רובם חיים בעיקר באזורי שוניות ומים רדודים בכל האוקיינוסים וישנם מינים החיים בתוך מעמקי האוקיינוס. התמנונאים בנויים מראש וגוף בלבד. הגוף של התמנון הוא דמוי שק שאליו מתחברים הזרועות. לתמנון יש שלוש לבבות, שניים מהם מזרימים דם מבעד לזימים ואחד שאחראי על הזרמת הדם לשאר הגוף. התמנונים הם בעלי מערכת עצבים מורכבת שמאפשרת לשלוט בכל הזרוע בנפרד מהאחרות. תוחלת החיים של התמנונים נעה בין חצי שנה לחמש שנים במינים הגדולים יותר. כל התמנונים ארסיים אך רק מין אחד ארסי לבני אדם, תמנון הטבעות הכחולות החי בשוניות באזורי האוקיינוס ההודי והאוקיינוס השקט.

לתמנונאים יש מנגנוני הגנה מהמרהיבים ביותר. הראשון והידוע ביותר הוא השפרצת דיו בעת סכנה המאפשר לתמנון להתחמק מהטורף, מנגנון שני הוא היכולת שלו לשנות צבע ומרקם גם ובכך להסוות את עצמו לסביבה בה הוא נמצא, מנגנון נוסף ואחרון הוא היכולת שלו לנתק איברים (זרועות) מהגוף ובכך לגרום לטורף להתמקד בזרוע הקטועה בזמן שהתמנון בורח.

התמנון הוא הרכיכה בעלת האינטליגנציה הגבוהה ביותר. הם בעלי זיכרון לטווח הארוך והקצר מה שמאפשר להם לפתור חידות הגיון ומבוכים, כמו כן הם יודעים לזהות צורות, ללמוד מתוך צפייה בלבד ולחקות בעלי חיים אחרים (הטוב ביותר מבין התמנונים הוא תמנון החקיין).