יוסי דהן יסיים תפקידו בשבועות הקרובים כמנכ"ל תנועת הנוער ביתר. מעט לפני סיום התפקיד נפגשנו לסיכום פרק זה. דהן, תושב העיר ובן בית שמש התיקה גדל והתחנך בעיר, וממשיך מסורת זו.

יוסי דהן, 31, נשוי + 3 בנות, נולד והתחנך בבית שמש, בשונה מחבריו הרבים בחר לקבוע את ביתו בעיר, למד בביה"ס 'פירסט', גדל על ברכי תנועת הנוער בית"ר, שרת בגולני בגדוד 13, השתחרר כסגן מצה"ל, ולימים בשירות מילואים עבר קורס מ"פ. בימים אלו מסיים תואר בהנדסת תוכנה. משך 3 שנים ריכז בבית שמש את סניף מעוז בית"ר לאחריו הפך לרכז מחוז מרכז, מחוז דרום ואחראי על תחום המפעלים התנועתיים. בשנת 2014 מונה למנכ"ל הארצי של בית"ר. דהן חבר סניף הליכוד בבית שמש וחבר מרכז הליכוד.

כיצד נבחרת לתפקיד מנכ"ל התנועה?

"התקדמתי לאט, עברתי כמעט את כל המסלולים כמי שצמח מלמטה, כאשר שמשתי רכז מחוז הגשתי מועמדות לתפקיד מנכ"ל שהתפנה באותם ימים, למרות שכבר הייתי בדרך החוצה. במקביל ובמהלך קורס מ"פ מילואים הודיעה לי המנכ"לית שהיא מסיימת את תפקידה והציעה לי להתמודד. לתפקיד התמודדו לא מעט אנשים ראויים ומוכשרים. בדיעבד, הסתבר כי הייתי אחרון המרואיינים, בדרך הביתה אחרי שסיימתי את הריאיון קיבלתי שיחת טלפון בה נודע לי כי קיבלתי את התפקיד."

ספר על מהות התפקיד?

"בית"ר היא תנועת נוער הפועלת בישראל בערים ובפריפריה, מחברת דתיים וחילונים ומפעילה סניפים גם בקהילות יהודיות בעולם. ביתר כתנועת נוער ציונית עולמית הוקמה לפני 90 שנה בקרב העם היהודי בארץ ובתפוצות. בישראל התנועה פועלת בעשרות מעוזים הפזורים בכל רחבי הארץ. התנועה מחנכת לאהבת העם והארץ ולהגשמה ציונית ברוח משנתו של זאב ז'בוטינסקי.

משמעות תפקיד מנכ"ל התנועה היא אחריות על כל פעילות התנועה בכל הרבדים החל מהניהול הכספי, אחריות חינוכית והתוויית דרך בפן החינוכי-ערכי-הדרכתי, טיולים, שיתופי פעולה עם תנועות אחרות והובלת התנועה עם כל המשתמע. עם כניסתי לתפקיד כתבתי תכנית חומש לפיה עבדנו. התנועה מונה כ- 7,500 בני נוער מכל הארץ וכ- 26 מעוזים בפריסה ארצית."

מלבד הקשר החברי מילדות שיש לך עם משה שטרית סגן רה"ע מתקיים קשר מקצועי כמנכ"ל בית"ר וסמנכ"ל מכון ז'בוטינסקי?

"בוודאי. משה ואני אכן חברים מהגן ועד עצם היום הזה, בנוסף, אנחנו עובדים באותו מתחם במכון ז'בוטינסקי בת"א. ערכנו והובלנו פרויקטים משותפים ביחד כולל אזכרה ביום פטירת ז'בוטינסקי בו ערכנו פעילות עם בני הנוער במכון ואחה"צ בטקס הממלכתי שהתקיים בחלקת הקבר. משה ואני היינו חניכים ומדריכים בבית"ר בסניף המקומי בבית שמש. כשהיינו צעירים ופחות עסוקים בחיים האישיים והקמנו את קבוצת תגר שפעלה בבית שמש גם בבחירות האחרונות.

 ביתר כתנועה הצמיחה מנהיגות בחברה הישראלית כולל ראשי ממשלות כמו מנחם בגין ויצחק שמיר ז"ל ולהבדיל, ראובן ריבלין נשיא המדינה. זו תנועה יחסית קטנה אולם, ההשפעה שלה לאורך ההיסטוריה של מדינת ישראל גדולה מאוד לשמחתי."

"עניי עירך קודמים" מה קורה במעוז ביתר בעיר כמעט ולא מתקיימת פעילות, מדוע?

