את השיחה הראשונה עם הודיה היא פתחה ב: "אני בוחרת בדים אז אין לנו הרבה זמן, נצטרך לפצל את השיחה" ובשיחה השניה כבר ערכנו בנינוחות טלפונית תוך כדי שהיא גוזרת בדים בסטודיו הביתי. עוד לפני שהתגבשה כתבה היה ברור שמדובר באשת קריירה צעירה ומאוד מאוד עסוקה.

הודיה אילוז, בת 23 וקצת מנהלת אימפריה הולכת ומתהווה של בגדי ים, העיצובים המיוחדים, הבדים והחיבור לכל מה שרלוונטי, כל אלו מרחיבים את מעגל הלקוחות של הודיה, שגודש את הסטודיו הקטן בכל יום קצת יותר.

"אני כבר מתכננת להיערך עם סטודיו מסודר וגדול קצת יותר, בינתיים אני מפזרת בכל הבית את הבדים והגזרות, אמא שלי לא יכולה יותר!"

הודיה ילידת ותושבת בית שמש, למדה ב'פירסט' ו'אמי"ת נגה', היא מגיעה מבית דתי ולה אחות גדולה ושני אחים.

מתי הבנת שאת לא רוצה לקיים אורח חיים דתי יותר?

"תמיד היה לי ברור שאני חושבת אחרת, אני עדיין מנהלת אורח חיים דתי,  מצוות לצד ההחלטות שלי לחיות את חיי, אני שומרת שבת, אני אוהבת את הדת ומשלבת עם האהבה ללבוש אחר"

איך אפשר לשלב את האהבה לבית ולמסורת עם עיצוב של בגדי ים? יש כאן דיסוננס

"לא מבחינתי. תמיד התלבשתי אחרת בסגנון ייחודי לי, אף פעם לא התחברתי לגישה הזו שאני צריכה לכסות את עצמי ואין קשר לדת לדעתי, אני מאמינה בהשגחה עליונה ואני מחוברת לערכים של הדת וזה מה שחשוב ומשמעותי מי שיש לו בעיה עם מה שאני לובשת זו בעיה שלו לא שלי"

איך הגיבה המשפחה הדתית שלך לבחירה הלא אופיינית הזו?

"אני מגיעה ממשפחה עם ראש מאוד פתוח ומכבד. חשוב להם שאעשה את מה שעושה לי טוב, הם מבינים שהם מנהלים את אורח החיים שלהם וככה טוב להם, ואני רואה את הדברים קצת אחרת וזה בסדר. כבוד הוא בראש סדר העדיפויות, חיה ותן לחיות"

אילוז, בזוגיות מעצבת 'פיסים' יוצאי דופן, שמושכים אליה בנות מכל רחבי הארץ הודות לבחירה המוקפדת של הבדים, והגזרות שלא תוכלו למצוא ברשתות הגדולות.

מה גרם לך לרצות לעצב?

"האמת היא שלא חשבתי על זה יותר מדי, הייתי בשב"ס בשירות הלאומי ותכננתי לטייל בתאילנד, בין לבין יצא לי להגיע ל'פאנג'ויה' עם חבר שלי, והיה לי חשוב להיראות מיוחדת כמו שכולן רוצות, היה לי ברור שאני ממש לא אראה מיוחדת עם בגד ים סתמי אחד ממיליון מפסי הייצור ההמוניים, ופשוט עיצבתי לעצמי ולקחתי לתופרת, החלפתי בחופשה הזו בגד ים כמעט כל יום, משם זה כבר היה מאוד ברור שיש לי פה משהו"

איך מתחילים עסק כזה, בחורה בת 20 וקצת בלי ידע מוקדם ונסיון?

"ובאמת עשיתי כמה וכמה טעויות בדרך אבל מהכל לומדים, בהתחלה הייתי קונה בדים והולכת לתופרות, בגד ים כזה הגיע לעלות ייצור של כמעט 1,000 ₪, וכמעט תמיד הדגמים לא היו מוכנים בזמן. מה גם שלמצוא תופרות טובות ומיומנות בארץ קשה מאוד. הייתי מתוסכלת עד שהחלטתי פשוט לעשות את זה בעצמי, קשה לי להסביר אבל אני חרוצה מאוד, משבע בבוקר אני עובדת עד השעות הקטנות, 10אני מקבלת נכון להיום בין10 ל-15 הזמנות ביומיים. אמא שלי רואה אותי יושבת שעות, אבל אני מעדיפה את זה מלשבת במשרד. אני אוהבת אנשים"

זה אומר שהתהליך אילץ אותך ללמוד לתפור ולהיכנס לתחום זר וחדש לחלוטין.

"כן, ואני מאוד שמחה על זה. מצאתי את עצמי נרשמת לקורס של 8 חודשים באקדמיה לעיצוב בראשון לציון, ופשוט למדתי הכל – להוציא גזרות, לגזור, לתפור – הכל, והתחלתי פשוט לייצר בעצמי, זה קיצר תהליכים וכל תהליך הייצור שלי התייעל מאוד"

למה בעצם לבחור דווקא בבגדי ים?

"זה טרנד כייפי, זה עיצוב לעונות הכי כיפיות בארץ ובכלל, אני אוהבת את הצבעוניות את היכולת להתבלט עם פריט די פשוט בסך הכל, לפעמים הוא מגיע בשני חלקים וזה הכל אין כאן מטרים על מטרים של בד ועדיין זה מספר סיפור – מי את, מה את אוהבת. זה עיצוב דינאמי שמשתנה בכל רגע ולפי השפעות קצביות מאוד – זה אני"

מעבר לבגדי הים, אופנה זה תחום שמעניין אותך?

