מאבק של עשור מגיע לסיומו: יו"ר ועדת הכספים חה"כ הרב משה גפני בסיור בכביש 38 המשודרג לקראת פתיחתו בחודש הקרוב
חה"כ הרב גפני שהתלווה לסגן ראש עיריית בית שמש ויו"ר ועדת התנועה הרב שמואל גרינברג בסיור אמר: "נלחמנו כל השנים בכדי שמשרדי הממשלה ישדרגו את הכביש הזה שכן הכביש החדש ישנה את פניה של בית שמש"

"יש אצלי במשרד קלסר שלם על כביש 38, שאילתות ודיונים שניהלנו בכנסת מזה קרוב לעשור שנים, בהן העלנו פעם אחר פעם את הצורך לשדרג את כביש 38 הישן שהוקם עוד בימי המעברות ולתת לבית שמש המתרחבת כביש ראוי לשמו ולייעדו, ואכן מרנין את הלב לראות את הכביש המשודרג", כך אמר יו"ר ועדת הכספים חה"כ הרב משה גפני בסיור שערך בימים האחרונים באתר העבודות להרחבת כביש 38, הכביש המקשר בין בית שמש לבין כביש ירושלים-תל אביב.


יו"ר ועדת הכספים חה"כ הרב גפני היה אורחו של סגן ראש עיריית בית שמש ויו"ר ועדת התחבורה העירונית הרב שמואל גרינברג, ובמסגרת הביקור ערכו סיור מקיף בכביש 38 המשודרג, כאשר סגן ראש העיר גרינברג מציג את תכניות הפיתוח של הכביש, ואת שלבי העבודות לפתיחת הכביש משער הגיא ועד צומת הביג.
גרינברג הציג את העלות הכספית האדירה של שדרוג כביש 38 המגיע בקירוב ל-800 מיליון שקלים, וזה עוד לפני המקטע השלישי של הכביש, המקטע שמבין צומת הביג ועד הכניסה לרמב"ש שגם הוא יעלה מאות מיליוני שקלים אך שלב הביצוע שלו הוא מאוחר יותר וזאת מאחר שקטע הדרך רווי בעתיקות.


הכביש החדש מתפרש לאורך 10 ק"מ, הוא חולק לשני מקטעים, עד צומת נוחם ומשנהו עד לצומת ביג, אך בפועל שני המקטעים יפתחו בו זמנית, וזה כולל כביש עם שני מסלולים לכל צד, גדר הפרדה, תאורה לכל אורך הדרך, וכן עשרה גשרים ומפלסים שיקצרו את זמן הנסיעה, כמו למשל הפרדה מפלסית עבור הרכבת שתקצר את זמן הנסיעה ותבטל את זמן ההמתנה ברמזור שהיה עד היום בזמני הכניסה והיציאה של הרכבת.
"הצפי של משרד התחבורה", אמר גרינברג, "הוא לחנוך את הכביש בחודש אב הקרוב, העבודות נמצאות לקראת סיומן, ולפי התוכנית ביום חמישי י"ח באב הכביש יפתח לתנועה, אך עם זאת כבר כיום מרגישים תושבי בית שמש את ההבדל, וזמן הנסיעה התקצר משמעותית".


למעשה אחרי פתיחת שני המקטעים הראשונים לתנועה, נעשית עבודה גם להמשיך את שדרוג הכביש עד הכניסה לרמב"ש ג', מדובר בפרויקט נוסף שעלותו עוד כ-460 מיליון שקלים, שיכלול גם כניסות מחודשות לכניסה הדרומית לבית שמש, לרמה א' וכן לאזור התעשייה המערבי. הצפי לסיום העבודות הוא עם אכלוס רמב"ש ד' בעוד כשלש שנים, אם כי חשוב לציין כי באזור תל בית שמש יש קשיים לסלול את הכביש בשל העתיקות והממצאים הארכיאולוגים שנמצאו במקום, ולכך עדיין לא ברור כיצד יצליחו להתגבר על כך, אחר וזה דורש תקציבים נוספים.
במקביל ישנו פרויקט נוסף והוא הקמת מחלף בצומת 38 - כביש 10, העלות של הפרויקט כ-150 מיליון שקלים, המחלף כבר בשלבי תכנון מתקדמים, עד סוף השנה אמורים כבר לבחור קבלן, ותוך שנתיים לסיים את העבודות.


