האימון הפונקציונלי
המושג "אימון פונקציונאלי" עבר גלגולים רבים במהלך השנים האחרונות, הוא כיכב בעיק במוסדות לשיקום ובענפי הספורט התחרותי. שימושיו העיקריים היו לתיקון חוסר איזון שרירי וליקויי יציבה, אבל כיום הרשת מלאה בתרגילים פונקציונלים אתגרים מכל קצבות הכושר - החל מתרגילי כוח בחוף הים וכלה בתרגילים בלתי נתפסים בחדר הכושר .
כמו שכולנו יודעים, עולם כמנהגו נוהג ותחום הכושר לעולם אינו עומד במקום. בימים אלה אימון פונקציונאלי מיושם בעיקר על ידי אנשים שעושים עליות כוח בפארקים, הופכים צמיגים של רכב או של טרקטור ומכים עליו בכל כלי אפשרי, אפילו בפטיש ממש אימון "של פעם" מאוד כוחני עם ציוד מגוון שכולל חבל ניעור שקשה להזיז אותו עד שבא לבכות. אכן, תחום זה אינו פשוט, אך אינו מיועד רק לאנשים חזקים ושריריים! אימון זה נועד לפתח חוזק גופני במגוון מישורי תנועה שמתאים למגוון ענפי ספורט ולמגוון ענפים הדורשים חוזק כללי.

מה היתרונות באימון פונקציונלי ?
דרישה מטבולית עצומה - בכדי להפוך צמיג לקפוץ למרכזו ולבצע עליו 20 שכיבות שמיכה תאלצו להשתמש בכל שרירי גופכם. חשוב לציין שבתרגול תעבדו על סיבולת לב ריאה וסביר להניח שהריאות שלכם ייזעקו לאוויר. במידה ותצליחו לבצעו אימון זה פעם או פעמיים בשבוע לא רק שתהיו חזקים אלא גם חטובים.

איך מתחילים ?

המלצה שלי, התחילו לאט. סביר להניח שכולכם כבר צפיתם בסרטוני יוטיוב, בהם גברים ונשים מבצעים תרגילי משקל גוף מדהימים בפארקים ברחבי העולם ואולי אפילו קצת חששתם כשראיתם אותם? אולם, אינכם חייבים להיות מתאמנים אולימפיים על מנת להתחיל בסוג אימון כזה. אתם יכולים בתור התחלה לבצע עליות מתח כאשר אתם נעזרים בגומיות. או לבצע רק את שלב הירידה, באופן איטי ורגוע עד עשר חזרות למשך 5-10 שניות כל חזרה.

בצעו זאת פעמיים שלוש בשבוע ותהיו מופתעים מעד כמה מהר תתקדמו. אתם תצליחו לבצע עליות מתח וכוח מבלי שתרגישו בכלל!  ולאחר שעשיתם זאת ובניתם כוח, התחילו להשוויץ לחברים שלכם...
אחרי הכל "אימון פונקציונלי" זהו עוד כלי בארסנל של שיטות האימון הקיימות. אימון פונקציונאלי הוא כלי מעולה לבצע אימון משולב, מכיוון שהוא מערב שרירים רבים, תנועות ויכולות שלא תמצאו בדרך כלל בתוכניות בחדר הכושר. זאת הסיבה שהוא מסייע לדלג מעל תקופות של קיפאון באימון, חוסר התקדמות ומשפר ביצועים במגוון תחומי ספורט.

בקומפלקס של מטי, הוקם מתחם כושר ייעודי למגוון אימונים פונקציונלים שם תוכלו למצוא את המתקנים והאביזרים הכי חמים בתחום. החלטתם להיכנס ? רוצים להתנסות באימון פונקציונלי?  אני מחכה לכם בלובי של חדר הכושר מטי : )

מישל מלכה
מאמן כושר במטי בית שמש