ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה תקיים מחלקת נוער במועצה אזורית מטה יהודה את הפרויקט השנתי 'זר לנופל'. עם סיום הטקסים ביישובים יתכנסו בנות ובני נוער, מדריכים ובוגרי המחלקה באזור ההר והמזלג ובאזור גיזו ועדולם לשיחות על דרכי זיכרון, הנצחה ומהי גבורה.

לאחר מכן, ייצאו בני הנוער בקבוצות לבתי העלמין בהר הרצל, גיזו, בית שמש וקרית ענבים. השנה ישולבו לראשונה בפעילות בוגרי מחלקת נוער שזוכרים את האירוע המשמעותי וביקשו לקחת חלק באירועים. כל קבוצה תגיע לקברים עם דף מידע ובו סיפור חייו של כל נופל. לאחר הקראת הדברים על הקבר יניחו בני הנוער זר וידליקו נר לזכרו של החלל. מקום המדינה ועד היום שכלה מטה יהודה 240 חללים, בניה ובנותיה, במערכות ישראל ובפעולות איבה.

"בכל שנה לאחר הטקסים ביישובים מתכנסים בנות ובני נוער בשני מוקדים - אזור ההר והמזלג ואזור גיזו ועדולם", מסרה שרון כץ, מנהלת מחלקת נוער במטה יהודה. "תחילה הם עוברים יחידות תוכן בכל שנה בנושא אחר כגון מלחמות ישראל, טוהר הנשק ומפגש עם נציגי משפחות שכולות. לפני מספר שנים הם פגשו את הוריו של החלל עמנואל מורנו ז"ל והשנה נשוחח על דרכי זיכרון והנצחה ונעסוק בשאלה מהי גבורה. פנתה אלינו קבוצת בוגרים שסיימו את שירותם הצבאי ועדיין זוכרים את האירוע כמאוד משמעותי ולכן הקמנו לראשונה קבוצת בוגרים שתניח זרים בקרית ענבים".

הילה יתח (25) מנס הרים, מרכזת את קבוצת הבוגרים. "כ-20 בוגרים של מחלקת נוער יתאספו ויגיעו בערב יום הזיכרון לבתי העלמין באזור", מספרת יתח. "זו שנה שביעית שאני לוקחת חלק בפרויקט, תחילה בתור חניכה ומדריכה ובהמשך בתור חיילת הגעתי על מדים. חבריי ואני המשכנו להגיע אחרי הצבא ואז הבנו שזה תופס אותנו יותר ויותר, לכן ביקשנו להקים קבוצת בוגרים. באופן אישי זה מאוד מרגש אותי ותופס אותי בכל שנה מחדש. זו חוויית זיכרון אחרת שאי אפשר לוותר עליה".

"פרויקט 'זר לכל נופל' הוא חלק עיקרי ובלתי נפרד ממפעלי ההנצחה שמוביל אגף חברה ונוער במועצה אזורית מטה יהודה לאורך כל השנה ובהם שיפוץ אנדרטאות, מפעלי ספורט להנצחת נופלים וחיבור בני הנוער לסיפורים ולחללים", מסכמת שלהבת מרכוספלד, מנהלת אגף חברה ונוער במטה יהודה. "סיפורי החללים מחזקים את הזיקה של בני הנוער בפרט ושל התושבים בכלל לחברה הישראלית ולערכיה המשותפים".