העטלפים הם יונקים מסדרת המעופפים, למעשה הם היונקים היחידים שיודעים לעוף. משפחה זו מונה יותר מ 1200 מינים שונים שזה כרבע ממיני היונקים הקיימים. ניתן לחלק את העטלפים לשני משפחות עיקריות עטלפי פירות ועטלפי חרקים.

עטלפי הפירות חיוניים בתהליך האבקה והפצת זרעים של פרחים בדרך זו הם מגדילים שטחים חקלאים ושטחי יערות. הרבה מן העטלפים חיים בקבוצות גדולות בתוך מערות והצואה שלהם משמשת חומר דישון אורגני ומצע לבעלי חיים אחרים החיים במערות.

עטלף פירות

 עטלפי חרקים הם מדבירים טבעיים, הם אוכלים חרקים המזיקים לחקלאות וחרקים מעופפים אחרים כמו יתושים ועש. הרבה מעטלפי הפירות נכנסים לתרדמת חורף, כנראה אחת הסיבות לכך היא ירידה בכמות החרקים בעונה זו.

מאפיין ייחודי נוסף שקיים אצל כל העטלפים הוא מערכת הסונאר שלהם. זוהי מערכת המאפשרת להם לזהות אובייקטים הנצמאים סביבם. הם משגרים גלי קול בתדר מאוד גבוה שאוזן אדם לא מסוגלת לקלוט, הם קולטים את ההד שחוזר ובכך בונים לעצמם מפה על מה שקורה סביבם. מערכת זו מאפשרת לעטלפים לנווט בחושך מוחלט מבלי להתנגש בעצמים ולתפוס אפילו יתוש קטנטן.

כיום קיימים הרבה ארגונים בכל העולם הפועלים לשימור מיני עטלפים והעלאת מודעות לחשיבותם, במדינות רבות כולל ישראל מתקיים מדי שנה "ליל העטלף הבינלאומי" שבו מתקיימים הרצאות, סיורים והמון הסברים על העטלפים. האירוע מתקיים בשבוע האחרון של אוגוסט שזו דרך נפלאה לסיים את החופש הגדול.