תפקיד הנהגת ההורים היישובית, משמעותי בחיי כל עיר והפך להיות משמעותי עוד יותר ב- 4 שנים אחרונות כאשר יניב פוגל - יו"ר ההנהגה היוצא יצק בו תוכן משמעותי, הרחיב גבולותיו, ניהל משברים באופן ענייני והגיע לתוצאות והישגים, ולאחר 4 שנים ביקש לסיים תפקידו, לא לפני שנבחר יו"ר חדש. הנהגת ההורים  העבירה את שרביט היו"ר לשי כהן. פוגל מתכוון לייעץ, לסייע וללוות את הנהגת ההורים בכל זמן שיידרש. נציין כי תפקיד יו"ר ההנהגה הינו אחראי, תובעני, דינמי, נתון לשינויים ותכתיבים ונעשה בהתנדבות מלאה.

לפני כחודשיים לערך, שי כהן נבחר ליו"ר הנהגת ההורים היישובית. אמנם התפקיד לא זר לו אולם, כיו"ר ההנהגה הציפיה ממנו כי ימשיך את דרכו של פוגל ויעצים אותה במשמרת האישית שלו.

שי כהן - היו"ר הנכנס

את שי כהן, מרבית מתושבי העיר הוותיקה מכירים כבן להורים ממייסדי העיר. כהן תושב העיר, 43, נשוי לאורלי + 3 ילדים. משמש כסגן יחידת הביצוע במרחב מרכז של קק"ל (מרחב המשתרע על חצי משטחי מדינת ישראל), יו"ר ועד הורים בביה"ס לוי אשכול וחבר הנהגת הורים כ- 12 שנים.

תפקיד יו"ר הנהגת הורים אחראי ומורכב ביחס ישיר למורכבות העיר למה לקחת אותו?

"כאמור אני חבר הנהגת ההורים 12 שנה ויו"ר ועד הורי ביה"ס לוי אשכול, התפקיד ומשמעותו אינם זרים לי. נתבקשתי ע"י הנהגת ההורים להתמודד על התפקיד ואחרי ששקלתי זאת בכובד ראש נעניתי בחיוב. הבנתי כי חשוב מאוד יהיה להמשיך את רוח העשייה בהנהגת ההורים. אני חייב לציין שמאז שיניב פוגל נבחר ליו"ר ההנהגה לפני כ- 4 שנים הנהגת ההורים יצרה הרבה כוח ומשמעות, עד כדי כך שכיום הנהגת העיר מבקשת מאתנו לסייע ולשתף פעולה בנושאים שנדרשים טיפול. הנהגת ההורים הכפיפה דיאלוג מול הגורמים בעירייה שהבינה כי רק בדיאלוג אפשר להגיע להישגים."

הצבת לך מטרות ויעדים בתפקיד היו"ר?

"אחד הנושאים שאני רוצה לטפח הוא להוביל ולחבר את הנהגת ההורים לתנועות הנוער, כולנו מבינים כי התלמידים ובני הנוער הם דור העתיד, חשוב לטפח אותם במסגרת הלימודית ובשעות אחה"צ בתנועות הנוער. בשלב ראשון נתתי לתנועות הנוער גיבוי להיכנס לבתי הספר, אציין כי חלק מהמנהלים היו נגד כניסתם ואני מקווה שהבהרתי את עמדתי למה כן? אני אדם שמאמין בשיתופי פעולה ושולחנות עגולים בהם כולם מדברים עם כולם ופועלים יחד.

בעיניי, לא פחות חשוב הוא לחבר את כל מנהלי בתיה"ס החרדיים להנהגת ההורים לכולנו אותם צרכים ומשימות. בעבר פוגל פנה אליהם ואיכשהו העניין התמסמס כי היינו עסוקים בטיפול במאבקים ומשימות.  ועכשיו שהמערכת רגועה יותר אני רוצה לקדם את הנושא. אני לא מתעלם מהעובדה שהמנהלים בבתי הספר כפופים ישירות למקבלי החלטות - הרבנים. בימים הקרובים נוציא קול קורא לכל מנהלי בתיה"ס החרדים ונקרא להם להצטרף ולשתף פעולה."

