בכתבה שפורסמה ב- YNET אמש הרחיבה מנהלת פרוייקט שיקום שכונות בעיר על ההשקעה בבני הנוער:

תכנית 'שיקום שכונות חוזר', שהחלה בשנה החולפת, מחזירה את פרויקט שיקום שכונות הוותיק לקדמת הבמה.

פרויקט שיקום שכונות, שהחל ב-1977 בתור פרויקט משותף של הממשלה והסוכנות היהודית, השקיע במהלך השנים תקציבים רבים ויישם פעילויות שונות ומגוונות, ולאחר קיפאון של שנים חודשה פעילות התכנית, במיזם 'שיקום שכונות חוזר' שיכלול בשלב הראשון כ-40 שכונות וערים בשנים הקרובות, תוך התאמה אישית לכל שכונה ושכונה.

 

הרוח החיה והאישה שהשם שלה הפך לשם נרדף לפעילות שיקום שכונות בבית שמש היא מירה שם טוב, שהחלה לעבוד בתכנית לפני 36 שנים, ומאז לא מפסיקה לרגע. בכל הנוגע ל'שיקום שכונות חוזר', אומרת שם טוב שהתכנית החדשה הפיחה חיים חדשים בפעילות, והיא מספרת על שינויים משמעותיים אותם ניתן לראות כבר עכשיו: "אני שמחה לראות שעיקר ההשקעה של התכנית היא בתחום הנוער, לאורך השנים היתה השקעה בנוער בתוכניות כאלו ואחרות, שיתופי פעולה עם גורמים שונים ומשרדי ממשלה, אבל משהו כמו 'שיקום שכונות חוזר', לא ראיתי עדיין בכל השנים שלי כאן. העובדה שמדובר בהשקעה מראש ל-3 שנים, והתקציבים המיידים שעזרו לנו להעמיד את הפעילויות כבר ב-1 בדצמבר".

 

שם טוב מספרת כי התכנית מפעילה כבר שתי קבוצות ספורט, "יש לנו מדריך ספורט מעולה בשם חיים, בכל קבוצה יש 24 ילדים, ובפרק זמן קצר ביותר הצלחנו להביא את הילדים למשמעת, אחדות קבוצתית, לימדו אותם על ערכים כמו ויתורים למען האחר, לפני מספר שבועות קיבלנו כרטיסים למשחק של הפועל ירושלים בארנה. צריך להבין, שיש אצלנו ילדים שלא היו בירושלים אף פעם, שלא לדבר על ביקור באולם כמו הארנה". לדבריה, הילדים התלהבו מאוד והראו משמעת גבוהה על מנת לקחת חלק בחוייה החד-פעמית.

 

"זה לא מובן מאליו, יש כמה חבר'ה בעייתיים מאוד שמגיעים לפעילויות, בהיבט של ונדליזם, קללות, שתיית אלכוהול. החוויה החדשה היתה אטרקציה גדולה מבחינתם והם התנהגו יפה כדי להצטרף". שם טוב מספרת כי הצוות זיהה את המנהיגים של החבורה והחליט להשקיע בהם, "ואני שמחה להגיד שהיום הם הפכו למדריכים בשכר, והם סוחפים אחריהם את שאר הילדים".

שם טוב מצהירה כי נכון להיום יש בין 30-60 בני נוער בפעילויות במסגרת 'שיקום שכונות', "והיעד שלי הוא להגיע ל-250 נערים ונערות. ואנחנו נגיע לזה". 

מבחינת מירה שם טוב, אינטגרציה מוצלחת מתחילה בפעילויות המושכות את כלל הציבור: "בבית שמש יש אוכלוסיה של יוצאי אתיופיה, וחשוב לנו מאוד לשלב את הצעירים מכל הסוגים והרקעים, התקציבים החדשים מאפשרים לנו להציע תכניות חדשות ומגוונות לבני הנוער ובכך למשוך את כולם גם במסגרות כמו קבוצות הספורט הכוללות כ-65% מבני העדה האתיופית."

 

כאשר הגיע הזמן לבחור את הפעילויות הרצויות בתכנית 'שיקום שכונות, מירה והצוות זימנו חמישה בני נוער מקומיים על מנת שיבחרו את הפעילויות בהן הם מעוניינים מתוך רשימה מוכנה: "אמרנו להם - אתם מכירים את הנוער, לכן נבחר יחד איתכם את התכניות. נכון להיום חמשת הנערים רשומים לפרלמנט הנוער, והם הפכו לשגרירים של התכנית בבתי הספר ובין חבריהם." השמועה על הפעילויות נעשית גם באמצעות מנהל מרכז הנוער במרכז הקהילתי 'לב העיר-זינמן', ומספר בנות השירות הלאומי המגייסים בני נוער בבתי הספר: "הנערים בחרו בפעילויות ספורט, 'נערות נפגשות' המפגיש בין בנות נוער, פרלמנט נוער, קבוצות ללימודי אמנות, קורסי מד"א, מחול ועוד. מרכז הנוער במרכז הקהילתי 'לב העיר-זינמן' עבר שיפוץ נרחב ויסודי ונחנך ממש לפני כמה ימים בטקס מרגש." במרכז המשופץ כאמור, נמצא חדר מוסיקה מאובזר, שולחן סנוקר ו: "כל מה שני נוער רוצים וצריכים.", שם טוב מוסיפה שתכניות כמו מחול ואמנות מושכות אל המרכז הקהילתי גם נערות שעד כה לא היו נוכחות בפעילויות. "אני מתלהבת מכל יום עבודה כאילו זה היום הראשון, אני משוכנעת שהפעילות הנוכחית תביא לשיפור משמעותי, יש משאבים ואפשר להגשים כאן חלומות, בקרב התושבים כך אני מאמינה תתפתח גאווה לגבי השייכות לשכונה ולעיר, שידעו שיש להם אמירה והם הקובעים והשותפים לבחירת התכניות."

 

שם טוב מוסיפה כי ההשיג המשמעותי ביותר הוא: "שלא יהיו נערים ונערות משוטטים ברחובות שלא יהיה ונדליזם, ושלבני הנוער המקומיים תהיה גאווה במקום ממנו הם באו."