איריס אפריאט, נשואה ואם לילדים. עובדת כקופאית ראשית בסופר 'שופרסל  דיל':

"מי שמאוד עמוסה בעבודה ויכולה להרשות לעצמה להעסיק מנקה לפני החג, אין ספק שזה יכול לעזור מאוד. אני עובדת לא מעט שעות כך שאת עבודות הניקיון אני מבצעת בזמני הפנוי. אני מתחילה עם החדרים, החלונות והתריסים, הארונות מטבח, ובסוף אני מגיעה לתנור ולמקרר. כמובן שבמהלך כל השנה אני מנקה באופן יסודי. חג הפסח הוא הזדמנות לחדש בבית כלים וכדומה. בברכת חג שמח וכשר".

יהודית יחזקאל, נשואה, אם וסבתא. מטפלת במעון 'ויצו':

יהודית מתגוררת ברחוב פולה בן גוריון ומוכרת כ"חולת ניקיון":

"אני מתחילה לסדר ארונות ומגירות, רוחצת כלים מהמזנונים. האמת שכל השנה נקי אצלי, אבל כל שנה בפסח זאת הזדמנות לחדש לזרוק. אני נהנית לנקות. לא מרגישה את הלחץ של אנשים רבים שמתלוננים שקשה להם והם נקרעים בעבודות הבית ושורפים את הידיים מתכשיר הניקוי, מסיר השומנים, 'סנט מוריץ' . אצלי זה ממש לא כך. כיף לי לנקות ולחדש דברים בבית וכיף לי עם האווירה של חג הפסח שבפתח. 
הטיפ הכי נכון מבחינתי זה לנקות באהבה, כי ניקיון זה בריאות וכיף".

 

יש לך טיפ לניקוי חלונות ותריסים?

"את החלונות והתריסים בבית אני מנקה מידי יום, כמו כן, אני מנקה אבק יום יום, כך שזה לא מגיע למצב שמצריך ניקיון קשה ומפרך, זה נקרא מבחינתי טיפול עזרה ראשונה. אם החלונות והתריסים מלוכלכים, אני מרגישה שכאילו כל הבית מלוכלך".

ואת מבצעת את כל העבודות לאחר יום עבודה לא קל  עם ילדי המעון

"נכון, העבודה במעון היא עבודה מאוד קשה אך גם כיפית. כי ילדים זה ברכה".

טיפ לניקוי המקרר?

 "בכל שבוע כשמגיע יום הקניות לכבוד שבת, אני מנקה את המקרר וכך המוצרים נכנסים ישר למקרר נקי".

טיפים שלך לניקוי התנור והגז:
"את הגז אני מקרצפת אחרי הבישולים, ולמעשה אחרי כל בישול גם ביום יום. אם מקפידים על כל הניקיון בבית אז לא עובדים קשה לקראת החג.
התנור אצלי מבריק תמיד כאילו קניתי אותו הרגע, אני משתמשת במסיר השומנים 'סנט מוריץ' לאחר כל פעולה בתנור וכך הוא נשמר. באופן כללי אני "בולעת" אקונומיקה. האקונומיקה היא חומר הניקוי שאני הכי מכורה לו בניקיון הכללי, יש לי טיפ טוב לניקוי נברשות מקריסטלים: ישנו ספריי מיוחד שקונים אותו בחנות של מחסני תאורה. מתיזים אותו על הכל ואחר כך מנגבים אין על הברק שלו. בנוסף אני מנגבת עם מטלית טבולה וסחוטה במים חמים את הקריסטלים עצמם, לא יאומן איזה ברק חדש זה נותן ואני ממליצה על זה מאוד. בברכת פסח כשר ושמח לכולם".

עליזה איבגי, גרושה ואם לילדים, עובדת בעיריית  בית שמש:

"אני משתמשת בספריי שמן לטיגון לחידוש דלתות הזכוכית של המקלחון, יש לרסס ספריי שמן ולהמתין 5 דקות, לאחר מכן לשטוף את הדלתות במים וסבון. קרש החיתוך - כמו שבטח שמתם לב, סבון לא מוריד את כל הלכלוך כך שיש לשפשף את המשטח עם מלח ולימון ולאחר מכן לשטוף את הקרש עם מים וסבון.

פח אשפה - כדי למנוע את הריחות הרעים יש להניח מתחת לשקית 2 כפות סודה לשתייה, לאחר שזורקים את השקית יש לשטוף את הפח בספוג רטוב עם הסודה לשתייה והפח יוצא ממש חדש.

ניקוי המיקרוגל - כדי לנקות את המיקרוגל יש להניח בו קערה עם 2 כפות סודה לשתייה ו- 5 כפות מים. לחמם למשך דקה ולאחר מכן לנגב במטלית.

שיהיה לכולנו חג פסח כשר ושמח".

 

ובנימה הומוריסטית 

דן צברי, נשוי ואב לשלושה בנים. עובד ככימאי במפעל. 

הטיפים שלו לאישה שמבקשת עזרה מהבעל, בניקיונות לקראת החג:

"אל תייחסי את הניקיונות לפסח באופן ספציפי. זה יוצר התנגדות אצל הגברים ורצון עז להשתמטות. אמרי לו שאלו ניקיונות  בין עונתיות. לפני יום הניקיונות, שתפי אותו בתכניות שלך: מה את רוצה בדיוק, ומה צריך לנקות. אל תסטי ותשני את התוכניות במהלך הניקיונות עצמם. זה יכול לשגע את הגבר כשאת לפתע מוסיפה, או משנה לו מטלות וזה מוציא אותו מהריכוז. אנחנו הגברים, בשונה מהנשים, לא רואים חמץ על הקירות, הפנלים ובתוך הארונות, וגם לא באסלה. לכן אנו זקוקים להכוונה והדרכה. לדעתי הטיפ הטוב ביותר הוא: אם הטלת עליו מטלה תני לו לבצע אותה ולאחר מכן תני לו מנוחה של 10 דקות וכך לאחר כל מטלה, כי ברגע שאת מעמיסה עליו מטלות זה גורם לו להתבלבל ולהתבטל.

תני לו לנקות במקומות שלא תמיד מגיעים אליהם כמו המרפסת שירות, המזווה, מכונת הכביסה וכדומה. עדיף שינקה דברים שחשובים לו במיוחד כמו: טלוויזיה, שלט, אסלה ואקס בוקס. כך הוא ירגיש שהוא עושה פעולות חשובות והוא יעשה את זה הכי טוב שאפשר. הנה סוד חשוב  מבחינתי: אל תחמיאי לו יותר מידיי על העבודה, אחרת  הוא יתפאר בה בפני כל העולם ואשתו, מליל הסדר ועד לחג שבועות, כאילו שהוא לבדו ביצע את כל  העבודות הפסח ואת סתם ישבת והתבטלת בקופיקס. תני לו מטלה עם הרבה מים, כך הוא ירגיש ב'לונה גל' וייהנה. אל תתפארי בפני חברותייך על כך שבעלך ביצע ניקיונות, זה עלול להעלות להן לראש את הרעיון לדרוש מבעליהן גם לנקות. מספיק אחד נפל (סתם, צוחק). אל תצפי ממנו לתוצאות עבודה של מאה אחוז, גם שלושים וחמש זה מצוין. הכוונה נכונה והמון סבלנות יביאו אותנו לפסח כשר ושמח".

 

חודש ניסן טוב, ועבודה נעימה.