוב, זמין ואוהב לשמש כאב רוחני לכל פונה באשר הוא.

היות ונבחרתי כנציגת סיעת הליכוד, ממתינה להחלטת הסיעה ועל פיה אנהג."

עליזה בלוך - נציגת הבית היהודי

"בעיני הרב צריך להיות דמות ערכית. ואיכותית שמעוררת כבוד. צריך להיות גדול בתורה, ומאיר פנים.

טרם החלטתי במי לבחור."

ריצארד פרס - נציג סיעת ??

"לפני שאחליט במי מבין כל המועמדים לתמוך יצטרך כל מועמד להצהיר:

אני מתנגד לכל פגיעה בחיילי צה"ל, מתנגד לקמפיין החרדקים ובעד הגיוס לצה"ל.

מתנגד לכל סוג של הדרת נשים.

דגל המדינה ויום העצמאות הם ערך מקודש ואעלה אותם על ראש שמחתי.

אני מתנגד לכל סוג של אלימות חרדית כנגד הציבור הכללי והדתי לאומי ואפעל בכל כוחי  הרוחני, התורני ובוודאי החוקי כנגד כל ניסיון ומעשה כזה.

המדינה  שלי היא יהודית ודמוקרטית ולא מדינת הלכה. כל מי שהשתתף, חתם או פעל  כנגד עקרונות הללו הוא פסול בעיני.

ואתם תושבים יקרים תדאגו שכל מי שקורא לעצמו ציוני ויהודי מבין הגוף הבוחר - 32 איש שיפעל בדרך זו.

טרם החלטתי במי אתמוך, נפגשתי עם חלק מהמועמדים ואפגש עם הנוספים, יש לי שאלות ברורות בסוף התהליך אדע."

נדמה כי לכל אחד מנציגי הציבור והפוליטיקאים יש כיוון ודעה והם מבלי יוצא מן הכלל שומרים את הבחירה קרוב לחזה ולעצמם. הניסיון "להחיות" את הגוש הציוני מבורך אולם, לא שותפים בו כולם. יהיה מעניין לדעת מה יוחלט על ידי חלק מהגוש הציוני והאם הם יגיעו להסכמה משותפת?

בחצר ש"ס ברמה הארצית מתנהלת "סערה" מתחת ולפני השטח. היה מי שאמר כי בעצם הניסיון לעתור לבג"צ נגד הגוף הבוחר, חלק מנציגי השר ברכו על היוזמה?!

בש"ס יש שני מחנות מוגדרים אנשי הרב שלום כהן – יו"ר מועצת חכמי התורה ואנשי הרב הראשי יצחק יוסף. נודע כי הרב יצחק יוסף מתנגד נחרצות למינוי הרב רביב בשונה מהרב שלום כהן אשר תומך בו.

בזירה המקומית, סיעת ש"ס חלוקה עוד יותר.

נכון לרגע סגירת הכתבה / ריאיון הוגשה עתירה ע"י עו"ד אלי בוטבול בשם ציון סולטן, תושב העיר ובעלים של עיתון 'קרן אור'. מן הסתם יהיו לזה השלכות רבות הראשונה ביניהם האם הליך הבחירה יוקפא בשלב זה? נדע בימים הקרובים.

מסתבר כי בחירת רב עיר כסמכות רוחנית שאמורה להיות נקייה וחפה מכל פוליטיקה עוברת מסלול יצרי, מלוכלך ומאוד לא מכבד את כל הנוגעים בדבר בוודאי לא את המיועד להיבחר לתפקיד.

שבת שלום ומבורך!

 

 

צילום תמונה ראשית: הרב שלום כהן וינון רביב