שיתוף פעולה הדוק ופורה בין מועצה אזורית מטה יהודה ומועצה מקומית אבו גוש הניב השנה את יישומה של תכנית עמותת 'אפשר אחרת' בארבעה בתי ספר יסודיים, בשני צמדים: 'השחר' ו'השלום', 'עין הרים' ו'אבו גוש'. לצד זאת, נמשך שיתוף הפעולה בין בתי הספר 'אלון' ו'עין ראפה-עין נקובה' במטה יהודה.

תכנית המפגשים כוללת סדנאות חד תרבותיות ומפגשים רב תרבותיים בתחומים של דרמה, מוזיקה, ספורט ופעילות  קרקס בבתי הספר, וסדנת אמנות במוזיאון תל-אביב.

"אין תחליף למפגש הבלתי אמצעי שבו ילד פוגש ילד", מציינת  ד"ר תקוה ברכה, מייסדת ומנכ"לית עמותת 'אפשר אחרת'. "כך הילד מכיר את עצמו ואת הילד מהתרבות האחרת ומבין שלמרות ההבדלים יש הרבה מן המשותף.  בתחום הזה אין קיצורי דרך. כדי להפוך את נושא החיים המשותפים לטבע שני ולחזק את הסובלנות, חשוב שהמפגשים יתקיימו במעגלים רבים בקהילה  ובתדירות גבוהה. לא מקרה הוא שסדנת מורים משותפת וערבי הורים ותלמידים מהווים אירועי שיא בתהליך".

שני ערבי הורים כבר התקיימו השנה בבתי הספר 'אלון' ו'עין ראפה-עין נקובה' ובבתי הספר 'השחר' ו'השלום'. במהלך הערבים התקיימה פעילות למשתתפים על ידי מנחי הדרמה של עמותת 'אפשר אחרת'. התלמידים שכבר נפגשו במהלך השנה ויצרו חברויות, הובילו את הוריהם בסדנה שפתחה לבבות ויצרה קשרים. החלק השני של הערב הוקדש לטעימות מן האוכל שהביאו ההורים כאשר כל הורה הכין את המאכל האהוב על ילדו. באופן הזה נוצרו הכרויות בין ההורים שאף החליפו מספרי טלפונים. את ערב ההורים בבית הספר 'השלום' כיבדו בנוכחותם ראש מועצת אבו גוש, עיסא ג'אבר, וראש מינהל חינוך במועצה, ראג'י מנסור.

מנהלת בית הספר 'השחר', שירלי סלמון, ציינה כי "באמצעות הרמה הגבוהה של התכנית התלמידים מצליחים להתגבר על קשיי השפה". מנהלת בית הספר 'השלום', מרים חרב, ציינה כי "נוצר קשר חם בין המנהלות בין צוותי המורים שלוקחים חלק בסדנה המשותפת. חשוב מאוד שבתכנית משתתפים כל התלמידים כך שלכל ילד ניתנת הזדמנות להכיר ילד מהתרבות האחרת".

ראדה קזל ויונתן שיף, מנהלי בית הספר 'עין ראפה-עין נקובה' ו'אלון' הם הצמד הותיק באזור המשתף פעולה בפרויקט זו השנה השלישית. "תרומתם של השניים להצלחת התכנית במרחב הבית ספרי היא משמעותית. בערב ההורים השלישי שלהם, שהתקיים בבית הספר 'אלון' המתינו הילדים בקוצר רוח לבואם של חבריהם מעין ראפה ועין נקובה ורצו לקראתם כשהגיעו", מציינים בעמותת 'אפשר אחרת'. בערב לקח חלק ראש מינהל חינוך במועצה אזורית מטה יהודה, ניב בר גיא.

"החינוך לחיים משותפים עומד בבסיס מהותה של מועצה אזורית מטה יהודה המאגדת קהילות רבות ביישוביה ומכוננת יחסים משותפים עם כלל יישובי האזור", מסר בר גיא. "אנו מברכים פעילותה של עמותת 'אפשר אחרת' במטה יהודה ועושים כל שביכולתנו על מנת לסייע להצלחתה".

"מעורבות ראשי היישוב וראשי מינהל החינוך חיונית להצלחת התכנית", מוסיפה ד"ר תקוה ברכה. "אני חייבת לציין שמתחילת התהליך באזור הגישה הייתה חיובית. זהו מודל לחיקוי שצריך לאמץ בכל צמד יישובים שעוברים תהליך של הטמעה בתכנית 'אפשר אחרת'. אין לי ספק ששיתוף הפעולה יוליד עוד יוזמות משותפות בין היישובים".

התכנית מתאפשרת באמצעות תומכים רבים, ובהם שתי המועצות  - מועצה אזורית מטה יהודה ומועצת אבו גוש, בסיוע דניאלה פרידמן, ראש המטה לחיים משותפים במשרד החינוך. רכזת הפרויקטים של עמותת 'אפשר אחרת' רותם רפאלי, בעלת ניסיון רב בתחום החינוך לחיים משותפים, מובילה את שלושת הפרויקטים בבתי הספר.

עמותת אפשר אחרת פועלת ב-60 בתי ספר בארץ בשיתוף המטה לחיים משותפים במשרד החינוך. בתהליך משתתפים תלמידים, הורים, צוותי מורים ואנשי מפתח בקהילה.