"לצערי פעילות התנועה במעוז ביתר בעיר השתנתה בשנים האחרונות. ב- 2009 כשהייתי מפקד המעוז בעיר היו כ- 250 בני נוער ו- 40 מדריכים, נגענו בחבר'ה טובים מאוד שעשו מהפך אישי בחייהם. בני נוער שלא הצליחו במסגרות והפכו לטובים ביותר, הצלחנו להוציא מבני הנוער את המיטב שבהם האצלנו עליהם סמכויות ואחריות הם הובילו תהליכים משמעותיים בחייהם האישיים ובחברה. מידי שנה יצאו מבית שמש שנשינים מצוינים. לצערי, כשנה וחצי מעוז ביתר לא מתרומם במכלול הנסיבות והמציאות הקיימת.  אני יודע כי חברי משה שטרית פועל נמרצות לשינוי משמעותי בהתייחסות העירייה לתנועות הנוער ככלל."

דעתך על פעילות תנועות הנוער בעיר?

"המצב של תנועות הנוער בבית שמש 'על הפנים' לא בגלל התנועות חלילה אלא, כי הנהגת העיר לא מקצה משאבים וכלים. מצער מאוד שהיום היחיד שההנהגה נותנת ביטוי לתנועות הנוער הוא ביום הזיכרון לחללי צה"ל. אני מבקר בערים אחרות וצר לי לומר שאפילו באופקים זה נראה יותר טוב. בעירייה אין רכז נוער רוב התקציב הולך לנוער מד"א או בנות בתיה ולארגוני נוער שרובו המוחלט הוא תנועות נוער חרדיות. כל השנים תנועות הנוער פארו את העיר בחבר'ה טובים שעשו עבודת קודש ויצאו מחוץ לעיר כשינשינים ובגאוות יחידה. היום המצב שונה מקצה לקצה. תנועות הנוער נלחמות על תקציבים ורובן מתנהלות ללא תמיכה של העירייה עניין שיוצר את כל ההבדל."

ידוע לך מה תקציב תנועות הנוער בעיר?

"אני לא יודע במדויק מה התקציב אולם, ברור לכל כי הוא לא גדול. אני רק יודע שהוא מתחלק בין תנועות נוער כמו הצופים, מד"א, בני עקיבא, עזרא ביתר ולתנועות הנוער החרדיות היכלי עונג ובתיה. 

רק לשם השוואה תקציב תנועות הנוער בערים חיפה וראשל"צ כ- 2 מלש"ח בשנה! ראשי הערים משקיעים בילדים ובני נוער מתוך הבנה שההשקעה בהם היא השקעה עתידית ובכדי שלא ישוטטו ברחובות ללא תכלית. אותם בני נוער תורמים תרומה גדולה לעיר בה הם נמצאים ובהמשך לחברה כולה.

היום בשונה מפעם כולנו נלחמים ברשתות החברתיות ובאינטרנט כי בני הנוער ממש שם, אנו מנסים לגייס  את הילדים לתרומה לחברה ופעילות ערכית. כאשר העיריה לא משתפת פעולה המצב עוד יותר קשה. בעבר בחגים כמו פורים וחנוכה הייתה פעילות ענפה של תנועות הנוער הייתה לה נראות משמעותית ומעין תחרות בונה ושיתופי פעולה בין כולם היום זה ממש לא דומה ואפילו לא מזכיר. בעיניי, צריך לשנות תפיסה לגבי בני הנוער במתן מענה עתידי לילדים, בכך תימנע פשיעה ומלחמה בסמים ואלכוהול. איך שלא נסתכל על כך מנהיגות צומחת מתוך תנועות נוער בממדים רחבים של אחריות אישית וחברתית, ביטחון חשיבה רחבה ועוד."

בית שמש בעינייך?   

"בית!!! מקום שנולדתי וגדלתי בו וממשיך לגדל בה את ילדיי. אם את שואלת אם אני רואה בבית שמש את  העתיד אז כן, למרות שהאופציה לעזוב את העיר קיימת כעולה ויורדת. אך ברוך ה' קניתי בית בעיר ובינתיים אנחנו פה. וממול זה, עצוב לראות הרבה אנשים עוזבים. אני יכול למנות על 10 אצבעותיי כמה חברים שלי עדיין גרים ולא עוזבים את העיר.

אני רואה את הבעיה במנהיגות החרדית ולא בקרב הציבור החרדי, כמובילים למסלול התנגשות. כאשר מקבלים סתירות מכל הכיוונים זה מה שקורה. אנחנו שומעים על קיצוניים שתוקפים חיילים זה מגביר את התסיסה. הציבור החרדי מקבל הנחיות ונשמע לרבנים ולמנהיגים שלהם, הסתירה בין מי שאתה ולאן אתה שייך יוצר לא מעט פרדוקסים פנימיים וחיצוניים. מה יהיה על בית שמש? זו שאלה עם סימן שאלה גדול, ועדיין קיימת בי אמונה שהכל אפשרי וניתן לחיות בשלום."

מה הכי חסר לך בעיר?  

