לאחרונה חלק מהקשישים יוצאי צפון אפריקה, קיבלו הכרה כניצולי שואה. אגף הרווחה בשיתוף רשת המתנסים, פותח עבורם לאחר חג הפסח מועדון שיהיה פעיל חברתית, ולחלקם יפיג במעט את הבדידות הקשה, בה הם מעבירים את ימיהם.

דנה אוסטר, עובדת סוציאלית קהילתית באגף הרווחה, ועוסקת בקידום קהילות, עוסקת גם בקידום קהילת הגמלאים בעיר, בראיון על המסגרות עבור האוכלוסייה הוותיקה, ועל הקמת המועדון לניצולי השואה, יוצאי צפון אפריקה.

כמה אנשים מונה כיום קהילת הגמלאים בעיר?

"קהילת הגמלאים בעיר מונה כיום כ -5000 איש".

ספרי על המסגרות השונות שקיימות בעיר עבור האוכלוסייה הוותיקה 

"בקרב הגמלאים ישנם כאלה שהם פעילים ועובדים, מטפלים בנכדיהם ומוקפים בבני משפחתם המורחבת ובחברים וישנם כאלה שהם בודדים, ללא משפחה וסביבה תומכת, ובעלי מצב בריאותי ירוד. אנו מעודדים אזרחים ותיקים להתנדב. ההתנדבות מאפשרת יציאה מהבית ומעניקה משמעות, עשייה וחזרה למעגל החיים. "מרכז יום לקשיש" (שת"פ של אגף הרווחה והעמותה למען הקשיש), נותן מענה חברתי, תזונתי ותכליתי. המשתתפים מגיעים בהסעות למקום, מקבלים ארוחות בוקר וצהריים, פעילויות מותאמות, חוגים, פיזיותרפיה, טיולים ועוד. במתנ"ס מאירהוף - חוגים וטיולים לדוברי אנגלית ועברית וכן גיבוש של גמלאים צעירים. לאחרונה הוקמה (בשת"פ של אגף הרווחה ורשת המתנ"סים), מקהלה לאזרחים וותיקים עם הדרכה מקצועית וכולם מוזמנים להצטרף. במתנ"ס מאירהוף פועל  מועדון לקשישים בודדים ועצמאיים (שת"פ של אגף הרווחה ורשת המתנ"סים), הנפגשים שלוש פעמים בשבוע. המשתתפים מגיעים עם הסעה, מקבלים שתי ארוחות חמות, פעילויות וטיולים. המעוניינים להצטרף יכולים לפנות ישירות אליי. קשישים הסובלים מדמנציה מקבלים מענה יומיומי באמצעות עמותת מלב"ב. ישנו את מועדון החברים של הגב' ציפי פרץ - במתנ"ס זינמן ("לב העיר"). זאת  קבוצה ותיקה ופעילה, היוצאת לטיולים בארץ ובחו"ל, מתעמלת ועוד. גם לאזרחים הוותיקים דוברי השפה האנגלית יש התארגנויות במתנ"סים מאירהוף ו"גוונים" (רמב"ש א'), אחת לשבוע הם נפגשים להרצאות, פעילויות וטיולים. כמו כן, ישנן מספר קהילות דוברות אנגלית הנותנות מענה בקהילה. ביקורי קשישים בבית - מתנדבים מארגונים שונים מגיעים לבקר קשישים בודדים ("יד שרה", "עמית דילר" ותלמידי מחויבות אישית), או לבדוק מיצוי זכויות המגיעות להם (מתנדבי הביטוח הלאומי). דוברי רוסית, כולל ניצולי שואה, מקבלים מענה באמצעות עמותות שונות שהוקמו על ידם ובעזרת בית העולה. לגמלאי המשטרה, גמלאי צה"ל וגמלאי העירייה – מועדוני חברים נפרדים. בכל שנה אנו מציינים את "חודש הגמלאי" (מימון מלא של העירייה), בשלל פעילויות, טיולים ומופעים. בחודש זה משתתפים גמלאים מכל גווני האוכלוסייה. כל המסגרות המופעלות ע"י הרווחה מסובסדות".

אגף הרווחה בשיתוף רשת המתנסים עובד בימים אלה על הקמת מועדון לניצולי שואה יוצאי צפון אפריקה בעיקר, אך אינו מיועד להם בלבד.

 ספרי על פרויקט הקמת המועדון

"לא רבים יודעים שבעיר בית שמש, ישנם ניצולי שואה רבים אשר הגיעו לארץ מאירופה, ברית המועצות לשעבר, וצפון אפריקה. לאחרונה, יוצאי צפון אפריקה שהיו בזמן שלטון וישי במרוקו ואלג'יריה ובאירועי הפרהוד בעירק (אירועי ביזה ושוד שנעשו בעירק כלפי היהודים), קיבלו הכרה כניצולי שואה וקיבלו פיצויים על כך. אנו שוקדים בימים אלה, בשיתוף עם רשת המתנסים, על הקמת מועדון עבור אותם ניצולי שואה".

האם יש לכם רשימות של אותם ניצולי שואה?

"אין לנו רשימות שכאלה ולא ניתן היה להשיג, ולכן אנו פונים לכל מי שיודע ומכיר ניצולי שואה שקיבלו לאחרונה הכרה, שיידעו אותם להצטרף למועדון וכן אנו מעוניינים לשמוע מהם על הציפיות שלהם, מהמועדון שיוקם".

מי יוכל להירשם למועדון? האם ישנם מגבלות כל שהן?

"המועדון יהיה פתוח עבור מי שקיבלו הכרה כניצולי שואה, או כאלה הממתינים לאישור שכזה. לכל מי שאינו חבר במועדון אחר, ויתקבלו אליו חברים שהם מסוגלים להתנייד, כלומר שהם עצמאים, ואינם מוגבלים פיזית".

מתי המועדון אמור להיפתח?

"אנו מעוניינים לפתוח אותו לאחר חג הפסח".

באיזה מתכונת המועדון מיועד לפעול מבחינת ימים, שעות ופעילות?

"המועדון יהיה פתוח במשך שלושה ימים בשבוע, למשך חצי יום. יהיו הסעות שיסיעו את החברים. במועדון תוגש לחברים ארוחות בוקר וצהרים טריות ומזינות. אנו נקיים במסגרת המועדון פעילויות חברתיות, חוגים למיניהם, טיולים ועוד".

כיצד אתם מתכוונים לידע את הציבור בנוגע לפתיחת המועדון?

"ביום שלישי ב21/3/17  בשעה 11:00, אנו מתכוונים לקיים מפגש במתנ"ס 'זינמן' ובו נספר על התכניות שלנו להקמת המועדון. במפגש אנו מעוניינים לשמוע מהמשתתפים מה הם הציפיות שלהם מהמועדון וכמו כן, אנו נרשום למועדון מצטרפים חדשים. לאחר חג הפסח יגיעו לעיר נציגים מהרשות לניצולי השואה, על מנת לבדוק זכאות להכרה כניצולים ואנו נפרסם על הגעתם לפני המועד".

האם הרישום למועדון כרוך בתשלום?

"לא. הרישום למועדון אינו כרוך בתשלום והוא ללא עלות".

עלות החברות במועדון תהיה נמוכה יחסית?

"אכן. העלות תהיה מינימלית והתמורה לה תהיה ענקית. כמו כן, אני רוצה לציין שאני שמחה שהעירייה, באמצעות שלוחותיה השונות, דואגת לאזרחים הוותיקים. ישנם מענים שונים ותוכניות ייחודיות ומגוונות לאוכלוסיית האזרחים הוותיקים על כל גווניה".