הנהגת הורים יישובית מטפלת בתלמידים באופן כללי?

"הנהגת ההורים מטפלת בילדי הגנים ותלמידי בתיה"ס היסודיים, ולדאבוני אין יו"ר הנהגות הורים בבתיה"ס התיכוניים ובהעדר הנהגה הם מתנהגים איך שהם רוצים, אנחנו כהנהגה מרגישים כמו שומרי הסף.

אציין, כי חלק מהמטרות של הנהגת ההורים היא לקדם בניית ביה"ס תיכון נוסף בעיר שבהחלט נדרש."

השבוע העיר געשה על ההחלטה המשותפת אליה הגעתם עם העירייה על החזרי תשלום הקייטנות להורים. נדמה כי ההסדר שהתקבל מגוחך ואינו קשור?

"הנושא הועלה בפגישה משותפת של רה"ע משה אבוטבול, מנכ"ל, גזבר, דודו עמר- ועד הגנים ושלום אדרי שהזדמן לישיבה במקרה. בהחלטת פשרה שרה"ע והדרג המקצועי הציעו הוחלט כי 190,000 אלש"ח יושקעו בגני הילדים. "הישג" שהורים רבים הביעו תמיהה ובצדק, אולם, נכון לרגע זה על אף הפשרה אנחנו עדיין בודקים בכמה ערוצים מקבילים כיצד נוכל להגיע למצב בו ההורים יקבלו החזר כספי כפי שפורסם ונכתב במפורש באתר האינטרנט של העירייה. גם הגורמים בעירייה מבינים שציבורית ובכלל הפתרון אליו הגיעו לא נתפס טוב בעיניי התושבים."

כיו"ר נכנס אתה בקשר עם יניב פוגל?

"בוודאי! בקשר רציף ושוטף. אנחנו צועדים זה לצד זה כבר 12 שנה, מתייעצים יחד ואני למד ממנו הרבה מאוד. עד לפני שיניב נבחר ליו"ר, הנהגת ההורים לא באה לידי ביטוי וקולה כמעט לא נשמע. יניב סחף אחריו את כולנו. כל ישיבה נראתה כמו חמ"ל עם מצגות, הוראות הפעלה וופקודות ההנהגה נוהלה על הצד הטוב ביותר. ההישג הגדול הוא שעכשיו שני הצדדים מבינים כי בהידברות ושיתופי פעולה אפשר להשיג יותר כולל שקט."

ציינת קודם כי מתקיים שיתוף פעולה עם העירייה - שתף מעט.

"בשונה מהעבר ישנו שיתוף פעולה ישיר עם הגורמים בעירייה. חשוב לי לציין כי אנחנו לא מחפשים מאבקים אלא, לנהל דיאלוג משותף גם כשאנחנו חלוקים מתוך הבנה שילדי גני הילדים ותלמידי בתיה"ס הם בראש סדר עדיפות עליון מאחר ואין יקר מהם. אני יודע כי הגורמים הרלוונטיים כבר הפנימו כי רק בדרך זו נוכל להגיע להישגים. יש לנו קשר טוב עם רה"ע, הממונה על החינוך, מנכ"ל העירייה ומנהל מח' החינוך."

מה אתה מאחל לעצמך עם תחילת הקדנציה?

"שנצליח לעמוד על המשמר, להנהיג ולהצעיד קדימה את הנושאים שהצבנו לעצמנו ועל סדר היום. כוחנו באחדותנו, רק אם נמשיך להיות יחד נצליח."

יש לך מסר לתלמידים עם צאתם לחופש הגדול?

"אני מאחל להם חופשה בריאה ומהנה ושישמרו על עצמם מכל משמר. ולהורי הילדים חופשה מהנה ולא פחות חשוב שישגיחו על ילדיהם."

יצא כך, שיניב פוגל הודיע מבעוד מועד כי יאחר לפגישה, הוא הצטרף אליה ונדרשו כמה ד' עד שחזרנו למסלול, לאחר שהחליפו ביניהם עדכונים ומטלות..

יניב פוגל יו"ר היוצא

למה פרשת יכולת לכהן בשקט שנים נוספות?