יו"ר ועדת הכספים חה"כ הרב גפני אמר כי לא ניתן לשכוח את האבדות הרבות שהיו למגינת לב בכביש זה, ויש לקוות ולהתפלל כי הכביש הרחב והמשודרג גם יגביר את בטיחות הנוסעים בו. "ניהלנו מאבקים רבים עד שמשרדי הממשלה יכירו בחשיבותו של כביש זה ובצורך הדחוף להשקיע בו. יש לא מעט כבישים בארץ שצריכים שדרוג, אבל כביש 38 יש לו הרבה מעבר לכך, שכן הוא כביש שנסלל עוד מימי המעברות וכלל לא מתאים להיות כביש הגישה היחיד למטרופולין של בית שמש. אני שמח שבסופו של דבר המאבק המתמשך עשה את שלו, וכיום תושבי בית שמש יוכלו לברך על המוגמר ולנסוע בכביש מודרני ורחב ידיים", אמר חה"כ גפני.


"אין לי ספק שבית שמש עם כביש 38 המשודרג היא איננה אותה בית שמש", הוסיף חה"כ הרב משה גפני, "הכביש החדש יביא גם להתפתחות בית שמש ולשגשוג אזורי התעשייה שלה, מה שבסופו של דבר יביא עוגנים כלכליים לעיר".
סגן ראש העיר הרב שמואל גרינברג הודה ליו"ר ועדת הכספים הרב גפני על תמיכתו העיקשת וארוכת השנים במאבק של בית שמש לשדרג את כביש 38. "בתחילת הדרך לא התייחסו לבית שמש, ושדרוג הכביש נדחה משנה לשנה, אבל אין ספק שהפעילות של הרב גפני מול משרדי הממשלה עשתה את שלה, ותושבי בית שמש שייהנו מעתה מכביש חדש ומשודרג בוודאי גם ידעו להודות על כך", אמר גרינברג.
גרינברג גם הודה לשר התחבורה ישראל כץ שקשוב ביותר לצרכים של בית שמש, ומסייע לעיר גם בפרויקט הענק של כביש 38 המחודש, אבל גם בפרויקטים של תחבורה בתוך העיר, כולל הסרת חסמים ופישוט הליכים. תודות גם לראש העיר משה אבוטבול וליו"ר סיעת הליכוד בבית שמש שלום אדרי, שעשייתם ותמיכתם בקידום הפרויקטים התחבורתיים ובמיוחד קידום כביש 38 היא רבה וחשובה, וראויה לכל שבח והערכה מצד ציבור התושבים.


במסגרת התודה והערכה לשותפים ולעושים במלאכה ביקש סגן ראש העיר גרינברג להודות גם למנהלי הפרויקט מטעם נתיבי ישראל שהיו קשובים לבקשות של ועדת התנועה בבית שמש, והיו ערים לצורכי התושבים שהתמודדו במהלך השניים האחרונות עם עמוסי תנועה שנוצרו בשל העבודות.
כאמור התוכניות לפתיחת הכביש המשודרג נמצאת בעיצומן, ותוך פחות מחדש ימים הכביש כבר יפתח לתנועת כלי רכב, כאשר אפשר כבר לגלות כי עם פתיחת הכביש החדש והרחב, גם מהירות הנסיעה המותרת בכביש תעלה והנסיעה בכביש תתאפשר במהירות של 90 קמ"ש, כמובן לאחר מתן כל האישורים וזאת לאור חוות דעתם של אנשי המקצוע.