"חסרים לי דברים טריוויאליים שיש בכל עיר רגילה. הכל חסר בריכה, בתי קולנוע ועוד. למרות מרכזי הקניות ובתי הקפה החדשים שנפתחו בשערי העיר ובכלל, עדיין כשאני מחפש מקום בילוי עם אשתי אני בוחר לצאת מחוץ לעיר.

בבית שמש יש הרבה נוער איכותי מהם שואבים אנרגיות, הדבר הכי חסר בעיר הוא חבר'ה צעירים שנטשו לטובת ערים אחרות. מה שמתסכל בעיקר שבית שמש ממוקמת במרכז הארץ וקרובה לכל מקום, פשוט חבל!!"

דעתך על תפקוד חבריי סיעתך (ליכוד) לקואליציה?

"אני מברך על כניסתם לקואליציה. עכשיו יש כתובת אל מי לפנות. כבר ניתן להבחין בשינויים חזותיים בעיר כמו שיפוץ שד' בן זאב, גיזום עצים, פחים מוטמנים, בניית היכל התרבות ועוד נושאים מטופלים. אני מאוד מאמין שנוכחותם בקואליציה מאוד עוזרת ברמה הכללית והפרטנית. הקרבה האישית של שלום ומשה לשרים וח"כים מסיעת הליכוד מאוד עוזרת לעיר בגיוס תקציבים ובכלל, כמו: הדחיפה הרצינית שלהם בנושא כביש 38, בניית שכונת רמב"ש ה' ועוד. שלום ומשה לא מתביישים להגיד בפני רוה"מ והשרים מה לא טוב או לא נעשה בעיר כשליחי ציבור של הציבור הכללי. מדהים לראות כי לאורך כל ההיסטוריה של מדינת ישראל בית שמש תמיד שיקפה את הלך הרוח בחברה הישראלית."

תרכוש בית בשכונה החדשה ברמב"ש ה'?

"ברוך ה' זכיתי לרכוש בית בבית שמש, אבל בהחלט אמליץ לחברים ומכרים רבים שלי שיבואו לגור בעיר. עבודה וחובה זו מוטלת על כל אחד מאתנו לסייע ולהביא תושבים חוזרים וחדשים לבית שמש. אם בקרית גת הצליחו לשווק דירות והמצב שם לא שונה מבית שמש אין סיבה שפה זה לא יקרה!"

מה החלום שלך?

"שאלה גדולה ומשמעותית. בעיניי ההתעסקות בחינוך הלא פורמלי היא זכות גדולה. נהניתי  מאוד בעבודתי בבית שמש ומחוצה לה לראות בני נוער מובילים שינוי בעיקר שהם עברו תחת ידיי כסוג של חלום והתגשמותו. אני מאחל להם שימשיכו להתקדם ולהצליח זה יעשה רק טוב לכולנו."

רגע שיא בעבודתך כמנכ"ל ביתר?

"השכר האמתי של איש חינוך הוא לא מידי הוא תהליכי וסיזיפי לאורך כל השנה. אולם, ברגע אחד שילד אומר לך שמאוד השפעת עליו עניין שקורה כמה פעמים במהלך השנה זה בהחלט רגע שיא מספק ומרגש ולשם זה אני נמצא בעבודה זו."

לאן פנייך מועדות עם סיום תפקידך?

"בשלב זה אני בודק את האפשרויות שהוצעו לי בתחומי החינוך והיי טק."

מה אתה מאחל לעצמך ולעיר בית שמש?

"ברמה האישית אני מאחל לעצמי להרחיב את המשפחה ב"ה. אני מרגיש שהצלחתי בתפקידי הנוכחי להחזיר ולערוך שינויים בתנועת ביתר. אני מאחל לעצמי להצליח בשלב הבא שלי.

לעיר בית שמש אני מאחל שלפרנסי העיר יהיה אכפת מכלל התושבים באופן גורף וכשזה יקרה לכולם יהיה הרבה יותר טוב."

ראשית, נאחל ליוסי דהן מזל טוב להולדת בתו השלישית לפני כחודש. והצלחה בשלב הבא בחייו המקצועיים.

אני מאחלת לתנועת ביתר בפרט ותנועות הנוער ככלל שאכן יהיו חלק מהאג'נדה של הנהגת העיר בית שמש על אף השינויים שהעיר עוברת. בית שמש של פעם הייתה משופעת עדנה ופעילות שוקקת חיים של תנועות נוער מכלל המגזרים, תוך שיתופי פעולה ו"תחרות" בונה ביניהם. מהם יצאו חניכים ובני נוער שהשתלבו בצה"ל, זרועות הביטחון ושדרת הניהול בחברה הישראלית. חשוב לזכור כי השקעה בבני נוער הוא הרווח האמתי בכל חברה נאורה ומתפתחת.