"מאוד. בגדי ים זו האהבה שלי אבל יחד עם זאת, אני רואה את עצמי עושה גם את זה בעתיד ומתרחבת לעוד תחומים, שמלות ערב וכלה למשל"

אילוז, אחראית נכון להיום על כל תהליך הייצור – החל משלב הרעיון, דרך בחירת הבד וכלה בגימורים, את הכל היא עושה בעצמה, לא יהיה מופרך להגדיר את העסק והפריטים שלה, כ'קוטור' של בגדי ים.

איך הבנות שומעות על העסק ומגיעות אלייך?

"בהתחלה פשוט ראו את בגדי הים עליי, ומשם זה זרם. נכון להיום הן מגיעות מפה לאוזן ודרך הרשתות החברתיות, גם בנות מבית שמש, אבל גם מהארץ ואפילו מהעולם"

מה תהליך הייצור כולל?

"זה לרוב מתחיל מבחורה שמגיעה ויחד אנחנו מנסות להבין מה היא מחפשת ואוהבת, משם נמשיך לבחירה של בד, גזרה ודיטיילים. את שאר העבודה אני כבר עושה בעצמי – מוציאה גזרה, גוזרת ותופרת"

מה הקו העיצובי של המותג?

"צבעוניות חזקה וגזרות לא שגרתיות שמשחקות עם האיזורים בגוף ולא מפחדות ממנו כמו שנהוג בדרך כלל. אני עם היד על הדופק לגבי כל מה שקורה באוסטרליה בתחום הזה כי שם יש דגש חזק על כיף ומשחק עם בגדי הים, בגדול אני משתדלת לעצב בלי פחד ועם קצת הומור ושחרור"

איך בנויה הקולקציה הנוכחית?

"נכון לעכשיו שרוולים ארוכים כי זה טרנד חזק מאוד, הדפסים טרופיים למשל וגם כמובן מה שהבנות מבקשות כשהן מגיעות, אני לא מחייבת אף אחת להיצמד למה שאני עיצבתי ויש להן כרגע את החופש ליצר יחד איתי ולגבש פריט יחד. אני מאמינה שבעתיד זה ישתנה"

איך זה צפוי להשתנות?

"אני אתחיל לייצר קולקציות מגובשות, מוכנות בנויות ממקבצי בדים מסויימים"

מה טווח המחירים של בגדי הים?

"זה משתנה כמובן בהתאם למה שכל אחת בוחרת, אני עובדת בימים אלו על קולקציית קפסולה יחודית מבדים של 'מוסקינו' ו'שאנל', ברור שזה ייקר את הפיסים האלו, אבל בגדול זה נע בין 250/350 ₪"

לאן את שואפת ואיפה נמצא אותך בעוד 10 שנים מהיום?

"אני חולמת על חלל בסגנון – ' one stop shop', אני רוצה שבחורה תיכנס אליי ותוכל למצוא אצלי את כל מה שהיא צריכה – גם בגדי ים אבל גם אקססוריז ושמלות ערב. יהיה שם הכל מהכל"

מהם הטרנדים לקיץ 2017?

"דווקא זה מפתיע אבל בגדי ים שלמים, אבל בחיתוכים גבוהים. צבעים בוהקים מאוד – כחול, כתום, אדום ופוקסיה, ההשראות הן מאוד טרופיות מיעדי החופשות בעולם, כמה שיותר בוהק ובולט – יותר טוב. גם גזרות הביקיני השתנו, את המשולשים הקלאסיים מחליף הסטרפלס, המלמלות, ושימוש בחומרים לא שגרתיים כמו קטיפה למשל, קשירות מיוחדות לאו דווקא בגב, אלא אפילו באיזור מפתח החזה".

מה הטיפ הכי טוב שאת יכולה לתת לבחורה שמגיעה לבחור בגד ים?

"לא להיתקע על משהו ספציפי, מגיעות בנות שרוצות בד וגזרה ולפעמים זה לא מחמיא להן בכלל, והן בטוחות שזה מה שיעבוד - תהיו עם ראש פתוח, תהיו פתוחות שלא תתחרטו. כמובן שאני לא אתנגד אם את רוצה משהו כל כך מסויים, אני אעשה אבל לא להיות מקובעות כי לפעמים מה שאת חושבת שמתאים לך ממש ממש לא רלוונטי למבנה ולצבע שלך, אני מכוונת אותן בעדינות"

 

הולכות לאיבוד? מילון בגדי הים השלם של הודיה אילוז

> בגד ים שלם – בגד ים שעשוי מחלק אחד ומכסה את הגוף מאזור החזה ועד אזור המפשעה

> ביקיני – בגד ים שמורכב משני חלקים. האחד מכסה את החזה והשני את אזור המפשעה, יכול להגיע במגוון וריאציות כדוגמת: תחתון חוטיני או ברזילאי, חזיית סטרפלס או משולשים


> טנקיני – בגד ים שמורכב משני חלקים, אך בניגוד לביקיני, החלק העליון הוא מעין גופייה שמכסה גם את הבטן
> מונוקיני – בגד ים שלם שנותן תחושה של ביקיני. מכסה את אזור החזה והמפשעה כששני צדי הגוף נותרים חשופים. נקרא גם גזרת גיטרה