"כהנהגת הורים עמדנו בכל היעדים שהצבנו לעצמנו. מעיר שהתקיימו בה משברים סביב מערכת החינוך הציונית והחרדית הגענו למצב שפתרנו את כל המשברים כולל אלו שצפויים להיות. הצבתי מטרה לייצב את המערכת העירונית והתכנון היה לסיים בפרק זמן של 5 שנים כנושאים תהליכיים ועל הדרך עשינו גם דברים נוספים. הפכנו את הנהגת ההורים לארגון מוביל בעיר זכינו להערכה מכל הגורמים ומהנהגת העיר למרות שהיינו נגדה בהרבה נושאים. ומאחר ומיציתי את התפקיד ביחד עם טטיאנה אילוז סגניתי זה המקום לפרוש. חשוב לי להדגיש שכולנו ברקע אנחנו לא מחפשים ג'ובים או כבוד אנחנו כאן להישאר ולסייע מאחר והעיר מאוד חשובה לנו ולא כסיסמא!

ספר על ההישגים המשמעותיים

"ההישג המרכזי הוא שהנהגת ההורים מיצבה עצמה כגוף שמשפיע על מערכת החינוך בעיר לא רק גוף שמייצר משברים אלא מוביל לפתרונות.

משבר ביה"ס 'שפות ותרבויות' הגיע לכדי פתרון בהובלה שלנו.

איחוד בתי הספר אתרוג והראל.

העברת ביה"ס מוריה למבנה אתרוג.

הקמנו ועד גנים דומיננטי בהובלת חיים בן מרגי המשנה לרה"ע.

השפענו באופן עקיף על תקצוב לשחייה, בטיחות, חלוקת תנ"ך למסיימי כיתות ו', הסדרת תשלומים לבתי ספר, הקמנו אתר אינטרנט ודף פייסבוק פעיל.

השפענו על התקנת פעמוני מצוקה לגנים.

העשרת תכניות קרן עזריאלי בעיר.

ועוד נושאים שעדיין בטיפול.

בכך שהפכנו לגוף דומיננטי טוב הרגשנו כמו כלבי השמירה של מערכת החינוך. ההישג היותר דרמטי ב- 3 שנים אחרונות היה שת"פ עם העירייה שהפך טוב מאוד ונענינו למרבית הפניות והבקשות ללא מאבקים. אנחנו נעשה הכל בכדי לשמר אותו. במאבקים לא מייצרים חינוך בדיאלוג ושיח תוך הבנת המשימה כן אפשרי."

 מעט על שי מהיכרותך אותו?

"שי ואני מכירים סביב הנהגות ההורים. שי בחור רציני, אחראי, מקצועי ואוהב אהבת אמת את בית שמש. הוא לקח על עצמו תפקיד כאשר הוא מבין מה המשמעות. אני בטוח שיוביל את ההנהגה להישגים גבוהים וטובים ואני מאחל לו הצלחה בהמשך."

טיפ לשי?

"כהנהגת הורים יש לך לגיטימיות לפנות לכל העולם כולל ראש הממשלה כי באופן אמתי הדאגה היא  לרווחת הילדים. מתוך הנחה מקודשת זו הכל מותר!!"

אין ספק, כי הנהגת ההורים בהובלת פוגל עשתה מייק אובר בכל הקשור ליחסי הנהגת העיר להנהגת הורים והפוך. כעובדה, מתקיימים יחסי הכרה והערכה ביניהם ולאור העובדה כי התנהלו מאבקים מורכבים השכילו הצדדים להבין כי רק בהבנות ניתן לשנות, לשפר ולהגיע להישגים. מרגיעה המחשבה כי פוגל ואילוז יהיו קשובים, יסייעו ויתנו רוח גבית ליו"ר החדש ולהנהגה כולה.

תודה בשם תושבי העיר ליניב פוגל כיו"ר הנהגה על הובלת המערכת לשקט והבנות תודה מיוחדת על השקעה המרובה ימים כלילות לטובת ילדי העיר בהתנדבות מלאה – לא מובן מאיליו.

לשי כהן היו"ר הנכנס נאחל הצלחה גדולה בתפקיד החדש יישר כוח מראש.

שבת שלום ומבורך!